Як вибрати SEO-агентство?
- Ціна - показник якості?
- Портфоліо, договір, оплата - на що звернути увагу?
- Як виміряти успішність результатів роботи агентства?
- Як обчислити шахрая?
- Підіб'ємо підсумок і виділимо загальні рекомендації:
Редактор-перекладач SEOnews
Коли виникає потреба в просуванні сайту на перші рядки пошукової видачі, постає питання про наймання професіонала. У даній статті ми не будемо міркувати про фрілансерів і штатних seo-фахівців, мова піде про професійні SEO-компаніях.
Вибір SEO-агентства - досить складний процес. Не маючи хоча б загального уявлення про SEO, важко відрізнити тих, хто знає свою справу від тих, хто просто базікає, приписуючи собі уявні заслуги.
Щоб знизити ймовірність попадання на непрофесійне і некомпетентне в питаннях SEO агентство, ми вирішили дізнатися у самих агентств, за якими критеріями їх варто оцінювати. В опитуванні взяли участь 6 представників великих російських SEO-компаній:
Світлана Данилова, генеральний директор РБС;
Вікторія Кончаківська, директор департаменту клієнтського сервісу Ingate;
Роман Клевцов, генеральний директор Оптімізм.ру;
Євген Моісеєв, директор з продажу ГК «Інтернет-технології», Кокос;
Олександр Дронов, менеджер відділу пошукового просування i-Media;
Василь Сорокін, виконавчий директор Текарт.
Отже, перш ніж ставити питання: «Що ваше агентство може зробити для мене?» І «Скільки це буде коштувати? », Замовнику, в першу чергу, необхідно чітко окреслити цілі, яких він хоче досягти в результаті оптимізації і просування сайту. Адже позиції в ТОПі пошукових систем і трафік - це в більшості випадків не самоціль просування.
Олександр Дронов (i-Media): «На мій погляд, в SEO є 2 глобальні цілі:
- збільшення продажів товарів / послуг через Ваш сайт, в разі якщо Ви є власником комерційного інтернет-ресурсу;
- підвищення впізнаваності бренду, в разі якщо Ваш сайт є інформаційним ресурсом ».
Крім того, Євген Моісеєв (Кокос) зазначає: «На цьому етапі замовнику варто зрозуміти, що SEO - це не панацея, а лише один з каналів залучення клієнтів. При цьому його ефективність буде залежати і від готовності самого замовника працювати над поліпшенням свого сайту ».
Роман Клевцов (Оптімізм.ру): «Клієнт повинен реально оцінити свої фінансові можливості. Виходячи з цілей і можливостей клієнта, менеджеру проектів буде простіше підготувати якісну, оптимальну пропозицію ».
Ну що ж, припустимо з цілями клієнт розібрався, переходимо до пошуку компанії. Де дивитись? Кого слухати? На що орієнтуватися? Насамперед на думку спадають всілякі рейтинги.
Тут думки представників SEO-агентств поділяються. Одні стверджують, що рейтинги відіграють важливу роль при виборі агентства:
Роман Клевцов (Оптімізм.ру): «Рейтинги, безумовно, варто дивитися, так як часто вони будуються на таких показниках, як якість просування, кількість клієнтів і відгуки клієнтів. Дана інформація дозволяє оцінити підрядника з дуже значущих для клієнта сторін ».
Євген Моісеєв (Кокос): «Вивчення рейтингів, це показник серйозних намірів потенційного замовника послуги і правильного підходу до вибору підрядника. При цьому, краще не полінуватися і вивчити методологію рейтингу: за яким принципом відбувається ранжування компаній? Наскільки результати об'єктивні і незалежні? ».
Василь Сорокін: «Рейтинги, безумовно, дають розуміння ситуації, що склалася на ринку. Слідувати рейтингу можна настільки, наскільки алгоритм рейтингування відповідає набору параметрів, важливих для замовника. Тому замовникам раджу порівняти методологію оцінки компаній в рейтингу з власними параметрами оцінки майбутнього виконавця. У разі збігу можна використовувати рейтинг або при перегляді шорт-листа робити відповідну поправку ».
