Арабський халіфат і його розпад 7-9 століття

  1. 1. Завоювання - арабів. Незабаром після смерті Мухаммеда мусульмани підкорили собі всю Аравію. Утворилося...
  2. 3. Народні повстання.
  3. 4. Розпад халіфату.

1. Завоювання - арабів.

Незабаром після смерті Мухаммеда мусульмани підкорили собі всю Аравію. Утворилося Арабське держава. Їм керували халіфи (або «заступники» Мухаммеда).

При перших халіфів численні загони арабів, рухаючись на верблюдах, конях і пішки, вийшли за межі Аравійського півострова. Головну силу їх війська становила стрімка, легка кіннота. При перших халіфів численні загони арабів, рухаючись на верблюдах, конях і пішки, вийшли за межі Аравійського півострова

Араби лавиною обрушилися на Візантію і Іран. Ці країни був виснажені тривалою війною один з одним. Населення, що страждало від військових дій і важких податків, не зробило арабам сильного опору. Багато міст здавалися без бою. У короткий термін араби захопили багатющі візантійські провінції - Сирію і Єгипет - і завоювали величезну Іранське царство.

На початку VIII століття араби підкорили Північну Африку.

У 711 році вони переправилися через Гібралтарську протоку на Піренейський півострів, де знаходилося ослабле держава вестготів. За кілька років араби завоювали майже всю Іспанію. Тільки жителі її північній гірській частині не скорилися і продовжували боротьбу. Потім арабська кіннота перейшла через Піренеї і напала на королівство франків. Але в жорстокому бою франки відкинули арабів на південь.

На сході араби зустрілися із затятим опором народів Закавказзя і Середньої Азії. Відвідування ці країни довго не приносили успіху завойовникам. Але потім багато місцеві феодали перейшли на бік арабів і допомогли їм в боротьбі проти своїх народів. Просуваючись далі на схід, араби проникли в Північно-Західну Індію і дійшли до кордонів Китаю. У запеклій битві китайські війська зупинили їх подальше просування.

Так протягом VII і першої половини VIII століття утворилося величезне держава арабів - Арабський халіфат. Володіння халіфату розкинулися від берегів Атлантичного океану до кордонів Індії та Китаю. Столицею держави став Дамаск - велике місто в Сирії.

2. Феодальний лад в халіфаті.

Нескінченною низкою тяглися до столиці з завойованих країн каравани з награбованим добром; воїни гнали тисячі полонених. Але видобуток і рабів захопили халіфи і знати. Розбагатіли і купці, вони стали торгувати в великих володіннях халіфату. Прості ж воїни так і залишилися бідняками. Один арабський поет якось сказав: «Ми беремо участь в одних і тих же походах; чому ж ті (тобто знати) живуть в достатку, а ми залишаємося в злиднях? »Завоювання ще більш посилили нерівність серед арабів.

Вся земля в халіфаті вважалася власністю халіфа. Частина земель він роздав своїм родичам і наближеним; з знаті були призначені намісники в завойовані країни. Селяни, які тут жили, стали кріпаками нових панів.

У країнах Сходу землеробством можливо було займатися там, де зрошувалися поля. У народі говорили: «Де закінчується вода, там кінчається земля». За наказом халіфа тисячі селян зганяли на будівництво зрошувальних споруд. Канали і греблі належали халіфа і великим землевласникам., За користування землею і водою кріпаки платили оброк. Складальників не цікавило, добрий чи поганий в цьому році урожай. Навіть якщо суховій завдав на поля хмари піску та пилу, якщо сарана знищила посіви, оброк все одно збирали сповна з усією обробленої землі.

У халіфаті У халіфаті   застосовувався і праця рабів застосовувався і праця рабів. Вони працювали в рудниках, осушалі болота, будували канали. Раби були слугами в будинках знаті, воїнами в охороні халіфа. Але основну масу трудящих в халіфаті складали не раби, а кріпаки.

К IX століття в Арабського Халіфату остаточно встановився феодальний лад, але ще довго зберігалися залишки рабства.

3. Народні повстання.

Підкорені народи перебували під владою арабів-завойовників. Все немусульмани обкладалися повстання.

непосильними податками і повинні були постачати війська продуктами. Щоб селяни не могли ухилитися від сплати податку, на шию їм вішали свинцеві таблички із зазначенням, де вони живуть.

У VIII - IX століттях по халіфату прокотилася хвиля народних повстань. Вони були спрямовані проти арабського панування і гніту феодалів. Близько 20 років тривало селянське повстання в Азербайджані. Повстання очолював Бабёк. В молодості він був погоничем верблюдів. Подорожуючи з караванами, Бабек всюди бачив страждання народу і перейнявся ненавистю до гнобителів. Під його керівництвом повсталі наносили сильні ураження військам халіфа. Селяни перестали підкорятися владі і платити податки. Вони відновлювали колишні общинні порядки. З Азербайджану повстання перекинулося до Вірменії і Іран. Халіфа довелося рушити проти повсталих свої головні сили. Добре озброєні війська халіфа розгромили повсталих. Бабек був зрадницьки схоплений одним з місцевих феодалів, виданий халіфа і страчений.

Але величезний Арабський халіфат був неміцним.

4. Розпад халіфату.

Підкорені народи не припиняли боротьби проти завойовників. Їх повстання послаблювали халіфат.

Великі феодали - намісники областей дуже посилилися. Маючи свої військові сили, тисячі кріпаків і рабів, вони відмовлялися коритися халіфа.

В середині VIII століття утворилося самостійне арабська держава в Іспанії. Східна частина арабських володінь увійшла в Багдадський халіфат зі столицею в Багдаді на річці Тигре.

У IX столітті від Багдадського халіфату відокремилися Єгипет, Середня Азія, Іран, Афганістан. У підпорядкуванні у багдадського халіфа залишалася лише Месопотамія. В середині XI століття велика частина колишніх арабських володінь в Азії була завойована турками-сельджуками.

Посилення великих феодалів і боротьба підкорених народів за незалежність привели Арабський халіфат до розпаду.