Фінансові гарантії на просування сайту
Часто бачу на форумах інтерес замовника до питання про фінансові гарантії при виконанні послуг з просування сайту. Регулярно піднімається питання про 100% або 50% повернення коштів в разі не виведення всіх запитів в топи. Безумовно, я розумію заклопотаність з приводу витрати грошей, особливо коли мова йде про великі витрати. Але я повинен засмутити всіх хто чекає таких гарантій. В області SEO жодна компанія або приватний виконавець не дасть таких гарантій (а якщо і дасть, то шукайте приховану загрозу вашому бюджету), нижче я розповім чому.
Фінансова гарантія повернення 50% бюджету
Зрозуміло якщо ви погуглити, то знайдете SEO компанії, які надають різні варіанти гарантій, але, як правило, вони рідко перевищують 50% від витраченої суми. Просто тому що інші 50% або близько того йде на витрати по просуванню, а повертається в разі невдачі можливий дохід виконавця. Якщо витрачено лише 20% бюджету, то виконавець виявляється все одно в плюсі, але не в такому жирному як якби сайт вийшов в топи. Таким чином, хороша мотивація для виведення сайт в топ у виконавця все ж є.
Давайте розглянемо ситуацію на реальних цифрах. Припустимо, був укладений договір на просування сайту по 20 запитам в топ Яндекса. Договір укладено строком на 1 рік з щомісячним бюджетом 40 000 р., І гарантією повернення половини суми в разі якщо 50% запитів не опиняться в топі через 6 місяців. Через півроку звіряємо результати і бачимо що в топі опинилися тільки 9 з 10 запитів, тобто 45%, значить клієнт повинен отримати 40 000 * 6/2 = 120 000 р., Хоча оптимізатор виконав свою роботу майже на відмінно (45% результат - це дуже гарне досягнення). Припустимо виконавець витратив за 6 місяців 35% бюджету, тобто 84 000 р. Чистий прибуток виконавця склала 240 000/2 - 84 000 = 36 000 р. Це за пів року. Тобто 6 000 р. у місяць. Досить невелика сума, враховуючи, що просування сайтів - справа не з легких і якщо порахувати скільки виконавець отримав за 1 годину, вийде зовсім скромна сума.
З прикладу видно, що така схема не дуже вигідна для SEO-оптимізаторів. Тому щоб застрахувати себе від не виводити сайту в топ виконавець запропонує клієнтові суму не 40 000 грн. за ті ж запити, а в 2 рази вище, а витрати складуть не 35%, а 20%. У кожного свої формули, але якщо підставити ці цифри в варіант розглядається вище отримаємо дохід у разі не виведення сайту в топ - 144 000 р. за пів року, а це 24 000 р. у місяць. Це вже зовсім інші цифри і така схема влаштує виконавця, так як клієнт сам страхує свої ризики. В даному випадку страховка коштує 24 000 грн. Клієнт просто стоїть перед вибором: платити суму N і повністю довіритися виконавцю без всяких гарантій або платити Nx2 і мати гарантію повернення половини грошей. Але де гарантія того, що в другому випадку виконавець буде взагалі хоч щось робити. Адже можна просто через пів року забрати свою частину грошей і все. У першому ж варіанті виконавцю загрожує просто розірвання договору якщо не буде помітна як мінімум хороша динаміка приросту позицій, що мотивує оптимізатора давати результат.
Тому якщо замовнику пропонують фінансову гарантію результату з 50% повернення коштів знайте, що ви просто переплачуєте за страховку. Так, половину грошей ви повернете в разі невдачі. Але виконавець сильно при цьому не постраждає, навіть якщо виконавець через 3 місяці зрозуміє, що вивести сайт в топи не вдається, він може припинити роботу і нічого вам не сказати, а через 6 місяців повернути вам половину бюджету, поклавши собі кишеню свій «заробіток ». Як бачите гарантія результату - це досить слизьке справу. Як же бути?