Інші експерти вважають, що цілком покладатися на рейтинги не можна:
Світлана Данилова (РБС): «Ні в якому разі не можна покладатися тільки на результати рейтингів. Їх потрібно розглядати як одну зі складових при прийнятті рішення ».
Її думку поділяє і Вікторія Кончаківська (Ingate): «При виборі партнера, якщо і покладатися на рейтинги, то:
- лише як на один з джерел інформації;
- краще брати до уваги об'єктивні чинники. Найоб'єктивнішим рейтингом, на мій погляд, є оцінка самих клієнтів. У кожної компанії є задоволені і незадоволені клієнти. Їх співвідношення і є найкращим показником якості роботи SEO-агентства ».
Як зазначив Олександр Дронов (i-Media): «Брати до уваги всілякі рейтинги варто в тому випадку, якщо Ви вибираєте велике агентство, оскільки всі топові місця в рейтингах займають саме лідери галузі. Дивитися потрібно тільки перевірені рейтинги, серед яких "Рейтинг Рунета", "SEO очима клієнта", "TOPSEOs" і т.д. Але майте на увазі, що абсолютно об'єктивних рейтингів бути не може ».
Крім популярності і авторитетності компанії, найчастіше, важливу роль відіграє ціна за надані послуги. І тут виграшніше виглядають невеликі seo-компанії, ще не розкручені на ринку. Звідси питання:
Ціна - показник якості?
Чи може невелика SEO-компанія конкурувати з великими агентствами в чомусь, крім нижчої ціни? Чи можна взагалі порівнювати ціну, якість послуг і розмір компаній?
Однозначної відповіді тут немає. Недавній випускник буде коштувати набагато менше, ніж SEO-ветеран з десятирічним стажем. Це просто факт. Але варто мати на увазі, є ряд великих агентств, в яких над вашим проектом працюватимуть фахівці початкового рівня, тому заздалегідь з'ясуйте, хто буде займатися проектом.
Вікторія Кончаківська (Ingate) вважає, що орієнтуватися на низьку вартість послуг і довірятися маленьким, нікому не відомим компаніям не варто:
«Якщо компанія велика і над проектом працює не один фахівець-професіонал, то відповідно і витрати на надання послуги вище за замовчуванням, і якість послуги буде вище, адже, схалтурив, легко втратити репутацію.
Як правило, в невеликих компаніях працюють мультифункціональні-супер- SЕО-оптимізатори-аналітики-і-т.д. Отже, вони не можуть бути профі у всіх областях, а від цього страждає якість. При цьому кількість опрацьованих проектів у таких компаній значно менше, отже, менше і даних для повноцінного аналізу та оцінки ефективності своїх дій ».
Василь Сорокін (Текарт): «Невелика компанія навряд чи може дозволити собі інвестувати у вивчення нових інструментів просування та застосування їх на практиці. З іншого боку, у великих компаніях складніше із забезпеченням якості послуг, що надаються. При виборі підрядника ознайомтеся з відгуками та рекомендаціями клієнтів ».
Роман Клевцов (Оптімізм.ру): «Маленька, не надто відома SEO-компанія або фрілансер можуть працювати краще, якщо« кістяком »її оптимізаторів є SEO-фахівці, постійно розвиваються і підвищують свою майстерність. На жаль, зрозуміти це «на березі» практично не можливо, і часто результат не відповідає заявленому. Шанс отримати хороші показники в результаті роботи великої і відомої компанії значно більше, тому що навчання і розвиток оптимізаторів в них налагоджено добре, досвід співробітників накопичується роками і передається «з покоління в покоління».
Олександр Дронов (i-Media) вважає, що і в великий і в маленькій компанії можна потрапити як до некомпетентному фахівця, так і до професіонала своєї справи:
«І маленькі, і великі компанії можуть працювати над проектом як дуже добре, так і дуже погано. Не можна на будь-якої компанії ставити клеймо у вигляді гарного і професійного SEO-підрядника або ж, навпаки, SEO-підрядника, який не вміє працювати. Загальні тенденції у деяких компаній можуть існувати, але завжди слід пам'ятати про те, що професіонали своєї справи можуть працювати в будь-якій компанії ».
