Як очистити диск С від непотрібних файлів і сміття в Windows 7/10

  1. Що можна видалити, якщо диск переповнений
  2. Очищення від сміття і тимчасових файлів засобами Windows
  3. Ручне видалення програм і файлів
  4. Використання програми CCleaner
  5. Інші способи звільнити місце на диску С
  6. відключення глибокого сну
  7. Відключення файлу підкачки
  8. Видалення папки MSOcache
  9. Стиснення вмісту системного томи

В процесі своєї роботи операційна система створює безліч тимчасових даних, які зберігаються на диску (зазвичай диск С) у вигляді файлів і записів реєстру. Це можуть бути файли пакетів оновлень, архиваторов, тіньові копії, завантажений з інтернету контент і т.п. Аналогічним чином поводяться сторонні програми, наприклад, браузери, що зберігають в кеші дані веб-сайтів. Деякі тимчасові файли видаляються автоматично після закінчення певного часу, інші залишаються на диску до тих пір, поки не будуть видалені примусово.

Якщо користувач не виробляє регулярне обслуговування і очищення диска C, вільного місця на ньому стає все менше і менше, аж до того, що диск в кінці кінців виявляється заповненим тимчасовими файлами під зав'язку, що виключає подальшу запис на нього яких би то ні було даних і знижує його продуктивність. Виходу з положення, що склалося два - або збільшити розмір системного розділу за рахунок призначеного для користувача томи, або виконати його комплексну очистку, що більш переважно. Давайте ж подивимося, як в Windows 7/10 звільнити місце на локальному диску C.

Що можна видалити, якщо диск переповнений

Системний том містить багато важливих файлів, що забезпечують нормальну роботу Windows, тому до його глибокому очищенню слід підходити з максимальною обережністю. Що можна видалити з диска C, щоб звільнити місце і не порушити роботу системи? Все його вміст умовно розділимо на три групи. В першу входять файли, які можуть бути видалені без жодного побоювання. Другу складають файли, видалення яких хоча і не зашкодить системі, але при деяких обставинах все ж може викликати певні проблеми. У третю групу входять файли, видаляти які не можна, так як це може зробити програми і систему неробочими. Очистити диск C без негативних наслідків можна, видаливши:

  • Вміст Кошики.
  • Каталогів бібліотек.
  • Папок Temp і Downloaded Program Files в каталозі Windows.
  • Кеш браузерів і деяких сторонніх програм.
  • Ескізи значків.
  • Журнали та дампи пам'яті для системних помилок.
  • Старі файли утиліти Chkdsk.
  • Звіти про помилки.
  • Файли, створені дебаггера Windows.

З деякою часткою обережності можна видалити тіньові копії ( точки відновлення ), Створені під час установки оновлень і зберігаються в папці WinSxS резервні копії, файли попередніх установок системи (папка Windows.old), непотрібні компоненти і додатки, папки деінстальована програм в директоріях ProgramData, Program Files і Roaming, папку MSOCache Microsoft Office. Якщо не використовується гібернація і швидкий старт, можна видалити файл hiberfil.sys в корені диска С, попередньо відключивши ці функції в настройках. Припустимо, але небажано видалення файлу підкачки pagefile.sys. Інші файли і папки на диску С видаляти не можна, щоб не порушити роботу системи.

Очищення від сміття і тимчасових файлів засобами Windows

Для початку давайте подивимося, як очистити диск C від непотрібних файлів в Windows 7/10 засобами самої операційної системи. Для цих цілей в Windows є вбудована утиліта cleanmgr.exe, запустити яку можна як через властивості очищаемого розділу, так і через діалогове вікно «Виконати». Після того як утиліта просканує диск на предмет застарілих файлів, відзначте галочками на вкладці «Очищення диска» потрібні пункти і натисніть «OK».

Якщо ж натиснути кнопку «Очистити системні файли», для видалення стануть доступні звіти, пакети драйверів пристроїв, дампи помилок і додатково - точки відновлення, за винятком останньої.

