Чек лист. Як визначити ефективність просування?

  1. трафік
  2. якість трафіку
  3. позиції
  4. Ключові слова
  5. оцінюємо ROI
  6. висновок

В процесі просування сайту важливо знати, за якими критеріями оцінювати ефективність. Часто використовують прості метрики начебто кількості входжень в ТОП-10 або трафіку. Здавалося б, чим вище видимість і відвідуваність сайту, тим краще. Але великий трафік і високі позиції не завжди гарантують конверсії і Ліди. Тому пропонуємо чекліст, завдяки якому ви зможете оцінити фактичну ефективність просування сайту.

трафік

Це базова метрика. Очевидно, що якщо вона зростає, то просування працює. Але варто враховувати деякі нюанси.

Джерела переходів. Повинно бути гармонійний розподіл джерел переходів відвідувачів, без різких перекосів в будь-яку сторону. Якщо виконавець показує результат, при якому 80% прямих заходів, то це, швидше за все, накрутка. Джерела переходів можна подивитися за допомогою Яндекс.Метрики ( «Звіти /« Джерела, зведення »), сервісу SimilarWeb або іншого лічильника статистки, встановленого на сайті. Якщо виконавець не встановив лічильник на сайті, то це серйозний привід задуматися про його компетенції.

Ось приклад трафіку інформаційного сайту з переважанням пошукових переходів:

А ось вже трафік комерційного сайту з переважанням рекламних і прямих переходів:

Отже, при оцінці джерел трафіку враховуйте тип вашого сайту і способи залучення клієнтів.

Сезонність. При спаді попиту навіть інтенсивні зусилля з просування не приведуть до зростання трафіку, так як його просто немає. Для того щоб оцінити сезонність ключових запитів, скористайтеся сервісом Google Trends .

Виражена сезонність попиту по фразі «купити пуховик»
Виражена сезонність попиту по фразі «купити пуховик»

Оцінка сезонності дозволить вам спланувати, коли починати активне просування.

Редизайн сайту і технічні проблеми. Якщо була істотно перероблена структура сайту, були змінені, видалені і додані розділи, то можлива тимчасова просадка трафіку, що варто враховувати при його оцінці. Не варто списувати з рахунків проблеми з сервером або лічильником статистики.

якість трафіку

Трафіку може бути багато. Питання в тому, який він: цільові це переходи або просто результат переспама посиланнями в соцмережах або спільнотах. Для оцінки якості трафіку використовується кілька метрик.

Глибина перегляду. Відображає рівень залученості в перегляд сайту. Для інформаційних проектів вона може бути невисокою (норма - в межах 1,5-3). А ось для інтернет-магазинів важливо, щоб цей показник був більш 3-4, адже тільки таке значення гарантує оформлення покупки (відвідувач повинен як мінімум пройти шлях від картки товару до оформлення замовлення і оплати, не кажучи вже про вибір продукції).

Треба розуміти, що якість трафіку залежить не тільки від SEO, але і від внутрішньої оптимізації і юзабіліті сайту. Якщо сайт незручний, довго завантажується, має невдалий дизайн, неякісний контент, багато спливаючих вікон, то відвідувач швидко його закриє. Пам'ятайте, що результат просування залежить від багатьох факторів. Тому для початку треба провести комплексний аудит сайту, щоб оцінити його слабкі сторони і внести зміни.

Показник відмов. Яндекс.Метрика зараховує відмову в тому випадку, якщо відвідувач провів на сайті менше 15 секунд. Які причини відмов? Це можуть бути і помилки в просуванні, коли сторінки нерелевантні запитам, за якими приходять користувачі. А можуть бути і проблеми на самому сайті (погане юзабіліті, помилки, віруси, «сумний» контент і т. П.). Нормальний показник відмов - не більше 10%. Якщо ж він зашкалює за 40-50%, то саме час шукати причини такого стану справ.

