Комп'ютер для Hi-Fi, частина 2: що потрібно мати для якісного відтворення звуку?

У цій частині ми поговоримо саме про власне звукову складову: звукові карти (або аудіоінтерфейси) і ЦАПи.

Зберегти і прочитати потім - Зберегти і прочитати потім -

Це продовження. Початок читайте в попередній частині .

ЦАП

Зовнішній цифро-аналоговий перетворювач (DAC, Digital-to-Analog Converter), підключений по цифровому входу, дозволяє вирішити проблему низької якості звуку вбудованого в материнську плату рішення. Підключення ЦАПа дозволяє «обійти» електроніку комп'ютера, що відповідає за перетворення і обробку музичного сигналу. І найкращим варіантом буде USB-підключення, щоб повністю виключити використання штатної звукової плати.

І найкращим варіантом буде USB-підключення, щоб повністю виключити використання штатної звукової плати

У нашому асортименті ви можете знайти велику кількість зовнішніх цифро-аналогових перетворювачів: наприклад, модель Atoll DAC 100SE пропонує 3 коаксіальних, 3 оптичних входу і USB-порт, які дозволяють підключити кілька джерел звуку. USB підтримує режими аж до 24 біт / 96 кГц.

USB підтримує режими аж до 24 біт / 96 кГц

Більш бюджетним варіантом можуть бути, наприклад, ЦАПи Pro-Ject DAC Box TV або Cambridge Audio DacMagic 100 : У них теж є необхідний оптичний вхід, який ви можете підключити до комп'ютера, а у моделі від Cambridge Audio знайдеться ще і USB-вхід, який підтримує асинхронну передачу цифрового потоку аж до 24 біт / 192 кГц.

Більш бюджетним варіантом можуть бути, наприклад, ЦАПи   Pro-Ject DAC Box TV   або   Cambridge Audio DacMagic 100   : У них теж є необхідний оптичний вхід, який ви можете підключити до комп'ютера, а у моделі від Cambridge Audio знайдеться ще і USB-вхід, який підтримує асинхронну передачу цифрового потоку аж до 24 біт / 192 кГц

ЦАП підключається до комп'ютера USB-кабелем, який йде в комплекті, але при бажанні ви можете вибрати один з кабелів, спеціально розроблених для аудіотехніки, що можна в достатку знайти в нашому асортименті: наприклад, ADL by Furutech, виконаний з використанням посрібленою безкисневому міді і з розмагніченого провідниками, а також потрійним екрануванням для захисту від перешкод.

ЦАП підключається до комп'ютера USB-кабелем, який йде в комплекті, але при бажанні ви можете вибрати один з кабелів, спеціально розроблених для аудіотехніки, що можна в достатку знайти в нашому асортименті: наприклад, ADL by Furutech, виконаний з використанням посрібленою безкисневому міді і з розмагніченого провідниками, а також потрійним екрануванням для захисту від перешкод

До речі, є думка, що якість USB кабелю не впливає на якість звуку. Щоб не сперечатися, ми пропонуємо абсолютно безкоштовно взяти якісний USB кабель додому і перевірити його вплив на звук самостійно.

Аудіоінтерфейс (звукова карта)

Цим універсальним терміном називаються як зовнішні, так і внутрішні рішення по введенню-висновку і обробці звуку. Звукові карти, на відміну від цапову, більше орієнтовані не тільки на прослуховування музики, а й на її створення, не кажучи вже про більш широкий спектр застосування і мультимедійні функції (ігри, кіно голосова телефонія і т.д.). Які ж бувають звукові карти сьогодні за типами підключень і обробки звуку?

... Сьогодні навіть найдешевші і вбудовані мультимедійні рішення можуть відтворювати звук у форматі 5.1 і вище. Високою якістю відтворення стереозвуку такі звукові карти, як правило, не відрізняються: вони призначені скоріше для виведення системних звуків, перегляду кіно на ПК і для ігор, в яких особливо важливо мати повноцінну навколишнє звукову картину.

Як правило, мультимедійна звукова карта пропонує від п'яти до семи виходів з роз'ємами 3.5 "mini-Jack, в які підключаються мікрофон і динаміки, також є і лінійний вхід. Ще один мінус мультимедійних звукових карт - в них часто використовуються програмні або апаратні (часто не відключаються) «поліпшувачі» звуку (або «улучшайзери», як їх ще називають), які роблять і без того не найкращий звук ще гірше.

У більш якісних рішень на борту знаходяться коаксіальні і оптичні входи і виходи, а «споживчий» міні-джек не використовується навіть для виходу на навушники. На відміну від цапову, професійні зовнішні аудіоінтерфейси можуть запропонувати не тільки кілька входів / виходів (в тому числі лінійний, XLR і для мікрофона), але і додаткові апаратні засоби регулювання їх параметрів, включаючи і виходу на навушники (наприклад, інтерфейс Lexicon IO22 ).

