Контент-маркетинг для стартапів

  1. Які бувають стартапи в інтернеті? Про яку класифікації інтернет-проектів можна говорити.
  2. Для чого ж стартапу контент-маркетинг?
  3. Переходимо до стратегії контент-маркетингу
  4. Типи контенту. Довідник стартапера.
  5. Як підбирати майданчики для «посіву» контенту і публікуватися в ЗМІ безкоштовно?
  6. Інструменти, якими потрібно користуватися стартаперам для контент-маркетингу їхнього продукту
  7. Тому що всі ці інструменти так чи інакше повинні бути пов'язані між собою.
  8. Що в підсумку?
  9. Зараз перейдемо до запитань.

Сергій Коноплицький - засновник агенції контент-маркетингу CMdigital був спікером вебінару , Розшифровка якого зараз перед вами. Для стартаперів - і не тільки - це відмінне керівництво до дії.

Незважаючи на економічну кризу, стартап-ринок розвивається. Часте вживання цього слова вже багатьох дратує, тому що сьогодні стартапами називають все що завгодно. Достатня кількість проектів, які створюються не тільки як бізнес-проекти, а й як особисті хобі, теж називаються стартапами з різним рівнем амбіцій. У новинах ми читаємо, що постійно з'являються і нові венчурні фонди, працюють техноброкери, відкриваються і закриваються угоди, все більше нових проектів. Цей ринок росте, розвивається і, незважаючи на побоювання скептиків, що все це закінчиться черговим крахом доткомів, поки що все працює і потребує маркетингових інструментах. Тому сьогодні ми поговоримо про те:

  • Для чого стартапу контент-маркетинг ?;
  • Стратегія контент-маркетингу для стартапу;
  • Інструменти і сервіси контент-маркетолога для просування стартапу;
  • Як публікуватися в ЗМІ безкоштовно?

Сучасний контент-маркетинг, можна сказати, контент-маркетинг 2016, об'єднує велику кількість інструментів, і використовувати їх потрібно більш тонко і системно.

Цей підхід найбільш адекватний інструмент просування для стартапу. Давайте розглянемо чому.

Які бувають стартапи в інтернеті? Про яку класифікації інтернет-проектів можна говорити.

По-перше, це, звичайно ж, e-commerce, різноманітні магазини, маркет-плейс (modnaKasta, Lamoda, все, що пов'язано з електронними платежами, зі сферою споживання).

Це як і раніше одна з найпривабливіших сфер для інвестицій, на відміну від другої категорії - контент-проектів. Тут, перш за все, мова йде про якісь виданнях, контент-ЗМІ або тематичних контент-проектах. Вони як раз монетизуються досить складно, тому що вони вимагають відразу великі аудиторії, щоб себе окупити. Другий варіант їх монетизації можливий лише в тому випадку, якщо вони мають якусь дотаційну підтримку або від держави, або від якогось бізнесу, що автоматично робить їх «кишеньковими» медіа.

Скільки існує інтернет, напевно, стільки існують спроби якось монетизувати контент, який є. Поки що це вдалося лише небагатьом, і то, наскільки це вдалося, теж під великим питанням. Третя категорія стартапів - це сервіси, орієнтовані саме на бізнес. У приклад можна привести різні CRM-системи. Сервіси для розсилок, e-mail-маркетингу. Ці сервіси можна виділити окремою категорією від сервісів, які умовно називаються consumer web, т. Е. Проекти, орієнтовані на людей. Той же Justin.tv, Kickstarter - те, з чим має справу конкретний користувач.

Існує, звичайно, величезна кількість проектів, що мають змішаний формат, наприклад, це може бути якийсь e-commerce-проект або сервіс з великою складовою контенту. Зараз досить популярний напрям, коли сервіс купує або створює своє окреме нішеве тематичне медіа. Це Depositphotos зі своїм проектом або контент-проекти Ред Булл-а, там побудована ціла стратегія навколо цього. З точки зору контент-маркетолога, для нас такий тип стартапів найцікавіший, тому що якраз має справу з нашою безпосередньою сферою.

З точки зору контент-маркетолога, для нас такий тип стартапів найцікавіший, тому що якраз має справу з нашою безпосередньою сферою

Що об'єднує ці категорії стратап з точки зору маркетингу? Дуже багато що об'єднує.

Всі вони працюють зі своєю цільовою аудиторією. Зараз в маркетингу прийнято говорити не стільки навіть про цільову аудиторію, скільки про середовище. Кожен проект або бренд намагається вибудувати навколо себе певну споживчу середу, тому що зараз в інтернеті користувач протягом доби може змінити свої поведінкові патерни або характеристики, моделі. Швидко змінюється поведінка споживача. Відповідно, його потрібно поміщати в певне середовище, сформовану навколо бренду, залучати туди і далі вже працювати в цій хмарі взаємодії.

Крім цільової аудиторії або середовища, всі бренди працюють на якомусь ринку, в якийсь ніші.

Для чого ж стартапу контент-маркетинг?

Щоб відповісти на це опитування, потрібно згадати витоки, самі основи.

В основі контент-маркетингу лежить принцип ділитися інформацією, навчати, утворювати, знайомити з чимось. 82% клієнтів, за деякими дослідженнями, довіряють бізнесу після отримання від нього якоїсь корисної інформації.

Контент-маркетинг відмінно підходить як раз для продуктів складних. Наші категорії: e-commerce, контент-проекти, сервіси для бізнесу, для людей, різні.

Контент-маркетинг, безумовно, адекватний різних сервісів, він буде корисний і e-commerce-проектам і, власне, контент-проекти і є контентом.

Чому контент-маркетинг актуальний для сервісів, перш за все?

