Як прискорити роботу Windows
Трохи про причини появи «гальм» в Windows.
В процесі експлуатації комп'ютера ми встановлюємо різні програми (додатки), які при установці не тільки записуються фізично на жорсткий диск, але і взаємодіють з іншими програмами і операційною системою. Ця друга, невидима користувачеві, життя залишає свої сліди в Windows: створюються тимчасові файли, вносяться зміни до реєстру і окремі настройки системи. На жаль, розробники додатків не завжди дбають про те, щоб при деінсталяції програм «заметушилися» ці сліди. А, в тому випадку, коли користувач некоректно видаляє програми, то система (як файлова, так і операційна) засмічується непотрібними файлами ще більше.
В результаті накопичення подібного системного «мотлоху», комп'ютер починає з часом працювати повільніше. Довго завантажується Windows при включенні комп'ютера, повільно відкриваються вікна і файли, програми починають «гальмувати» і «глючить».
Ще однією причиною уповільнення роботи Windows можна назвати різні збої (наприклад, раптове відключення електроенергії), дія шкідливих програм і комп'ютерних вірусів, конфлікти між програмами і їх різними версіями.
На щастя, в операційній системі Windows є вбудовані засоби, які допоможуть користувачеві самостійно почистити систему від непотрібних даних, виправити системні помилки і, тим самим, прискорити роботу програм і звільнити трохи місця на жорсткому диску.
Стандартні засоби для чищення та відновлення файлової системи, жорсткого диска і операційної системи Windows:
- очистка диска
- перевірка диска на наявність помилок
- дефрагментація диска
Найперша і найпростіша утиліта для чищення системи, вбудована в Windows, так і називається «Очищення диска».
Її головна функція - знайти всі непотрібні файли в системі, повідомити про них користувачеві і допомогти їх видалити.
Запуск даної Улити проводиться в Windows двома способами:
Перший спосіб: відкриваємо Комп'ютер, вибираємо системний диск (зазвичай це диск «С:», на якому встановлена Windows). Далі правою клавішею мишки викликаємо контекстне меню і вибираємо пункт «Властивості«.
У вікні, на вкладці «Загальні«, натискаємо кнопочку «Очищення диска»
Другий спосіб: відкриваємо меню «Пуск". Далі рухаємося по такому шляху:
«Усі програми (Програми) / Стандартні / Службові / Очищення диска»
Після запуску утиліти будь-яким із способів система відразу ж почне сканувати саму себе і все файли на наявність системного сміття.
Після завершення сканування відкриється вікно, в якому буде видно які файли можна видалити і скільки місця при цьому він випущений. Сміливо можете ставити все галочки як на малюнку і натискати кнопку «ОК».
КОРИСНА ПОСИЛАННЯ: Чистка та оптимізація системи програмою CCleaner
Програма очищення попросити підтвердити видалення. Чи підтверджуєте і просто чекаєте завершення.
Час очікування може тривати від кількох секунд до однієї години. Це залежить від того, як давно ви чистили систему від сміття, від кількості файлів, що видаляються і загального об'єму жорсткого диска. Залежно від версії Windows програма або просто закривається після очищення, або видає повідомлення про її завершення.
Друга утиліта, яка допоможе користувачеві прискорити роботу комп'ютера називається Check Disk (перевірка диска).
Суть цієї програми в тому, що вона перевіряє жорсткий диск на наявність проблем з файлової системою, виявляє помилки файлів і пошкоджені ділянки поверхні жорсткого диска. Даною утилітою можна провести перевірку і виправити помилки не тільки на системному диску, але і на додаткових жорстких дисках або зовнішніх носіях (наприклад, «флешках»). Запускається програма так само як і очищення диска через вікно властивостей жорсткого диска. Відкриваємо: «Комп'ютер», вибираємо потрібний диск, правою кнопкою викликаємо меню, пункт «Властивості».
У вікні, переходимо у вкладку «Сервіс» і натискаємо кнопку «Виконати перевірку».
Відкриється вікно параметрів. Їх всього два. Ставимо обидві галочки і тиснемо кнопку «Запуск».
Якщо Ви вибрали не системний жорсткий диск або флешку, то перевірка і виправлення помилок почнеться відразу. Дочекайтеся її завершення.
В кінці перевірки з'явиться звіт про стан диска і про заходи, які програма прийняла для виправлення помилок.
Якщо ж обраний диск є системним, то програма не зможе його перевірити належним чином і, вже тим більше, не зможе внести виправлення, оскільки з цього диска завантажена Windows. У цьому з'явиться попередження про необхідність запуску перевірки при черговому включенні комп'ютера. У цій ситуації, натисніть кнопку «Так» або «Розклад перевірки диска» (в різних версіях Windows кнопка може називатися по-різному).
Потім закрийте всі вікна і запустіть перезавантаження комп'ютера. Перевірка запуститься практично відразу після початку перезавантаження, до запуску робочого Windows. Вам потрібно буде дочекатися її завершення.
