Керівництво по оптимізації Joomla 2.5

  1. Давним давно…
  2. До ненависті ...
  3. І назад…
  4. Внутрішнє SEO на CMS Joomla
  5. Заглянемо в майбутнє

Привіт, шановні читачі. Я давно вже не писав нічого про Joomla, але тепер у мене з'явився вагомий аргумент - спільний конкурс від Bizzteams і TemplateMonster «Joomla: від любові до ненависті і назад». Ця стаття якраз буде написана в рамках даного конкурсу, і в ній я розповім історію свого знайомства з Joomla, а також ще мнооого цікавого. =)

Joomla стала першою серйозною CMS, яку я почав вивчати. Рішення вибрати саме її, звичайно, прийшло не відразу ...

Давним давно…

Більше півтора року тому я вирішив, що пора йти з Ucoz, стає справжнім «суворим» вебмастером і створювати Сайт з великої букви. Почалися пошуки нової системи управління сайтом, яка підійде новачкові. Вибір припав на одну з трьох - WordPress, Drupal або Joomla. Але, як я з'ясував, WP була найбільш придатна для блогів, а Drupal виявилася занадто складна для таких новачків, яким був я. До речі, ось відмінна порівняльна інфографіка, клікайте 🙂

Ось і залишилася одна Joomla, до вивчення якої я негайно і приступив. На той час актуальною версією була 1.5. Відразу купувати хостинг це, звичайно, було для мене занадто круто, тому я обмежився установкою Denwer'а - віртуального хостингу прямо на комп'ютері.

Для початку, я хотів просто створити який-небудь пробний проект на локальному хостингу заради навчання. Подумав-подумав, і вирішив створювати ігровий портал. Не просто контентний сайт, а саме портал з повноцінним функціоналом.

Почав збирати необхідні компоненти. Ось що я тоді знайшов:

  • Jcomments - до сих пір, мабуть, кращий компонент з виведення коментарів. Ніяких складнощів. Встановив - працює.
  • JCE - нормальний людський редактор для форматування публікацій.
  • Community Builder - ось це дійсно потужний компонент, який замінює стандартну систему облікових записів Joomla. До самого компоненту є купа плагінів, які вводять систему особистих повідомлень, можливість організовувати групи та інші «фішки». Але є великий недолік - всі вони англійською і вимагають додаткової «заточування» під себе.
  • Mavik Thumbnails - це плагін, який дозволяє збільшувати зображення при натисканні на них. Корисна і практична штука.

Я не програміст і мої пізнання в PHP дуже мізерні, тому створення мого пробного сайту затягнулося не на один місяць. Довгими зимовими вечорами я копирсався в Joomla, вивчаючи її. Але через пару-трійку місяців все-таки закінчив - портал був більш-менш готовий.

Я зміг здійснити наступний функціонал:

  • непоганий вигляд статей, під кожною з яких я вивів коментарі, використовуючи Jcomments. Ніки коментаторів вийшло зробити посиланнями, які вели на їх профілі з компонента Community Builder
  • зробив нормальне і людське відображення профілів, додав додаткові поля в профілі для вказівки ICQ, Skype та іншого
  • нормальна сторінка реєстрації
  • вийшло ввести систему особистих повідомлень між користувачів, але її інтерфейс залишився на англійській мові
  • тоді вкладеність категорій в Джумла була всього лише дворівневої, але мені цього вистачило, щоб створити нормальну структуру сайту.
  • інші зручні дрібниці, зараз вже все і не згадаєш. Все це було натягнуто на один паблік шаблон, який був відредагований мною. (Тут є шаблони для Joomla ) Загалом, для першого сайту було непогано.

Тоді Joomla здавалася мені кращою CMS в світі, я звик з нею працювати. Приблизно тоді і закінчився перший етап моїх «відносин» з Joomla. До речі, мені дуже (!) Допоміг блог wedal.ru , За що спасибі його власнику. Зайдіть, там дійсно велика кількість цінних уроків.

До ненависті ...

Наступного разу з джумла я зустрівся вже через півроку. Тоді була спроба створити регіональну дошку оголошень. Був виявлений компонент HotProperty і на його основі я спробував реалізувати можливість додавання оголошень кожним зареєстрованим користувачем.

Але компонент ні заточений саме під мої вимоги. Довелося лізти в код і редагувати його самостійно. Але зробити компонент саме таким, яким потрібно не виходило.

