Як продовжити термін служби батареї ноутбука
Батарея ноутбука виробниками прирівнюється до витратних матеріалів, а середній термін їх служби складає 2 роки (від 300 до 800 циклів зарядки / розрядки), що набагато менше експлуатаційного ресурсу самого портативного комп'ютера. Що може впливати на вироблення ресурсу акумулятора і як можна продовжити його термін служби, розповідаємо нижче.
У всіх сучасних ноутбуках використовуються батареї двох основних типів:
- Li-Ion (літій-іонні);
- Li-Pol (літій-полімерні).
В сучасних ноутбуках встановлюються літій-іонні або літій-полімерні батареї
Обидва типи акумуляторів мають однаковий принцип накопичення електричного заряду - там встановлюється катод на алюмінієвій підкладці, анод на мідній, а між ними знаходиться пористий сепаратор, просочений електролітом. В літій-полімерних батареях використовується гелеобразний електроліт, за допомогою якого сповільнюється процес розпаду літію, що і збільшує їх середній період працездатності.
Головний недолік таких батарей - вони схильні до «старіння» і поступово втрачають свій запас ємності. Цей процес прискорюють:
- призводити до його перегрівання (температура понад 60 ºC є критичною);
- глибокий розряд (в акумуляторах, що складаються з зв'язки банок типу 18650, критично низькою напругою є 2,5 В і нижче);
- перезаряд;
- замерзання електроліту (коли його температура падає нижче мінусової позначки).
Що стосується циклів заряду / розряду, то фахівці рекомендують не допускати повної розрядки акумулятора, тобто, заряджати ноутбук, коли індикатор заряду батареї показує позначку в 20-30%. Це дозволить приблизно в 1,5 рази збільшити кількість циклів заряду / розряду, після якого батарея почне втрачати свою ємність.
Не рекомендується повністю розряджати акумулятор
Також для збільшення ресурсу слід дотримуватися наступних рекомендацій:
- Якщо ноутбук використовується переважно в стаціонарному режимі, то батарею слід зарядити до 75-80%, від'єднати і зберігати окремо при кімнатній температурі (10-20 ºC є ідеальною умовою).
- Після повної розрядки батареї якомога швидше її зарядити. Тривале зберігання розрядженого акумулятора істотно знижує його ємність, а в деяких випадках і зовсім призводить до блокування контролера - в цьому випадку батарея зовсім вийде з ладу.
- Хоча б 1 раз в 3-5 місяців слід повністю розряджати батарею і тут же заряджати її до 100% - це необхідно для калібрування плати контролера.
- При зарядці акумулятора не запускати ресурсомісткі додатки, щоб не наражати на батарею перегріву.
- Чи не заряджати акумулятор при низькій температурі навколишнього середовища - при переході в тепле приміщення напруга на повністю зарядженій батареї збільшитися приблизно на 5-20%, що є перезарядом.
Але при всьому цьому кожна батарея має вбудований контроллер. Його завдання - запобігання зниження або підвищення напруги до критичних позначок, регулювання струму заряду (для запобігання перегріву), калібрування «банок». Так що особливо морочитися на вищевказаних правилах не варто - багато нюансів вже передбачили самі виробники ноутбуків, щоб використання такої техніки було максимально простим для споживача.