Утиліта Check Disk перевіряє жорсткий диск з встановленою Windows 7 (натисніть зображення, щоб збільшити) Утиліта Check Disk перевіряє жорсткий диск з встановленою Windows XP (натисніть зображення, щоб збільшити)
Залежно від об'єму жорсткого диска, зайнятого на ньому місця і кількості збійних ділянок перевірка і виправлення помилок жорсткого диска може займати від 10 хвилин до 2-х годин. За її завершенні система видасть докладний звіт і Windows буде запущена автоматично.
ЦЕ ЦІКАВО: Як підключити будь-який жорсткий диск через USB?
Третя стандартна утиліта для поліпшення роботи Windows - «Дефрагментація».
Вона призначена виключно для оптимізації файлової системи на жорсткому диску. Суть в тому, що в провіднику Windows ми з Вами бачимо кожен їх файлів (документів, програм) як якийсь цілісний об'єкт. Насправді це не так. Операційна система Windows кожен файл, будь то програма, картинка або мелодія, бачить як набір символів або кодів. Однак, принцип запису інформації на жорсткий диск такий, що він (жорсткий диск) розбитий на доріжки (на зразок вінілових дисків), а ті, в свою чергу - на сектори. Перетину секторів і доріжок утворюють осередки (кластери).
У кожен кластер поміщається якесь обмежене число символів, тому для запису файлів система розбиває їх на окремі фрагменти, які можуть поміститися в кластер. Через системні, апаратних або програмних збоїв окремі частини одного і того ж файлу може «розкидати» по різних дільницях жорсткого диска. І для зчитування такого файлу система вимагає більше часу, щоб «зібрати» з окремих «шматків» цілісний документ і, наприклад, відобразити його у вигляді картинки.
Утиліта «Дефрагментація» служить для сканування файлової системи, пошуку окремих фрагментів файлів і фізичного переміщення (перезапису) їх на оптимальну відстань один від одного. Це дозволяє оптимізувати файлову систему і, тим самим, прискорити доступ до файлів і папок. Як правило, після проведення дефрагментації швидкість відкриття вікна, активація файлів і програм помітно збільшується.
Для запуску дефрагментації необхідно відкрити властивості жорсткого диска, на якому встановлена Windows. Потім на вкладці «Сервіс» натиснути кнопку «Виконати дефрагментацію».
У вікні можна вибрати один з двох варіантів виконання: аналіз диска і дефрагментації. Аналіз диска служить для сканування файлової системи і визначення необхідності проведення дефрагментації. Однак, якщо Ви ніколи не виконували дану процедуру або виконували, але більше одного року назад, то можна відразу запустити процес дефрагментації відповідної кнопкою. В даному вікні також можна налаштувати розклад для автоматичного проведення системою даної процедури.
Вікно дефрагментації диска в Windows 7
Після запуску дефрагментації програма спочатку проаналізує стан файлової системи так само як, якщо б Ви натиснули кнопку «Аналізувати диск».
Після цього автоматично почнеться безпосередньо сам процес. Утиліта послідовно, в кілька проходів, перемістить всі фрагменти файлів в оптимальні для роботи кластери.
ВАЖЛИВО! Перед проведенням дефрагментації Радимо закрити всі запущених додатків. В процесі роботи даної утиліти не слід робити ніяких активних дій (відкривати папки і файли, запускати ігри та програми, працювати в інтернеті і ін.), Просто дочекайтеся завершення оптимізації файлової системи. Це може зайняти від п'яти хвилин до двох годин. Час виконання процесу залежить від обсягу жорсткого диска, кількості і обсягу файлів на диску, давності виконання дефрагментації.
По завершенню роботи по оптимізації з'явиться відповідне повідомлення, після цього вікно дефрагментації можна закрити. У деяких версіях і збірках Windows повідомлення про завершення може не бути. Повернення вікна дефрагментації в початковий стан говорить про закінчення процедури.
КОРИСНЕ: Профілактика системного блоку. Докладна інструкція.
Висновок.
Наостанок зазначимо, що наведені способи прискорення роботи операційної системи Windows не є вичерпними. Існує безліч інших способів оптимізації файлової системи, як стандартними засобами, так і за допомогою спеціалізованих програм. Однак, розглянуті в даній статті утиліти «Очищення диска», «Перевірка диска» і «Дефрагментація диска» є найбільш простими і доступними.
Дозвольте також дати ще пару рекомендацій по використанню даних утиліт. По-перше, після завершення роботи кожної з них радимо проводити перезавантаження комп'ютера. Це дозволить системі безболісно прийняти зміни. По-друге, не зловживайте частим використанням цих коштів оптимізації. Очищення диска можна проводити приблизно один раз в тиждень, перевірку диска - один раз на місяць, дефрагментацію досить робити один раз на рік. Ця рекомендація застосовується для більшості користувачів. Якщо після використання цих утиліт «гальма» Windows не припинилися, то не варто запускати їх повторно. Ймовірно є сенс пошукати причини і інші способи їх усунення.