Я провозився з ним більше місяця, але після кожного виправлення завжди щось було не так: то нерівно, то взагалі не працює. Загалом, намучився по повній. Я вже втратив будь-яку надію на те, що цей сайт можна довести до розуму і проект був з успіхом ... кинутий, а Joomla для мене втратила свою привабливість.

І назад…

Минуло ще місяців 8. За цей час я встиг ознайомитися з WordPress і зрозуміти, що вона на порядок легше в освоєнні, ніж Joomla. Але WP позиціонується як блоговая платформа, хоча її теж можна заточити під свої потрібні.

Але, не дивлячись на постійні порівняння цих двох CMS, жодна з них ніколи не візьме гору. А все, тому що у них дещо різні призначення. І при створенні сайту завжди краще попередньо оцінювати в який бік піде розвиток проекту.

Не варто без потреби використовувати Joomla, коли можна обійтися WP, тому що перша буде складніше і в освоєнні, і в користуванні. Але, припустимо, WP не зможе потягнути функцію цілого порталу, в той час як на Джумла це зробити цілком реально, особливо якщо ви знаєте PHP.

Так ось, я знову почав створювати сайт і робити його вирішив саме на Джумла. Я знову «освіжив» навички використання це системи управління контентом і зрозумів, що все-таки вона є однією з найбільш зручних особисто для мене. Хоча, адже я ще не торкався DLE і Drupal ... 🙂

Внутрішнє SEO на CMS Joomla

Історія мого знайомства з джумла тепер закінчена. У цьому розділі статті я хочу розповісти вам про те, на чому «спіткнувся» під час свого користування - аспекти внутрішньої оптимізації на даній CMS. Багато, наприклад, знають, що Joomla плодить дублі. Зараз ми розберемося як цього уникнути. Скажу відразу, мова піде про версії 2.5, яка актуальна на момент написання даної статті.

Отже, спеціально для цього я створив тестовий сайт на Денвері, який так і називається - testsite. ru. До речі, якщо є проблеми з установкою, то ось моя стаття - Як встановити Joomla на хостинг .

Що я зробив? Встановив CMS і поставив шаблон Yougrids, тому що він простий і зрозумілий. Приступимо.

1.Уровні вкладеності

У версії 2.5 рівні вкладеності категорій не обмежені. Але це не означає, що потрібно бездумно використовувати дану можливість. Якщо на версії 1.5 було всього два рівні, то на новій версії я б використовував не більш трьох. Таким чином, ви не будете публікувати текст занадто «глибоко» в сайті, ускладнюючи доступ пошуковим системам до ваших публікацій.

2. Дійсний код

Код вашого сайту або блогу повинен бути дійсним, на ньому не повинно бути грубих помилок. Кілька дрібних "косяків" або попереджень це нестрашно, тому що повна відсутність помилок в коді це ідеальний варіант. Перевірити коректність коду можна тут - http://validator.w3.org/

3. Відсутність дублікатів сторінок

Дублікати сторінок - це хворе місце Joomla, якщо не включати ЧПУ - людино-зрозумілі урли. Але робити це потрібно на початковому етапі, інакше можуть виникнути проблеми з переадресацією.

Але у мене при установці опція SEF-посилань була включена. Але для зміни потрібно перейти в панелі управління сайтом на вкладку Сайт - Загальні настройки. Там у вас повинні стояти такі настройки:

Там у вас повинні стояти такі настройки:

Опція про додавання суфіксів означає наступне - додавати в кінці адреси веб-сторінки її формат. Наприклад,. html. Залишається на ваш розсуд.

Також потрібно перейменувати файл htaccess.txt в кореневій папці сайті в. htaccess.

Після цих дій на вашому сайті запрацюють SEF-посилання, які більш зрозумілі і для користувачів, і краще сприймаються ПС.

Припустимо, я закинув тестову статтю в тестову категорію і її адресу в браузері виглядає так:

Як ми бачимо, неясно звідки взялися цифри в адресі. Це ID категорії і статті. Але не все так погано - їх можна без проблем прибрати.

Йдемо за наступною адресою в кореневій папці сайту - / administrator / components / com _ content / config. xml. Саме файл config. xml ми і будемо редагувати.

Потрібно скопіювати код, розташований нижче:

[Cc lang = "xml»]
JNOJYES
[/ Cc]

і вставити його після певного фрагмента, як зображено на картинці нижче:

Таким чином, ми додали нову опцію. Йдемо прямо в менеджер матеріалів і натискаємо на налаштування і бачимо нову опцію SEF Advanced mode. Ставимо значення «Так». Тобто, як на зображенні:

Тепер адреса публікації такої:

Ось, все вийшло просто відмінно. Ах да, можливо, не всі розуміють звідки береться назва публікації або категорії в адресному рядку. Так ось, при створенні або редагуванні матеріалу \ категорії є наступне поле - «Аліас»:

Саме звідти і береться адреса.