Що стосується ціни, то більшість експертів вважають, що це не показник якості, оскільки ціноутворення в компаніях будується за різними алгоритмами. Великі лідируючі компанії працюють приблизно в рівних цінових діапазонах. Це дає можливість оцінювати саме досвід і умови роботи при виборі підрядника.
Василь Сорокін і Світлана Данилова підкреслюють, що необхідно приводити пропозиції до одного знаменника, порівнювати ціну за однорідні послуги і розуміти, від чого страхує ця ціна, які привілеї і який рівень сервісу дає. Якщо в одному випадку мова йде про брокерське бізнесі з купівлі посилань, то зовсім інший рівень витрат мається на увазі при наданні послуги просування в форматі аутсорсингу.
Портфоліо, договір, оплата - на що звернути увагу?
Що потрібно з'ясувати у представника SEO-агентства при зустрічі і на що звернути увагу в портфоліо? Оскільки в резюме можна написати все що завгодно, найголовніший критерій якості, який виділили опитані експерти - це кейси та відгуки реальних клієнтів.
Роман Клевцов (Оптімізм.ру): «У SEO-компаній важливо і потрібно запитувати контакти поточних клієнтів, дзвонити їм і задавати всі ваші запитання. Будь-яка компанія, впевнена в своїй роботі, зможе надати подібні контакти ».
Наступним важливим аспектом є договір і умови оплати. Уважно читайте всі пункти і намагайтеся відразу виявити «підводні камені».
Євген Моісеєв (Кокос): «Наскільки підрядник розуміє ваш бізнес, які рішення пропонує? Прозорі чи умови оплати за послуги? Як оплата прив'язана до результату? Що планують робити з сезонністю? Як будуть вирішувати питання з впровадженням рекомендацій по сайту? Намагайтеся не вірити "золотим горам", які обіцяє менеджер з продажу - дивіться в договір, особливо в пункти за що будете оплачувати ».
Крім того, Вікторія Кончаківська (Ingate) рекомендує звернути увагу на внутрішню культуру компанії:
«Подивіться, як компанія ставиться до своїх внутрішніх клієнтам (співробітникам), це свого роду лакмусовий папірець і показник того, як вона буде ставитися до зовнішніх клієнтам. Дізнайтеся, скільки проектів числиться на одному аккаунт-менеджері, щоб зрозуміти як скільки уваги буде приділено вашому проекту ».
Комплексну рекомендацію по вибору агентства дала Світлана Данилова (РБС), частково узагальнивши багато параметрів, названі іншими експертами:
«Я знаю, що багато клієнтів роблять порівняльний аналіз ймовірних підрядників. Так ось при підборі seo-агентства було б непогано не піддаватися чарам менеджера з продажу, а зважити всі за і проти. Параметрами такого аналізу в SEO можуть бути наступні:
- ступінь зацікавленості в клієнті і оперативності в реагуванні на етапі звернення до компанії;
- прогнозований результат роботи;
- історія компанії (розмір, вік, бренд, наявність інших суміжних послуг в портфелі компанії, кількість клієнтів, позиції власного сайту в пошукових системах);
- повнота сервісу (перелік робіт, які виконуються в рамках договору);
- потенційний рівень сервісу, що надається (наявність аккаунт-менеджера і висока його доступність по всіх каналах зв'язку, а також можливість проведення особистих зустрічей; наявність автоматизованої системи відстеження результатів і отримання розгорнутого звіту по роботі і т.д.);
- організаційно-правова форма seo-агентства.
Далі можна порівнювати вже конкретні пропозиції від компаній, а саме:
- ядро запитів (скільки слів в ядрі, які слова представлені в ядрі);
- прогнозований трафік (яка кількість потенційно зацікавлених відвідувачів отримає сайт по місяцях);
- величина першого внеску;
- витрати за договором за рік;
- умови і схема оплати і залежність оплати від результату.
