Експерт: Порошенко використовує теми, які неможливо виміряти

Петро Порошенко ще не вирішив, чи буде йти на другий термін, але змушений робити обнадійливі заяви

Петро Порошенко ще не вирішив, чи буде йти на другий термін, але змушений робити обнадійливі заяви. Про це в коментарі «2000» розповів політолог, кандидат політичних наук Олексій Якубін.

«За великим рахунком ми вже почули виступ кандидата в президенти. Він постарався виступити з таким собі звітом - що зроблено. Ми вперше почули публічний натяк, що Порошенко дійсно збирається йти в президенти. Фраза про компас була в цьому сенсі дуже показовою. Інша справа, що поки ця фраза, можливо, звучить як спроба утримати адміністрацію від втечі. Чи піде на вибори президент чи ні - це ще питання, але те, що він став озвучувати такі меседжі, говорить про те, що він розуміє: не скажеш, що підеш на вибори, - адміністрація розбіжиться. Незалежно від того, йде Порошенко в президенти або не йде, до грудня доведеться говорити, що йде. Сам він налаштований йти, але є питання - наскільки рейтинг це дозволить ».

Порошенко продовжує використовувати теми, які неможливо «виміряти».

«Порошенко вже показав ключова теза, на який збирається спиратися ці півроку: армія, віра, мова. Всі три меседжу дуже складно перевірити чи виміряти, вони досить абстрактні. Щось з цього абсолютно розходиться з повноваженнями президента. Візьмемо, наприклад, тему армії. Порошенко намагається заявити, що створив нову армію. Але якщо уважно придивитися до техніки на параді, то це модернізована техніка радянської та української армії 5-річної давності. Зараз держава фінансує армію в межах 5% ВВП. Але проблема в тому, що частина грошей не доходить до передової.

Якщо візьмемо тему церкви, то тут Порошенко в черговий раз переходить за межі своїх повноважень: звинуватив найбільшу і єдину канонічну православну церкву України в неканонічність. Тим самим він натякнув в присутності митрополита Онуфрія, що збирається використовувати державний механізм для впливу на церкву, в яку входить 10-15 мільйонів чоловік. В якійсь мірі це показувало пріоритетні цілі кампанії, з іншого боку - відчувалася образа на Константинопольської патріархат, що томосу, яким можна було б «розмахувати», до цих пір немає. І це якщо не згадувати ще, що в Україні є і християни інших конфесій, мусульмани, атеїсти і т. Д. У них співгромадян Порошенко, виходить, не бачить.

Цю тему дуже складно «виміряти». Це не кількість робочих місць, не стандарти життя. Тема абстрактна, нею можна маніпулювати. Якщо говорити про мову, то Порошенко знову намагається представити себе його захисником. Однак при ньому закриваються сільські школи, скорочується фінансування гуманітарних наук, в тому числі і української філології. Як це співвідноситься з розвитком мови? Звучить дуже суперечливо і теж багато в чому виходить за межі функцій президента. Доводиться маніпулювати, але наші політики цього навчилися ».

Декларація пріоритетів не наближає практичних результатів.

«Почули ми і досить заїжджений тезу про євроінтеграцію. Питання: а ЄС і НАТО хтось повідомив про бажання президента? Ось пропишемо ми ці пріоритети в Конституції (хоча я не знаю жодної країни, яка б в Конституції вказувала зовнішньополітичні пріоритети) - і що, це наблизить Україну до вступу? До тих пір, поки будуть територіальні суперечки, вступ в НАТО неможливо, а у ЄС є програма розширення до 2025 р, де про Україну не йдеться. Але Порошенко буде методом, як я це називаю, «політичного харассмента» без згоди всіх просувати і використовувати цю тему у внутрішній політиці.

Знову ми почули і вже досить традиційну заяву про п'яту колону. Порошенко намагався підкреслити, що він - єдина можливість неповернення до старого. Хоча ця його риторика повторюється чотири роки, і є вже навіть якась втома - все було досить прогнозовано. Додалася дивна варіація на тему «свій шлях» - хоча йдеться про євроатлантичну інтеграцію. В історії Європи було офіційне закріплення поняття «свій шлях», і хорошим це не закінчувалося. Взагалі ж заяву президента нагадує риторику європейських політиків - але XIX століття ».

Новини по темі: Порошенко збирається вносити зміни до Конституції

Як це співвідноситься з розвитком мови?
Питання: а ЄС і НАТО хтось повідомив про бажання президента?
Ось пропишемо ми ці пріоритети в Конституції (хоча я не знаю жодної країни, яка б в Конституції вказувала зовнішньополітичні пріоритети) - і що, це наблизить Україну до вступу?