Для більш глибокої і ретельного очищення диска C від сміття можна використовувати вбудовані консольні утиліти Dism і vssadmin. Перша дозволяє видаляти тимчасові дані з папки WinSxS, включаючи бекапи, створені перед установкою оновлень Windows. Для цього використовується наступні команди, що виконуються в запущеній від імені адміністратора консолі CMD:

  1. DISM.exe / online / Cleanup-Image / StartComponentCleanup
  2. DISM.exe / online / Cleanup-Image / SPSuperseded
  3. vssadmin delete shadows / all / quiet

Перша команда робить те ж саме, що і утиліта cleanmgr.exe, тільки більш ретельно.

Друга видаляє всі резервні пакети оновлень з папки WinSxS.

Третьою командою можна видалити всі точки відновлення, включаючи останню.

Використовувати ці інструменти, проте, слід з обережністю, так як після виконання зазначених команд ви вже не зможете відкотити систему до робочого стану або колишньої версії.

Примітка: перед очищенням папки WinSxS рекомендується встановити її справжній розмір, переконавшись тим самим, що вона дійсно потребує очищення. Для цього потрібно виконати в командному рядку команду Dism.exe / Online / Cleanup-Image / AnalyzeComponentStore і порівняти фактичний розмір сховища компонентів з показником розміру в властивості Провідника.

exe / Online / Cleanup-Image / AnalyzeComponentStore і порівняти фактичний розмір сховища компонентів з показником розміру в властивості Провідника

Після поновлення Windows до більш нової версії в корені диска C з'являється папка Windows.old, яка може займати на диску значне місце.

old, яка може займати на диску значне місце

Вміст цієї директорії представлено копіями системних файлів установки попередньої версії Windows. Якщо ви твердо вирішили не повертатися до старої версії системи, папку Windows.old можна видалити. Робиться це знову або за допомогою cleanmgr.exe, або за допомогою командного рядка. У першому випадку вам потрібно знайти і відзначити на вкладці «Додатково» пункт «Попередні установки Windows», у другому - виконати в запущеній від імені адміністратора консолі CMD команду rd / s /qc:/windows.old.

old

Отримати трохи додаткового місця на диску С можна шляхом видалення зайвих компонентів, тих самих, доступ до яких забезпечує класичний аплет установки і видалення програм.

Отримати трохи додаткового місця на диску С можна шляхом видалення зайвих компонентів, тих самих, доступ до яких забезпечує класичний аплет установки і видалення програм

Тут також задіюється штатна утиліта Dism. Щоб вибрати і деінсталювати невикористаний компонент Windows, виконайте в запущеній з підвищеними правами консолі CMD дві таких команди:

  1. DISM.exe / Online / English / Get-Features / Format: Table
  2. DISM.exe / Online / Disable-Feature / featurename: NAME / Remove

Перша команда виводить список всіх компонентів в системі, друга видаляє вибраний елемент. В даному прикладі його ім'я потрібно підставити замість елемента рядка NAME.

Ручне видалення програм і файлів

За винятком універсальних додатків Windows 8.1 і 10, майже всі десктопні програми встановлюються в папку Program Files. Якщо програма стала більше не потрібна, її слід видалити, щоб не займала на диску місце, тільки робити це потрібно або за допомогою штатного дєїнсталлятора, або за допомогою спеціальних сторонніх програм. Проте, після деінсталяції додатків на диску можуть залишатися їх папки з файлами, вага яких може досягати декількох сотень мегабайт. Такі дані потрібно видаляти вручну.

Припустимо, ви видалили з комп'ютера Microsoft Office або Skype і хочете також позбутися від усіх їх залишилися на диску С «хвостів». Для цього уважно перевірте каталоги Program Files і ProgramData в корені диска С, а також папки C: / Users / ім'я користувача / AppData. Якщо ім'я папки збігається з ім'ям віддаленого додатки, її можна видалити.

Якщо ім'я папки збігається з ім'ям віддаленого додатки, її можна видалити

З папкою AppData все трохи складніше. Цей прихований каталог містить три вкладених папки: Local, LocalLow і Roaming. У першій зберігаються файли, створені в процесі роботи різних програм. Очищати її цілком можна, так як це напевно призведе до втрати збережених налаштувань додатків, однак напівпорожні папки деінсталлірованих програм можна цілком безпечно видалити. Також безпечно можна очистити вміст розташованої в ній папки Temp.

