Як писати SEO-тексти без помилок в 2015 році
- Як правильно писати SEO-тексти для людей
- Поширені помилки при оптимізації контента
- Прийоми оптимізації статті для поліпшення сприйняття
- Правильна SEO-стати
- Як правильно писати SEO-тексти.
- Поширені помилки при пошукової оптимізації.
- Актуальні прийоми для поліпшення сприйняття контенту в 2015 році.
- Кожен абзац - закінчена думка.
- Підзаголовки, якщо текст більше 3 абзаців.
- Властивості, характеристики, висновки вживати у вигляді нумерованих, маркірованих списків перерахувань.
- Ключові слова розподіляти по тексту помірно, використовуючи морфологічні форми, синоніми, розведення.
- Мова оповідання простий і зрозумілий. Менше вступних конструкцій і якісних прикметників.
- Рекомендується скорочувати обсяг тексту до тих пір поки він не стане мінімум в 2-3 рази менше, ніж роздрукований на папері. Оптимальний розмір оптимізованої статті - 2-3 тисячі знаків.
- Шрифт читабельний для вашої цільової аудиторії. Якщо ви продаєте лінзи - ваш потенційний покупець повинен побачити вашу пропозицію. Мінімальний розмір шрифту 12pt.
- Виділення жирним ключових слів
- Переспамленние, водянисті SEO-тексти для пошукових роботів
- відсутність форматування
- Помилки з точки зору граматики та орфографії
- Відсутність заголовків і підзаголовків
- неунікальність контенту
- 60% залежить від зовнішнього вигляду спікера, його жестикуляції;
- 30% від взаємодії з публікою і ораторських здібностей;
- лише 10% від самої інформації.
- Списки перерахувань. Перерахування товарів, послуг краще оформляти списками.
- Нестандартна маркування в списках перерахувань.
- Виділення в рамку, використання блоків. Щоб легше було орієнтуватися, розбивайте контент по смисловим блокам з великим заголовком.
- Вставка картинок в текст. Наочні картинки в тему покращують сприйняття тексту.
- Відгуки. Краще використовувати як відео, так і текстові відгуки. Щоб максимально повно охопити аудиторію як тих хто любить дивитися відео, так і тих хто читати.
- Використання іконок. Графіка привертає більшу увагу, ніж просто текст.
- Графіки і схеми. Навіщо писати кілька сотень символів опису послуг, коли можна наочно реалізувати схемою-графіком? Цей спосіб не завжди застосуємо, але дуже корисний при форматуванні і оформленні контенту.
- Графіка в оформленні форм. Виділення кольором кнопок, використання картинок із зображенням вигод і бонусів просто і наочно.
- Розбивка на абзаци. Для зручності читання, розбивайте текст на абзаци і давайте підзаголовки кожної закінченої частини тексту.
- Відступи між частинами тексту. Відступи між логічними блоками контенту прекрасно ілюструють кінець однієї смислової частини і початок наступного.
- Візуалізація послуги. Текст, підкріплений візуалізацією: мальовані графіки, бокси, на яких написані послуги / товари, стрілки - сприяє кращому сприйняттю інформації.
- Стрілки. Для вказівки дії і додаткового залучення уваги до форм.
- Стрічки. Гарне оформлення частини контенту, заголовків, підзаголовків для залучення уваги.
- Таблиці. Таблиці, з красивими відступами як альтернатива списками перерахувань.
- Таймер зворотного відліку для акцій. Цей прийом в рази підвищує конверсію, мотивація покупки набагато сильніше коли йде зворотний відлік.
- Помітна кнопка «замовлення / заявки / купити». Поміщати на саме видне місце. Для залучення уваги найкраще працює червоний колір, так само можна вказати стрілкою на кнопку вчинення дії.
- Текстові бокси і пунктирні рамки. Контент, оформлений у вигляді блоків або в рамці, сприймається краще ніж такий же текст просто розбитий на абзаци. Контент, компактно представлений у вигляді блоків, згрупованих за змістом і призначенням, сприймається краще простого тексту. При розташуванні блоків НЕ забуваємо, що погляд рухається зліва направо, тому зліва йде основний контент + візуалізація, а справа зазвичай розміщують блоки з додатковою інформацією: переваги, гарантії.
- Без якісного тексту забудьте про результати. Ні лидов, ні позицій, ні грошей.
- Контент робіть для людей. Ставте себе на місце того, хто їх читає: «Чи розумію я за 2 секунди про що текст? Чи допомагає мені це вирішити проблему? »
- Для кращої візуалізації інформації особливу увагу приділяйте форматування тексту. Сторінки з правильною подачею матеріалу мають велику конверсію, отже, вище ПФ, позиції, відвідуваність, більше віддача від контенту і прибуток.
Правильний SEO-контент - цікава і корисна для користувача інформація, яка відповідає на питання і вирішує проблему користувача. Багато хто помилково ототожнюють наповнення сайту з написанням тексту, заточеним під ключові слова, забуваючи про сенс і всілякі прийоми форматування для поліпшення сприйняття і спонукання до дії. Якісні тексти стоять на першому місці при просуванні сайту, тому що саме він них залежить кінцевий прибуток:
Якісний контент -> позицій -> відвідуваності -> природних поведінкових факторів -> продажів -> прибутку.
У 2015 році пошукові системи продовжують удосконалювати алгоритми ранжирування і роблять упор на сайти для людей. Тобто враховуються природні поведінкові чинники, та й сама корисність контенту. З точки зору Search Engine Optimization, сайт повинен відповідати на якомога більше запитань відвідувача і надавати йому першокласний текст, прочитавши який він зробить потрібну дію: запит, покупку або замовлення.