Якщо у клієнта вже одержати статистику по сайту, то він навіть може підрахувати, скільки буде коштувати для нього в кожному разі цільове дію клієнта на сайті при роботі з кожним seo-агентством ».
Як виміряти успішність результатів роботи агентства?
Вимірювання ефективності проведення робіт в першу чергу залежить від тих цілей, які ви поставили перед собою на самому початку: конкретне місце в ТОПі пошукової системи, збільшення відвідуваності сайту, кількість продажів / заявок / реєстрацій, середня ціна однієї заявки.
Василь Сорокін (Текарт): «Перед стартом проекту визначається набір KPI, що дозволяє виробити майбутню платформу для напрямків робіт і оцінки результатів. Ключових показників може бути не один десяток, важливий єдиний погляд на них замовника і виконавця ».
Роман Клевцов (Оптімізм.ру) радить: «Не вимірювати успішність пошукової оптимізації за короткостроковий період. Багато сайтів отримують помітну віддачу від SEO після півроку просування.
Також не варто міряти успішність зміною позицій окремих ключових слів. Необхідно оцінювати загальну зміну позицій чи відвідуваності.
Якщо говорити про якість роботи в цілому, то позитивними ознаками роботи SEO-компанії є:
- Періодичні пропозиції по доопрацюванням на сайті з метою пошукової оптимізації.
- Періодичні пропозиції по доопрацюванням на сайті з метою підвищення його зручності і інформативності.
- Періодичні пропозиції по оптимізації семантичного ядра .
- Якість внесених змін на сайт.
- Якщо підрядник обмежився разовим ТЗ на оптимізацію, то, ймовірно, у оптимізатора, провідного проект, просто немає часу на те, щоб приділити сайту достатньо уваги ».
Олександр Дронов (i-Media) вважає, що успішність проведення робіт потрібно вимірювати за такими метрик:
- видимість сайту по питанню, що вас списку пошукових запитів;
- кількість і якість органічного трафіку;
- конверсії, що здійснюються відвідувачами Вашого сайту з органічної видачі пошукових систем.
Світлана Данилова (РБС) зазначила, що крім початкового визначення конкретної мети потрібно розуміти, що результат багато в чому залежить від клієнта:
«Результат буде тільки при злагодженій роботі агентства і клієнта. І важливо прислухатися до рекомендацій seo-агентства навіть тоді, коли мова йде вже і про бізнес-процеси в компанії клієнта. Тому що до сих пір не рідкісні випадки, коли хороші позиції, хороший трафік не проводять до вирішення завдань клієнта саме тому, що неефективно збудувати бізнес-процеси всередині компанії клієнта.
Не буду писати по якість трафіку, про аналітику, оскільки вважаю, що це має, перш за все, хвилювати seo-агентство, а клієнт повинен отримувати готові рішення і рух до наміченого результату ».
Як обчислити шахрая?
Або за якими ознаками визначити непрофесіоналізм SEO-агентства? Оскільки робота агентства безпосередньо орієнтована на пошукові системи, одним з найважливіших показників неякісної роботи є дії, що суперечать ліцензії пошукових систем.
Василь Сорокін (Текарт): "Судити про професіоналізм компанії можна по тому, чи дотримується вона ліцензії пошукових машин і дотримується їх рекомендацій до якості сайтів. Інформація є публічною і наводиться лідируючими пошуковими системами Яндекс і Google в розділах для вебмайстрів. Щоб замовити якісну послугу замовнику необхідно попередньо розібратися в темі «.
Окрім дотримання приписів пошукових систем, Олександр Дронов (i-Media) виділяє на найпершому етапі роботи 3 основні ознаки непрофесіоналізму SEO-агентства:
- «Неякісне технічне завдання на внутрішню оптимізацію Вашого сайту (ТЗ на ВО), в якому вся мета-інформація прописана у вигляді простого перерахування ключових запитів і незв'язаних між собою слів і пропозицій. Якщо протягом першого місяця співробітництва SEO-підрядник Вам взагалі не надіслав ніяке ТЗ на ВО, то це також свідчить про ознаку непрофесіоналізму, оскільки для будь-якого інтернет-ресурсу завжди можна щось допрацювати. У нашій галузі, як то кажуть, досконалості немає меж.