Також безпечно можна очистити вміст розташованої в ній папки Temp

Те ж саме стосується папок LocalLow і Roaming, видаляти з них допустимо тільки ті каталоги, які належали раніше Деінсталювати додатків.

Примітка: очищаючи вміст папок Local, LocalLow і Roaming, ви втрачаєте призначені для користувача настройки і збережені в їх кеші дані. Наприклад, після видалення скайпу і його папок в профілі користувача ви втратите поточні настройки месенджера і частина історії повідомлень.

Що стосується видалення універсальних програм, деінсталює вони штатними засобами самої системи або програмою CCleaner, про що буде сказано нижче. Також ви можете перенести деякі універсальні додатки з диска С на диск D, якщо вони підтримують таку можливість.

Також ви можете перенести деякі універсальні додатки з диска С на диск D, якщо вони підтримують таку можливість

Перенесення на інший том десктопних програм теж можливий, для цих цілей існує спеціальна утиліта SteamMover, яку ви можете завантажити з сайту розробника www.traynier.com/software/steammover.

Використання програми CCleaner

Багато починаючі користувачі цікавляться, як видалити непотрібні файли з диска С, використовуючи сторонні програми, а також які з цих програм є в цьому плані більш ефективними і безпечними. Таким можна порекомендувати CCleaner - простий, швидкий, зручний, а найголовніше безпечний чистильник диска і реєстру Windows. Ця програма дозволяє видаляти тимчасові дані інтернету і самої Windows, вміст кешу ескізів і DNS, файли Index.dat, дампи пам'яті, фрагменти файлів chkdsk, різні системні журнали, застарілі файли prefetch і ще безліч другорядних даних.

За допомогою CCleaner ви можете очистити від невірних записів реєстру, оптимізувати автозагрузку , Включити, відключити або видалити браузерні розширення, проаналізувати вміст жорстких дисків, виконати пошук дублікатів і, звичайно ж, деінсталювати непотрібні програми, в тому числі і універсальні.

Інтерфейс CCleaner має дуже простий, так що розібратися з її нехитрим функціоналом не складе труднощів навіть початківцю.

З огляду на, однак, що основним призначенням CCleaner є все ж очищення, все її додаткові інструменти мають обмежений функціонал. Якщо ваш диск C забитий незрозуміло чим, і ви хочете з'ясувати, чим же саме, то для цих цілей краще використовувати специфічні утиліти, наприклад, Scanner, JdiskReport або їх аналоги, що показують більш точні відомості про файлову структуру носія з можливістю переходу по вкладеним каталогом .

Інші способи звільнити місце на диску С

Очищення сховища драйверів

Описаних вище дій зазвичай вистачає для вивільнення місця на системному томі в достатньому обсязі, але як бути, якщо диск C переповнений як і раніше? Що можна зробити ще для отримання додаткового простору? Один з варіантів - очистити вміст папки FileRepository, розташованої за адресою C: / Windows / System32 / DriverStore.

Цей каталог містить копії драйверів пристроїв, які коли-небудь підключалися до комп'ютера, також в ньому можуть зберігатися застарілі версії драйверів. Перед видаленням пакетів драйверів з папки FileRepository дуже бажано створити повний їх список і знайти в ньому тільки застарілі версії, а решта залишити недоторканими. Не завадить також створити повну копію всіх встановлених в системі драйверів. Щоб вивести список драйверів DriverStore в файл, виконайте в запущеній з підвищеними правами командному рядку таку команду:

pnputil.exe / e> C: /drivers.log

log

Порівняйте версії драйверів в списку і видаліть тільки застарілі.

Порівняйте версії драйверів в списку і видаліть тільки застарілі

Для видалення обраного драйвера тут же в консолі виконуємо команду pnputil.exe / d oem№.inf, де № - ім'я драйвера в списку.

inf, де № - ім'я драйвера в списку

Якщо при видаленні драйвера в консолі видається помилка, значить, драйвер використовується системою. Чіпати такий компонент не треба.

В якості альтернативи командою рядку можна скористатися безкоштовною утилітою Driver Store Explorer, якраз призначеної для видалення старих невикористовуваних драйверів пристроїв.