позиції

Перед початком просування оціните позиції сайту по цікавлять запитам і відстежуйте зміни. Для цього відмінно підходить безкоштовний інструмент роботи з ядром в Seopult (перший крок SEO-проекту «Слова»).

Позиції сайту по ключових запитах в системі Seopult
Позиції сайту по ключових запитах в системі Seopult.ru

Якщо ваша компанія працює по всій Росії, то при зніманні позицій враховуйте регіональність. Адже 1-я позиція по певному запиту в Твері не зрівняється з 1-ю позицією з цього ж запиту в Москві або Санкт-Петербурзі.

Ключові слова

Подивіться, по яких пошукових запитах до вас приходять відвідувачі. У Яндекс.Метрика для цієї мети є звіт «Пошукові фрази».

Але варто враховувати, що Метрика не відображує більшість пошукових фраз з пошуку Google. Справа в тому, що політика конфіденційності Google не дозволяє передавати дані про пошукові запити авторизованих користувачів в лічильники статистики. Проблема частково вирішується за допомогою Google Search Console, де можна побачити покази вашого сайту і позиції за різними ключовими фразами.

У процесі аналізу зверніть увагу, по яким ключам приходять відвідувачі. Якщо у вас інтернет-магазин, то потрібні «продають» фрази ( «купити самовар», «черевики ціна», «замовити шафу» і т. П.). А якщо у вас чисто інформаційний проект, то такі ключі приведуть до погіршення поведінкових показників - в цьому випадку потрібні інформаційні запити ( «як почистити самовар», «як вибрати колір черевик», «шафа своїми руками» і т. П.). Велика кількість навігаційних і брендових запитів (типу «вашсайт.ru» або «компанія N») - свідчення не стільки SEO-просування, скільки успішного бренд-маркетингу.

оцінюємо ROI

Для комерційних сайтів важлива прибутковість. Якщо на залучення відвідувача, який робить покупку на 500 рублів, ви витратили 600 рублів, то, очевидно, щось не так. Оцінка ефективності просування проводиться за допомогою показника ROI (Return On Investment), або просто окупності.

ROI = (Прибуток за період - Витрати на просування за період) / Витрати на просування за період

Якщо ROI> 1, то витрати на просування окупаються, а значить, кожен новий вкладений рубль буде приносити додатковий прибуток.

Для того щоб оцінити прибуток від SEO, підключіть і налаштуйте модуль «Електронна комерція» від Яндекс.Метрики. З його допомогою ви зможете відслідковувати покупки і дії користувачів, які прийшли з різних джерел. Але за допомогою цього звіту ви не побачите покупки, які користувачі зробили по телефону.

Деякі компанії при оформленні замовлень по телефону просто уточнюють, звідки прийшов клієнт. Але це минуле століття, адже є «Цільовий дзвінок» в Яндекс.Метрика. Суть його роботи в тому, що для кожного каналу трафіку підключається свій номер телефону, а при додзвоні відбувається переадресація на основний номер. У звіті «Цільовий дзвінок» / «За джерелами трафіку» фіксуються дзвінки по кожному каналу.

висновок

Ми розповіли про найважливіші метриках при оцінці ефективності просування. Насправді, метрик набагато більше - все залежить від цілей, які ви ставите перед оптимізаторами. Це всебічна робота, яка включає не тільки зовнішню (реєстрація в пошукових системах, каталогах, закупівля посилань і т. П.), А й внутрішню оптимізацію контенту, структури сайту, взаємодії з сервером і т.п.

Складіть для себе список ключових показників, зафіксуйте їх значення на дату початку просування і відзначайте динаміку раз в тиждень або місяць. У підсумку ви зможете зрозуміти, наскільки добре працює просування і які заходи були найефективнішими.

Провести оцінку роботи сайту та ефективність проведених рекламних кампаній також можна в рамках послуги «Персональний менеджер» . Ви отримаєте детальний звіт та зможете встановити причину низької ефективності, виходячи з чого прийняти рішення про коригування стратегії.

Які причини відмов?