Як правильно писати SEO-тексти для людей
Щоб написати правильну статтю, спочатку зберіть семантику. Дуже важливо зібрати повне семантичне ядро для сайту і не упустити жодного запиту, тому що за цими ключовими словами вас будуть шукати і знаходити в пошуковій видачі. Далі слід правильно згрупувати запити, розподілити їх по точках входу, підготувати всю інформацію по темі і дотримуючись плану писати статтю. Для структурування контенту підходить схема перевернутої піраміди, тому що швидко привертає і утримує увагу читача.
Схема перевернутої піраміди для написання правильної SEO-статті
Мета заголовка - нести заклик до дії. Після головного заголовка йде headline - підзаголовок-короткий зміст тексту, далі абзац-вступ для захоплення уваги. Першочергове завдання - придумати такі заголовки, щоб дивлячись тільки на них, було зрозуміло про що стаття.
Правильний SEO-текст пишеться по принципам:
Але можна виключити типові помилки при оптимізації контента.
В першу чергу, при перевірці тексту від копірайтера, ставте себе на місце потенційного клієнта, застосовуйте правило: «Чи цікаво мені читати цю статтю? Спонукає мене цей текст до дії? Чи отримую я вичерпну відповідь на свої питання? Припинити подальші пошуки інформації? ». На всі ці питання відповідь має бути ствердна.
Поширені помилки при оптимізації контента
При оптимізації статей для сайту уникайте наступних помилок:
Пам'ятайте! Жирним шрифтом виділяють тільки важливі фрагменти тексту. Виділення одних тільки ключових слів дає сигнал пошуковим системам, що текст нелюдиноподібні і спамний.
Виділення жирним шрифтом одних тільки ключових слів
Неприродні, спамние конструкції для пошукових роботів
Якщо тексті неприродно використані ключові слова, багато «води» або вступних конструкцій, є неузгоджені пропозиції, то такий текст важко сприймається читачем. Робот може не звернути уваги на ці помилки, але вони все одно збільшують шанси на потрапляння сайту під фільтр пошукової системи. Не починайте абзаци з вступних слів. Перевіряйте закривають коми в усіх вступних конструкціях. Ключове слово повинно природно вживатися в реченні; якщо стоїть дилема «за вимогами SEO» або «за вимогами російської мови» - завжди вибирайте російську мову. Не забувайте, що ви робите контент для людини, тому при копірайтингу користуйтеся логікою і здоровим глуздом.
Пишіть SEO-статтю, виходячи з розрахунку приблизно 1-3 ключових слова на 1000-2000 символів. Упор слід робити на читабельність, а не на кількість входжень.
Приклад тексту без форматування
Бездумно розміщений масив тексту, не поділений на абзаци і смислові блоки, ніхто не читає, а це низькі поведінкові і погана ранжируваних сайту. Тому робіть контент, який працює. Використовуйте заголовки, списки, гіперпосилання, виділення кольором.
Ассесора Яндекса і метод Матрикснет працюють таким чином, що тексти з граматичними помилками НЕ ранжуються високо в топі. Та й майбутній клієнт засумнівається - віддати вам грошей чи ні. Тому обов'язково вичитуйте тексти перед розміщенням або за допомогою перевірки орфографії в Word'е, або через Веб-майстер Яндекса: http://webmaster.yandex.ru/spellcheck.xml . Якщо не справляєтеся самі - найміть професійного редактора або коректора для перевірки контенту.
Поважна форма звернення «ви» в російській мові пишеться з маленької літери.
У тексті обов'язково повинні бути присутніми заголовки, які виділені контрастно на тлі решти тексту і помітні відразу, так як 80% уваги покупця - це заголовок. Заголовки повинні відображати суть змісту тексту і підштовхувати читача до вчинення дії.
Оформлення заголовків і підзаголовків з точки зору SEO:
<H1> Основний заголовок статті </ h1>
<H2> Підзаголовок 1 рівня </ h2>
<H3> Підзаголовок 2 рівня </ h3>
Само собою зрозуміло, що ваша стаття повинні бути авторською. Як захищати контент від крадіжки буде розглянуто в окремій темі.
Прийоми оптимізації статті для поліпшення сприйняття
Контент працює приблизно так само як і запорука успішного публічного виступу:
Тобто 60% успіху у правильній SEO-статті - це лише візуальне оформлення, 30% - подача матеріалу і лише 10% сам текст.
На сприйняття і прийняття рішення «продовжувати читання чи ні» у відвідувача йде 2 секунди. За цей час читач повинен зрозуміти наступні моменти: про що текст, чи відповідає текст на поставлені питання, чи може вирішити його проблему, - і все це за ключових елементів тексту, так званим «гачків»: заголовки, виділення жирним, кольором, великі літери , абзаци, блоки, картинки, інфографіка, графіки.
Розглянемо детальніше ці «гачки». Прийоми форматування SEO-тексту для поліпшення сприйняття:
Нестандартний нумерований список
Використання схем
Використання стрічок, стрілок, візуалізації послуг в формі
Правильна SEO-стати
Пишіть корисні SEO-текстів, які хочеться читати і перечитувати.
Спонукає мене цей текст до дії?
Чи отримую я вичерпну відповідь на свої питання?
Припинити подальші пошуки інформації?
Навіщо писати кілька сотень символів опису послуг, коли можна наочно реалізувати схемою-графіком?
Ставте себе на місце того, хто їх читає: «Чи розумію я за 2 секунди про що текст?
Чи допомагає мені це вирішити проблему?