Babr24 - Відмінна робота, ви звільнені. Що не так з відставкою першого заступника міністра культури Бурятії

  1. Кришталево чиста репутація
  2. «Інші завдання»
  3. Новий фаворит нового міністра
  4. масові чистки

Перший заступник міністра міністра культури Бурятії Наталія Светозарова подала у відставку . Формальна причина - заява «за власним бажанням». Однак сама чиновниця не змогла виразно пояснити причини «свого» рішення, та й в цілому в цій справі дуже багато запитань і підозрілих нестиковок.

Бабр розбирає звільнення Свєтозарову по пунктам і пояснює, що з ним не так.

Кришталево чиста репутація

Наталя Светозарова почала кар'єру в уряді Бурятії ще в 1995 році - в міністерстві фінансів. У 2002 році очолила відділ бюджетної політики і реформування, а в 2009 році її раптово перевели в мінкульт, де вона відразу стала першим заступником.

В цілому переклад виглядав більш ніж логічним - після кризи 2008 року оптимізація фінансів знадобилася взагалі всім відомствам. Тим більше що повна її посаду звучала як перший заступник міністра культури - голова комітету професійного мистецтва, бюджетного планування та цільових програм (згодом - голова комітету економіки та організаційного забезпечення, заступник голови колегії).

Тим більше що повна її посаду звучала як перший заступник міністра культури - голова комітету професійного мистецтва, бюджетного планування та цільових програм (згодом - голова комітету економіки та організаційного забезпечення, заступник голови колегії)

Наталя Светозарова

Найдивовижніше в кар'єрі Свєтозарову - за дев'ять років вона не засвітилася ні в жодному корупційному скандалі. Її ім'я взагалі не фігурувало в негативному світлі - для республіканського чиновника в наші дні це буквально фантастичне досягнення.

Для порівняння: перший заступник міністра освіти Галина Фомицька влаштувалася на роботу з шахрайством за плечима , А через півроку на посаді стала фігуранткою гучного корупційного скандалу (За деякими даними, кримінальну справу проти неї вже порушено).

Само собою, без фінансових проблем в Мінкульті за дев'ять років не обійшлося.

Найгучніші «грошові» скандали в республіканській культурі за цей час - фінансові маніпуляції в Бурятській філармонії та в Бурятском театрі опери та балету, збитковий фестиваль «Голос кочівників» і епопея з пошуком грошей на будівництво приміщення для театру «Байкал».

Однак кримінальну справу проти художнього керівника філармонії Наталії Уланової розвалилося, а в театрі опери та балету Рахункова палата не виявила ніякого нецільового витрачання коштів. Та й Наталю Свєтозарову ці історії стосуються, м'яко кажучи, побічно, адже в обох випадках мова йшла про перевищення повноважень безпосередньо керівниками установ - Уланової та директором оперного Аюной Цибікдоржіевой.

Далі. Збитковість «Голосу кочівників» - наслідок поганої організації заходу, що не входить до повноважень Свєтозарову. Чи не вона повинна була закладати дірки в паркані, через який на фестиваль в 2018 році проскочило три тисячі безбілетників.

Та й в цілому, «Голос» - це в першу чергу іміджевий проект. Дуже складно привозити в провінцію відомих на весь світ артистів і виходити в плюс. Мінкульт і так примудряється витрачати мінімум коштів на подія, про яку пишуть «Нова газета» і РБК і яке визнається кращим в Росії (Russian Event Awards-2017 - перше місце серед 639 подій по всій країні).

Мінкульт і так примудряється витрачати мінімум коштів на подія, про яку пишуть «Нова газета» і РБК і яке визнається кращим в Росії (Russian Event Awards-2017 - перше місце серед 639 подій по всій країні)

Для прикладу: на культурний форум «Байкал-Тотем-2017» в сусідній Іркутської області було витрачено 44 мільйони рублів тільки з бюджету регіону, тобто не рахуючи великих вливань від численних спонсорів. Хто виступав на заході? Місцевий Губернаторський симфонічний оркестр, андеграундний маловідомий театр «Ахе» і група Two Siberians.