- Надання низькоякісних з літературної точки зору і "заспамленності" ключовими запитами текстів для просуваються сторінок інтернет-проекту. Відсутність текстів чи рекомендацій по коректувань в наявних на відповідних сторінках сайту текстах також говорить про непрофесіоналізм SEO-підрядника.
- Низькоякісна зовнішня посилальна маса, яка з'явилася після початку співпраці з SEO-підрядником. Даний показник можна орієнтовно оцінити за допомогою сервісу Яндекс.Вебмастер ».
На думку Світлани Данилової (РБС), насторожити повинні такі речі:
- підбір малої кількості слів для продвижения (в основному найдорожчих и вісокочастотніх);
- швидке Досягнення результату (SEO- НЕ контекстна реклама, яка Досить Швидко налаштовується, вмикається и вімікається);
- Відсутність вопросам про мету продвижения;
- Відсутність запиту на доступ до статистики при просуванні по трафіку;
- Відсутність возможности переходу на оплату за Ліди;
- Готовність з Першої хвилини розмови сделать комерційну пропозіцію за назвою Клієнтом ключовими словами;
- Відсутність возможности отрімуваті розгорнуті Звіти систем веб-аналітікі з розшифровки їх аналітікамі;
- НЕ могут надаті підтвердження Виконання ними успішніх проектів, або їх Вкрай мало;
- дають несумісну з конкурентами Ціну «.
Євген Моісеєв (Кокос) радить звернути увагу, якщо seo-підрядник пропонує: «Формування семантичних ядер без урахування передбачуваної конверсії, без прогнозу реального кількості запитів в точної словоформи. Обов'язково дивіться, які запити вам пропонують для просування, на скільки вони популярні, як вони можуть конвертуватися в переходи, звернення, продажу. За що вам пропонують платити? »
Крім того, Роман Клевцов (Оптімізм.ру) вважає: «SEO-агентство має пропонувати повний спектр послуг щодо сайту замовника. Починаючи від аудиту ресурсу, закінчуючи аналітикою і розподілом рекламних бюджетів з метою підвищення конверсії сайту ».
Підіб'ємо підсумок і виділимо загальні рекомендації:
- Визначтеся з чіткими цілями і завданнями просування, перш ніж звертатися в seo-агентство.
- Вивчіть відгуки, рейтинги компаній, але не покладайтеся на них на 100%.
- Визначтеся, скільки коштів ви готові виділяти на SEO і вибирайте компанію, виходячи з даного цінового діапазону. Порівнювати ні загальну вартість, а ціну за однорідні послуги.
- Уважно вивчайте договір, відгуки реальних клієнтів, умови оплати і методи роботи. (Який обсяг роботи буде робити SEO-агентство? Які внутрішні ресурси будуть задіяні? Хто буде займатися вашим проектом? І т.д.)
- На самому старті проекту визначте набір KPI, для оцінки результатів роботи.
- Не довіряйте обіцянкам швидкого результату, гарантіям і підозріло низькою ціною.
- Оцініть, прозорі чи методи роботи seo-компанії? Чи допомагає вона вам розширювати можливості веб-присутності? Чи надає аналітику, чи дає поради з юзабіліті і оптимізації конверсії?
- Пам'ятайте, якщо seo-компанія робить щось таке, що суперечить правилам пошукової системи, ви один будете відповідати за свій сайт, якщо в результаті неякісної роботи, він буде покараний пошуковою системою.
Бажаємо вам удачі в пошуку!
Ціна - показник якості?
Портфоліо, договір, оплата - на що звернути увагу?
Як виміряти успішність результатів роботи агентства?
Як обчислити шахрая?
Де дивитись?
Кого слухати?
На що орієнтуватися?
При цьому, краще не полінуватися і вивчити методологію рейтингу: за яким принципом відбувається ранжування компаній?
Наскільки результати об'єктивні і незалежні?
Чи може невелика SEO-компанія конкурувати з великими агентствами в чомусь, крім нижчої ціни?