Оплата просування з оплатою за результат
Є варіант при якому замовник виявиться у вигідному положенні, але потрібно при цьому дещо розуміти в SEO. Йтиметься про пост-оплаті за кожен виведений в топ запит. Як це працює? Перед початком робіт по просуванню сайту складається список запитів для просування, в якому вказується вартість виведення кожного запиту в топ пошукової системи. У договорі вказується незалежний сервіс для об'єктивної перевірки позицій, наприклад сеопульт або Сеоліб . Такі сервіси платні і як правило виконавець вкладає в вартість запитів витрати на зняття позицій. Далі здається все просто, потрібно просто звірити позиції в заздалегідь призначений день кожного місяця: якщо запит є в топ-10, проводиться виплата, якщо запиту немає в топ-10 виплати немає. Але це не зовсім так.
Алгоритми пошукових систем часто ведуть себе не передбачувано і часто зустрічаються випадки, коли 25 днів запит знаходиться в топ-10, а в інші дні вивалюється, на 11 або 15-е місце. Це нормальна ситуація, так як пошукові системи іноді підкручують алгоритми ранжирування, наприклад відправивши в топ якийсь новий сайт, перевірити як на ньому позначаться поведінкові фактори, а потім викине його назад з топа. Такий сайт може цілком замінити той сайт, який ви просуваєте. Є й інші причини тимчасового вильоту сайту з топа, але зараз не про це. В результаті може так статися, що в день звірки просувний сайт буде не в топі. Виходить виконавцю не пощастило і алгоритм ранжирування зіграв з ним злий жарт. Для того щоб уникнути таких ситуацій придумали щоденний варіант знімання позицій. Такий підхід, до речі, застосовується в веб-студії «вебарт» . У платних сервісах згаданих вище можна подивитися історію позицій. Якщо протягом місяця запит знаходився в топі пошукача більше 50% часу, наприклад 16 днів з 30 виплата проводиться, якщо менше, тоді немає. 50% - тому що пошукові системи іноді підкручують алгоритми ранжирування і сайт вивалюється з топа не з вини оптимізатора і потрібен час, щоб щось підкоригувати і повернути сайт в топ. У більшості випадків якщо запит виявляється в топі, то він звідти не випадає, поки не зупинити роботи по просуванню.
Ось для прикладу скріншот запиту одного з просуваються мною сайтів. В гуглі і мейл 100% результат, а ось в Яндексі 4 дня з 30 сайт вивалювався з топа. Якби звітний період випав на 19 березня, я б втратив частину грошей, хоча очевидно що у видачі Яндекса запит знаходився 86% часу. Це відмінний показник. Як я писав вище, зазвичай кордоном вважається 50%.
Мінусом цього варіанту просування є те, що зазвичай клієнт з метою економії замовляє тільки кілька запитів. Оптимізатор нічого не залишається як працювати по ним, адже за виведення інших запитів в топ він нічого не отримає. Це не зовсім правильний варіант, але він найчастіше зустрічається. Правильніше було б працювати по всьому семантичному ядру, ну скажімо по 100 запитів, а оплачуються тільки ті, які виходять в топ. Такий варіант буде затратним, адже оптимізатор буде намагатися вивести побільше запитів в топ. Але і замовник виграє, адже він отримає великий цільовий трафік і далі потрібно тільки перетворити трафік в конверсії
Вибравши такий метод просування замовник повинен бути готовий до того, що йому буде потрібно оплатити послуги з підготовки сайту до просування. Зазвичай це не дуже великі гроші (5 000 - 10 000 р.) В залежності від занедбаності сайту і оплата здійснюється авансом. Це гарантує оптимізатора, що після того як будуть виправлені всі помилки на сайті і проведена SEO підготовка замовник раптом не відмовиться від його подальших послуг або не заплатить зовсім.
Як же бути?Як це працює?