На «Голос кочівників-2017» витратили 6,2 мільйона, з них тільки 4,2 мільйона - гроші бюджету Бурятії. Хто виступав? Дорогий «Калинов мост», популярний колишній соліст «П'ятниці» Sunsay і ще майже два десятка артистів з Фінляндії, Іспанії, Бразилії, Кореї, Монголії та Москви. Широко були представлені і місцеві артисти. Що називається, відчуй різницю.

Нарешті, будівництво будівлі для театру «Байкал» оцінюється в 1,5 мільярда рублів. Депутати Народного Хурал, відповідальні за бюджет, таку суму виділяти просто не стануть - при річному бюджеті республіки в 50 мільярдів на все про все.

Таким чином ми бачимо, що звільняти Наталію Свєтозарову за великим рахунком нема за що. Вона просто не «косячіт». А якщо навіть і так, але це вирішили залишити «за закритими дверима», то де службова перевірка? Де розголос, кримінальні справи? Адже це бюджетні гроші.

Але на відміну від колишнього міністра культури Тимура Цибікова, Свєтозарову проводжають без тріумфу - в Бурятії не можуть сказати про неї нічого поганого. Чому ж важлива і досвідчена чиновниця пішла з Мінкульту в розпал кризи - як фінансового, так і культурного, коли потрібно робити багато, але економно?

«Інші завдання»

Ось як сама Светозарова прокоментувала свій відхід.

«Майже 9 років я пропрацювала в міністерстві. Напевно, щось треба міняти в житті. У всіх все по-новому, тому і для себе я вирішила: "Нехай і у мене буде все по-новому". Це моє рішення, самостійне », - сказала чиновниця.

Тобто жодної конкретної відповіді. Ні хоча б чергових «особистих причин» або «замиленості очей», а лише непевний «напевно, щось треба міняти». Навіть абсолютно провалився міністр транспорту Козлов, якого давно намагалися вигнати, і то був веселіше - розповідав натхненно про новий виклик і все таке.

А ось начальниця Свєтозарову, міністр культури Соелма Дагаєва, висловилася куди більш виразно. У відомства просто «нові завдання» - підготовка до 100-річчя від дня утворення Бурятії (2023 рік) і якийсь «національний проект в галузі культури».

«Тому назріла гостра необхідність в реструктуризації міністерства культури. Хочеться, щоб від пріоритету завдань вибудовувалася і структура. Вважаю, що першим заступником міністра повинен бути голова комітету культури і мистецтв. Тому що саме йому належить займатися масштабні проекти до 100-річчя республіки », - сказала Дагаєва.

Тобто звільнення - добровільна ініціатива Свєтозарову, але вона сама не може назвати причин, а її начальниця - запросто? Цікаво.

Виходить, в міністерстві 9 років на високому посту працював людина, не здатна «курирувати масштабні проекти»? Або на століття Бурятії не потрібен досвідчений фінансист-оптимізатор? Хто розрахує витрати на пишне святкування? Придумаєте ви все красиво, а як будете відбивати витрати без людини, який займався цим 15 років в одному лише Мінфіні?

Соелма Дагаєва з Хамбо ламою Аюшеевим (праворуч)

Фраза Соелми Дагаєва про «національний проект» взагалі недоречна. З'являється неприємна двозначність - виходить, російська Светозарова нездатна керувати бурятским «національним проектом»? Однак.

Нарешті, якщо упор необхідно зробити на культуру і мистецтво, хто заважає міністру Дагаєва придумати нову посаду для Свєтозарову в рамках цієї самої «реструктуризації»? Навіщо виганяти досвідченого професіонала в епоху кадрового голоду?

Новий фаворит нового міністра

Виходить, що питань до цієї відставки дуже багато, а однозначних відповідей немає зовсім.

Добре, тоді розберемося, хто замінив Наталю Свєтозарову. Можливо, це молодий і дуже успішний професіонал, якого немає сенсу тримати на нижчій посаді?