Також потрібно видалити всі дублі головної сторінки, для цього потрібно відредагувати файл .htaccess в кореневій папці сайту. В кінці вставте наступний код:

[Cc] RewriteRule ^ index.html $ / [R = 301, L]
Options + Indexes
Options + FollowSymLinks
RewriteBase /
RewriteCond% {THE_REQUEST} ^ [AZ] {3,9} \ / index \ .php \ HTTP /
RewriteRule ^ index \ .php $ http://testsite.ru/$1 [R = 301, L]
Options + FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteCond% {HTTP_HOST} ^ www.testsite \ .ru $ [NC]
RewriteRule ^ (. *) $ Http://testsite.ru/$1 [R = 301, L] [/ cc]
І так, не забудьте підправити адресу testsite.ru на свій, інакше нічого не вийде! Після цієї процедури у нас буде одна-єдина головна сторінка - без www і приставки / index. php.

З дублями розібралися, до того ж тепер у нас є гарні адреси сторінок в Joomla. 🙂

4.Тегі title, description, keywords, H1..H6

Багато хто забуває про оптимізацію цих тегів, а даремно. Чому даремно? Тому що, наприклад, title має дуже велике значення при ранжируванні, а за допомогою тега description пошукові системи формують сниппет - короткий опис сторінки в пошуковій видачі, а це безпосередньо впливає на кликабельность сайту. Зараз я поясню, де на Joomle забиваються ті чи інші теги. При редагуванні статті або категорії ви потрапите на сторінку, зображену нижче. На зображенні все гранично ясно.

На зображенні все гранично ясно

До речі, можете почитати мою статтю про тезі title в Joomla . Там все досить заплутано, але все ж.

Також не потрібно забувати про дані тегах для головної сторінки. Вони ідентичним чином налаштовуються в розділі «Загальні настройки» в панелі управління сайтом.

5.XML-карта сайту для кращої індексації

XML-карта сайту дуже корисна для сайту, вона спрощує роботу пошуковим роботам, які індексують ваш сайт на порядок краще, особливо якщо у вас велика кількість сторінок.

На Joomla є відмінний компонент Xmap, в його налаштуванні немає зовсім нічого складного. Для початку скачайте його з офіційного сайту, після чого, природно, встановіть.

Тепер ідіть в Компоненти - Xmap, таким чином ви потрапите на основній сторінці нашого компонента. Переходимо на вкладку Extensions і робимо так, як зображено на скріншоті нижче

Таким чином, ми зробили так, щоб кожна публікація потрапляла в карту нашого сайту. Тепер повернемося на попередню вкладку і натиснемо кнопку «Створити» в правому верхньому кутку.

Справа побачите вкладку Menus. Там потрібно проставити галочки на тих меню, пункти яких повинні, на вашу думку, входити в xml-карту сайту. Після цього зберігайте карту і не забудьте включити її публікацію.

Тепер поруч з назвою карти сайту буде посилання «xml sitemap». Натисніть на неї і потрапите на сторінку карти вашого Joomla-сайту. 🙂 І так, не забудьте скопіювати адресу і додати наступну директиву в файл robots.txt. У мене вийшло так:

[Cc] Sitemap: http://testsite.ru/index.php?option=com_xmap&view=xml&tmpl=component&id=1[/cc]

У вас вийде приблизно щось подібне.

6. Створення HTML-карти сайту за допомогою Xmap

Якщо xml-карта створюється для пошукових роботів, то html-карта буде корисна для користувачів, адже вона являє собою список всіх матеріалів на сайті, які розсортовані по категоріям. На Joomla 2.5 створити сторінку з такою картою можна за допомогою того ж компонента - Xmap. Зараз я поясню як.