На відміну від цапову, професійні зовнішні аудіоінтерфейси можуть запропонувати не тільки кілька входів / виходів (в тому числі лінійний, XLR і для мікрофона), але і додаткові апаратні засоби регулювання їх параметрів, включаючи і виходу на навушники (наприклад, інтерфейс   Lexicon IO22   )

Нарешті, зовнішній аудіоінтерфейс максимально ізольований від перешкод всередині комп'ютера. Внутрішні рішення (власне звукові карти) виграють зазвичай в ціні, але, купуючи таку карту, ви повинні забезпечити мінімальну кількість наведень і сторонніх шумів всередині. Наприклад, максимально ізолювавши плату від інших плат всередині і встановивши малошумні вентилятори для корпусу, процесора і відеокарти (докладніше про це можна прочитати в першій частині нашого циклу "Комп'ютер для Hi-Fi" ). Деякі виробники внутрішніх звукових карт випускають їх із захистом від частини перешкод у вигляді кожуха, але це не скасовує рекомендацій даного абзацу.

Деякі виробники внутрішніх звукових карт випускають їх із захистом від частини перешкод у вигляді кожуха, але це не скасовує рекомендацій даного абзацу

Зовнішні аудіоінтерфейси підключаються зазвичай по USB, Firewire або за допомогою оптичного виходу: сьогодні якість звуку, що передається по першим двом, не сильно відрізняється один від одного. Для Firewire потрібно докуповувати спеціальну PCI-плату, оскільки цей роз'єм зазвичай не вбудований в більшість материнських плат, він буває в основному в топових моделях.

Що ж стосується оптичного з'єднання, то на відміну від «традиційного», воно не схильне до наведенням (бо їх просто немає), на відміну від з'єднання за звичайними проводам. Але оскільки далеко не вся акустика (і то в основному професійна - наприклад, студійні монітори) і не кожен аудіоінтерфейс має оптичні входи і виходи, даний спосіб зв'язку можна розглядати скоріше як приємний бонус.

До речі, зовнішні рішення зазвичай вважаються ще й мобільними - але ніхто не забороняє використовувати їх в стаціонарному ПК, і це навіть вітається.

До речі, зовнішні рішення зазвичай вважаються ще й мобільними - але ніхто не забороняє використовувати їх в стаціонарному ПК, і це навіть вітається

Крім підключення, зовнішні і внутрішні звукові карти розрізняються кількістю і типом входів і виходів: це можуть бути пара RCA-входів і виходів, додаткові входи для мікрофона (з фантомним харчуванням, підсилювачем і без них), інструментальні входи і цифрові. Варіанти для початківців пропонуються з однією парою входів і виходів - як, наприклад, в моделі PreSonus AudioBox USB , Яка підтримує параметри до 24 біт / 48кГц.

Якщо ж вам цікаво більш високу якість звуку і більшу кількість входів, має сенс звернути увагу на звукову карту TASCAM US-1200 з підтримкою шести аналогових входів, розрядності 24 біт і максимальної частоти дискретизації ЦАП в 96 кГц.

Професійні студійні внутрішні звукові карти також представлені в нашому каталозі: це рішення компанії RME, відомого виробника подібного обладнання, призначеного для студій. Карти RME зроблені для використання з зовнішнім I / O-інтерфейсом, тому для мультимедійних цілей не підійдуть.

Наостанок хочемо вас застерегти від покупки дуже старих звукових інтерфейсів, як зовнішніх, так і внутрішніх (віком 10 років і більше). Це пов'язане як з ризиком припинення підтримки даного продукту виробником і випуску нових драйверів під нові ОС, так і з не цілком комфортним їх використанням з урахуванням підвищених вимог користувачів сьогодні. Наприклад, деякі з них допускають використання себе тільки в одному додатку одномоментно - що не можна назвати зручним.

Підсилювачі з USB-портом

Відносно нові рішення в справі отримання якісного звуку з ПК - стереопідсилювачі, що мають USB-порт для підключення до комп'ютера. У них, як правило, використовується універсальна високоякісна мікросхема USB-ЦАП, забезпечує як отримання даних, так і перетворення цифрового сигналу в аналоговий. Завдяки цьому немає необхідності як в придбанні окремого ЦАПа, так і в додаткових проводах для підключення домашньої акустики: достатньо всього лише з'єднати такий підсилювач з комп'ютером якісним, спеціально призначеним для передачі звукової інформації, USB-кабелем.

З таких моделей можна виділити, наприклад, Atoll IN 400 : Стереопідсилювач для по-справжньому потужною підлоги акустики. Крім відмінних власних характеристик, він без проблем послужить в якості повноцінного USB-інтерфейсу для ПК без необхідності використання окремого зовнішнього рішення. Більш скромний варіант - стереопідсилювач Denon PMA-50. Крім USB-порту, дана модель пропонує підключення по бездротовому каналу Bluetooth з підтримкою кодека aptX Low Latency, що дозволяє передавати звукові дані з мінімальною затримкою, а звук з джерела (комп'ютера, планшета, смартфона і т.д.) можна транслювати зі швидкістю до 352 КБ / с.

У наступній, завершальній частині ми розповімо про плеєри для відтворення аудіофайлів і різні дрібні трюки, які допоможуть вам досягти високої якості звуку.

Які ж бувають звукові карти сьогодні за типами підключень і обробки звуку?