На жаль немає. У коментарі вище Соелма Дагаєва говорить прямо: новим першому замміністра повинен стати голова комітету культури і мистецтв. Така посада у відомстві є, і займає її Микола Емонаков. Він давній функціонер Мінкульту і працює в його підрозділах з 2003 року.

Микола Емонаков

Заступником міністра він, втім, став лише в 2014 році.

Ніяких фінансових навичок і відповідної освіти він не має, але в 2010 році його чомусь «посадили» на гроші - деякий час Емонаков займався держзакупівлями і бюджетним плануванням. Втім, вийшло не дуже, і незабаром його повернули до мистецтва і культури, в яких він хоча б розуміє.

Бездоганною репутацією Емонаков похвалитися не може. Різні телеграм-інсайдери і джерела в Мінкульті характеризують його як блюдолиза і людини, безмірно лояльного будь-якому начальству. Про професійні навички чиновника ніхто нічого не говорить.

Зате багато повідомляється про покровителя Емонакова - депутата Народного Хурал Циденжапе Батуева. У його вплив сумніватися не доводиться, тому що він на короткій нозі з самим лідером буддистів Росії Хамбо ламою Аюшеевим. Свої зв'язку, як повідомляється, Батуев активно використовує і в Мінкульті.

Так, роботу в Етнографічному музеї отримав племінник Батуева - за деякими даними, це цілком і повністю робота Миколи Емонакова. Колишнього директора музею Світлану Шоболову звільнили якраз після того, як та відмовилася брати «племінника дядька Циденжапа» на важливий пост. Він не володів потрібною кваліфікацією.

Він не володів потрібною кваліфікацією

Циденжап Батуев і Микола Емонаков (третій і четвертий ліворуч)

Новим директором Етнографічного став далекий від культури людина, колишній керівник контрольного комітету адміністрації глави Бурятії Сергій Мещеряков. Мінкульт просто зголосився підшукати 61-річному пенсіонеру нову синекуру.

масові чистки

Догляд Наталії Свєтозарову став гучним, але не несподіваним. Всі ті ж інсайдери повідомляли про майбутню відставку ще на початку липня в зв'язку з перевірками в Бурятском театрі опери та балету. Таким чином планувалося натиснути на кількох небажаних новому міністру співробітників, в число яких входить і відповідальна за гроші Светозарова.

Очікується, що крім Свєтозарову і Шоболовой буде звільнена і не бажає потурати нової «культурної» влади директор Оперного Аюна Цибікдоржіева.

Очікується, що крім Свєтозарову і Шоболовой буде звільнена і не бажає потурати нової «культурної» влади директор Оперного Аюна Цибікдоржіева

Звичайно, призначення нового міністра логічно має на увазі і внутрішню ротацію в міністерстві. Однак ні в жодному іншому відомстві Бурятії зміна влади не супроводжувалася такою кількістю скандалів і бруду.

У найближчих публікаціях Бабр продовжить розбирати підозрілу активність в Мінкульті. У тому числі - про суперечливу політику Соелми Дагаєва і «саентологіческой секті», яка нібито запанувала в відомстві.

Фото з відкритих джерел

Цитати: www.baikal-daily.ru

© Babr24.com

URL: http://babr24.com/bur/?IDE=180154
bytes: 13515/11957

Хто виступав на заході?
Хто виступав?
А якщо навіть і так, але це вирішили залишити «за закритими дверима», то де службова перевірка?
Де розголос, кримінальні справи?
Чому ж важлива і досвідчена чиновниця пішла з Мінкульту в розпал кризи - як фінансового, так і культурного, коли потрібно робити багато, але економно?
Тобто звільнення - добровільна ініціатива Свєтозарову, але вона сама не може назвати причин, а її начальниця - запросто?
Виходить, в міністерстві 9 років на високому посту працював людина, не здатна «курирувати масштабні проекти»?
Або на століття Бурятії не потрібен досвідчений фінансист-оптимізатор?
Хто розрахує витрати на пишне святкування?
Придумаєте ви все красиво, а як будете відбивати витрати без людини, який займався цим 15 років в одному лише Мінфіні?