Для початку зайдіть в Менеджер меню і виберіть те меню, в якому буде пункт, провідний на сторінку з картою сайту. Тепер зайдіть на сторінку створення нового пункту меню (або через верхню панель, або через жовту кнопку «Створити»). Побачите те, що зображено на картинці нижче:

Побачите те, що зображено на картинці нижче:

Тепер натисніть на позначену мною кнопку «Вибрати» - так ми вибираємо що цей пункт меню буде з себе представляти. Із запропонованих варіантів нам потрібно вибрати «HTML Sitemap«, як зображено на скріншоті:

Таким чином, ми вибрали, що даний пункт меню буде вести на HTML карту, створену компонентом Xmap Таким чином, ми вибрали, що даний пункт меню буде вести на HTML карту, створену компонентом Xmap. Тепер справа з'явилася вкладка «Обов'язкові параметри», де ми повинні вибрати яку саме із створених карт сайту ми будемо відображати (в разі, якщо їх декілька)

Далі потрапляємо на екран, де вибираємо єдину створену карту:

Ось і все, тепер потрібно лише зберегти пункт меню. І так, не забудьте прописати його заголовок і алиас, який буде є адресою сторінки в браузері 🙂

До речі, можливість генерувати різні версії HTML і XML карт сайту це дуже зручно. Якщо ви будете продавати статті на своєму сайті, то зможете заносити їх в XML карту для індексації пошуковими системами, але не вносити в HTML карту, щоб не напружувати користувачів простенькими статтями з покупними посиланнями. Але це просто ідея, може ви знайдете можливості інше застосування 🙂

7. Внутрішня перелінковка

При створенні сайту не забуваємо про внутрішню перелинковке, адже це досить потужний інструмент, який дозволяє підняти сайт по НЧ, а часом і СЧ запитам.

Ставте вручну посилання з однієї статті в іншу, там де це доречно. Не потрібно спеціально підганяти анкор під ключові запити, потрібно щоб все це було природно. Але вручну не завжди все переможеш, тому існують спеціальні компоненти.

По-перше, є штатний модуль Breadcrumbs або «хлібні крихти». Даний модуль виводить навігаційну ланцюжка з головної сторінки до сторінки, де ви знаходитесь. Наприклад, так:

Головна сторінка - Категорія - Будь - Стаття

В Joomla 2.5 даний модуль є спочатку, потрібно лише вибрати позицію для нього. Як подивитися позиції в шаблоні, я сподіваюся, ви знаєте. Ні? Просто допишіть /? tp = 1 до адресою вашого сайту.

Також в Joomla 2.5 присутній модуль Схожих матеріалів. Він виводить в певному місці якусь конкретну кількість схожих новин. Схожі новини визначаються за ключовими словами, які ви вписуєте для кожної статті самостійно (про це говорили вище). Тобто, якщо в 2-ух статтях є одне спільне слово, то вони вважаються схожими. Аналог принципу тегів в CMS WordPress.

Що ж, загальні принципи проведення внутрішньої оптимізації ми розглянули, дізналися як позбутися зайвих дублів на Joomla, як ставити важливі для пошукових систем теги і створювати карту сайту, а також трохи про внутрішню перелинковке конкретно на Joomla. Обсяг статті вийшов немаленький і вже час закінчувати, але не можна ось так обривати, треба висновок ...

Заглянемо в майбутнє

Подейкують про не таке вже й далекому релізі Joomla 3 Подейкують про не таке вже й далекому релізі Joomla 3.0. Точної інформації, я чесно скажу, не знаю, але ходять чутки про глобальні зміни.

Тепер такої панелі управління, до якої ми звикли ще напевно з версії 1.0 не буде. Буде розроблений повністю новий інтерфейс, які дозволить редагувати що-небудь без перезавантаження сторінки цілком - це дуже сильно підвищує зручність користування нової CMS, та й виглядати це буде просто приємніше.

Хоча тут чекають і негативні сторони - переробка буде глобальної, а значить сумісності зі старими компонентами, плагінами і шаблонами може просто-напросто не бути. Це істотний мінус, тому що усім розробникам доведеться переробляти свої модифікації, а це може зайняти тривалий час. Варто згадати, скільки довелося чекати Jcomments для 2.5.

Також я чув, що тепер інтерфейс кожного компонента буде підведений під один стандарт, а це, знову ж таки, підвищує зручність користування системою. Загалом, нова політика розробників Joomla в максимальній стандартизації для більш ефективного використання системи. І ще, як ви напевно зрозуміли з картинки, з'явиться можливість повноцінно керувати сайтом прямо зі смартфона ...

Загалом, не будемо оцінювати ще не вийшла CMS, нам залишається тільки чекати. 🙂 Зараз у нас є версія 2.5, купа шаблонів і доповнень, які дозволять створити відмінний, а після цієї статті ще й оптимізований сайт. Так що вперед і удачі! 😀

Що я зробив?
Чому даремно?
Php?
Ні?