відключення глибокого сну

Завдяки режиму глибокого сну користувач може швидко повернутися до роботи в запущених додатках, з іншого боку, його використання вимагає виділення на системному диску значного місця, трохи меншого або рівного об'єму оперативної пам'яті. Якщо наявність вільного місця на вінчестері для вас пріоритетно, режим гібернації можна відключити, видаливши тим самим файл-контейнер hiberfil.sys.

Запустіть від імені адміністратора консоль CMD і виконайте в ній команду powercfg -h off. Гибернация буде відключена, а громіздкий файл hiberfil.sys видалений.

Примітка: файл глибокого сну може бути стиснутий максимально в два рази командою powercfg hibernate size 50.

Відключення файлу підкачки

Крім інших прихованих системних об'єктів в корені диска C є ще файл, який за певних умов може бути видалений. Це файл підкачки pagefile.sys. Файл цей грає роль буфера оперативної пам'яті і якщо якомусь з додатком не вистачає для своєї роботи ОЗУ, його дані тимчасово записуються в файл підкачки . Відповідно, якщо файл підкачки відсутній, важке додаток сильно сповільниться або просто зависне в очікуванні звільнення швидшої ОЗУ. Тому відключати і видаляти файл підкачування не рекомендується за винятком тих випадків, коли на комп'ютері є дуже великий обсяг оперативної пам'яті.

Якщо на вашому ПК є більше 10 Гб пам'яті або ви не збираєтеся запускати ресурсомісткі додатки, можете спробувати обережно відключити підкачування. Для цього відкрийте Додаткові параметри системи і на вкладці «Додатково» в блоці «Швидкодія» натисніть кнопку «Параметри».

Для цього відкрийте Додаткові параметри системи і на вкладці «Додатково» в блоці «Швидкодія» натисніть кнопку «Параметри»

При цьому відкриється ще одне віконце. Перейдіть в ньому на вкладку «Додатково», а потім натисніть кнопку Змінити в блоці «Віртуальна пам'ять».

Перейдіть в ньому на вкладку «Додатково», а потім натисніть кнопку Змінити в блоці «Віртуальна пам'ять»

Зніміть пташку «Автоматично вибирати обсяг файлу підкачки», включите радіокнопку «Без файлу підкачки», збережіть налаштування і перезавантажити. Файл pagefile.sys буде видалений.

sys буде видалений

Видалення папки MSOcache

У користувачів, які встановили пакет Microsoft Office, в корені системного томи є прихована папка MSOcache, вага якої може досягати декількох гігабайт.

Ця папка є кеш офісного пакету і містить файли, які можуть знадобитися для відновлення роботи Microsoft Office в разі його пошкодження. Ні в запуску Microsoft Office, ні в роботі з документами папка MSOcache не бере, тому її можна видалити стандартним способом. Врахуйте тільки, якщо Microsoft Office з якоїсь причини буде пошкоджений, відновлювати роботу пакета вам доведеться з установочного диска з його дистрибутивом.

Стиснення вмісту системного томи

Вивільнити трохи вільного місця на диску С можна взагалі нічого з нього не видаляючи. Замість цього всі системні файли можна стиснути. Для цього достатньо відкрити властивості диска С, на вкладці «Загальні» встановити галочку «Стиснути цей диск для економії місця» і натиснути «OK».

Для стиснення системних файлів в Windows 10 можна скористатися функцією Compact OS, виконавши в запущеній від імені адміністратора консолі CMD одну з двох команд:

  • compact / CompactOs: query
  • compact / CompactOs: always

compact / CompactOs: query   compact / CompactOs: always

Друга команда виконує ті ж дії, що і перша, але в примусовому режимі. Застосовується вона в тому випадку, якщо ви вже дуже хочете стиснути системний тому, а перша команда відхиляє операцію, яку нині вважає недоцільною. Стиснення цілком зворотній і щоб повернути файлову систему в звичайний стан, досить виконати зворотну команду compact / CompactOs: never.

Крім NTFS-стиснення, в Windows 10 доступна функція LZX-стиснення, однак вона має ряд недоліків, через які вона не отримала широкого розповсюдження. LZX-стиснення може бути застосовано до файлів і каталогів, доступним тільки для читання, а ось цілий системний тому з її допомогою стискати не можна через ризик отримати незагружаемую систему.

Що можна видалити з диска C, щоб звільнити місце і не порушити роботу системи?
Що можна зробити ще для отримання додаткового простору?