Будь-сервіс - це певний алгоритм будь-яких дій користувача, який потрібно до нього ще донести.

Коли ми будемо жити в майбутньому, і всі проекти будуть мати інтуїтивно зрозумілий інтерфейс, ідеальне юзабіліті, будуть побудовані на одній платформі (швидше за все, це буде Google або Facebook), коли в інтернеті все буде працювати таким же чином, тоді, можливо, наш контент-маркетинг виявиться непотрібним.

До цих пір роботи у нас буде досить багато, тому що кожен сервіс, кожен стартап потребує пояснення. Є середовище, є цільова аудиторія, є продукт, є цілі бізнесу, позиціонування. Коли все це є, тоді ми можемо переходити безпосередньо до практичної сторони контент-маркетингу. Все, що я перерахував до цього, має бути обов'язковим.

Невизначеність стартапів. Добре це чи ні?

Є стартапи, які створюються як особисті хобі. Їх відмінність від бізнес-стартапів якраз в тому, що вони в рівні невизначеності на ринку. Будь-стартап сам по собі - є одне з його визначень - це бізнес, який створюється і працює в умовах високої невизначеності. Коли в цьому бізнесі немає якихось базових речей, вони не прописані, то, відповідно, ця невизначеність і ризики тільки зростають до неймовірних висот. Щоб зафіксувати і донести вашу думку як зачинателя бізнесу, потрібно прописати всі ці традиційні общемаркетінговие речі: цілі, завдання, позиціонування, сегменти аудиторії і т. Д. Чому це важливо, буде зрозуміло трохи пізніше, тому що ми переходимо саме до практичної сторони.

Переходимо до стратегії контент-маркетингу

Один з методів. Беремо документ, що описує наш стартап, далі починається методологія. Нагадаю, що зараз маркетологи говорять не стільки про цільову аудиторію, скільки про споживчому середовищі, то в цьому середовищі можуть бути абсолютно різні споживачі. Вони можуть бути певного віку, певної статі, з певним родом занять, але вони можуть себе вести по-іншому. Для цього зараз популярний такий метод, як промальовування карти споживача. Буквально розписується, як людина прокидається, як вмивається, куди йде, як проводить день, як закінчується цей день. І на цій карті потрібно максимально розписати, де він зустрінеться з вашим продуктом, стартапом, де ваша ідея, рішення може йому допомогти, задовольнити його якісь потреби.

Другий метод, який використовують в юзабіліті, - customer journey mapping, т. Е. Карта подорожі споживача. Приклад такої карти:

Приклад такої карти:

У лівій частині ми бачимо портрет споживача, таких портретів може бути кілька (відповідно сегментам цільової аудиторії). Тут бажано максимально докладно прописати, що це за людина, чим займається, які у нього хобі, чи є у нього діти, дохід якої і т. Д.

Далі ми для продукту прописуємо етапи маркетингової воронки. Вони можуть дещо відрізнятися для кожного продукту, але, в принципі, вони все починаються з певного знання, обізнаності про продукт, про стартапі і закінчуються рекомендацією. Це важливий момент, тому що зазвичай прийнято вважати, що покупка - це і є завершення маркетингової воронки. Це помилка!

Завершення - це як раз рекомендація. Користувач стає або лояльним і рекомендує вас комусь, чи він з негативом відписується від всіх розсилок, викидає продукт в сміття і каже: «Більше ніколи не буду мати справу з цим стартапом».

У нашому випадку є кілька етапів:

  • обізнаність,
  • інтерес,
  • дослідження,
  • вибір,
  • покупка,
  • використання,
  • рекомендація.

Для кожного з етапів важливо визначити деякі речі. Є цілі користувача, є очікування користувача. У реальному кейсі, як правило, третя лінія - це питання, які ставить перед собою користувач на кожному з етапів. Далі ми прописуємо точки дотику на кожному з етапів, які можуть бути. Це може бути або телебачення, або відео, або публікації (статті, блог). Можемо ще, слідуючи традиції юзабілістов, промальовувати якийсь емоційний фон на кожному етапі, проблеми, ну і внизу найважливіше - це ідеї для контенту.

Створення цієї карти вже вирішує для вас величезну кількість питань, які ставить перед собою стартапер або людина, яка займається маркетингом в цьому проекті. Дуже часто буває, що першим маркетологом стартапу є сам його засновник. Це нормальна ситуація. Якщо це так чи якщо є в компанії маркетолог, то в будь-якому випадку ось цю ось карту бажано прописувати і погоджувати з засновником. Тому що через неї якраз виходить донести певні ідеї, які задумував людина, створюючи свій проект, формалізувати їх в процес.

На підставі цієї карти виходить деяка матриця контенту, яку ми теж можемо зафіксувати в спеціальному окремому документі. У ній будуть певні смислові категорії контенту, які нам потрібно донести до споживача.

Про матриці контенту докладно писала Катерина Ерошина (редактор MadCats) в статтях про пончики і контент-плани . Ілюстрація нижче.

Це можуть бути унікальні торгові переваги компанії, місія, цінності, очікування і проблеми користувача, які вона вирішує. Це можуть бути етапи воронки, на які вона орієнтована, для якої ми створюємо контент. Для кожного етапу прописується свій тип контенту і прописуються свої тематики.

Це яскравий приклад - замість меблів можуть бути шкарпетки або зимова гума

Це ще не тематики контент-плану або редакційного плану, це загальні теми, бо тут є певна логіка. Якщо ми говоримо про етап обізнаності, де нам потрібно отримати якусь впізнаваність нашого продукту, то ми повинні теми контенту робити максимально широкими. Якийсь може бути незначне, непряме згадка про продукт. Чим далі ми заглиблюємося в воронку продажів, тим вужчими і точними стають тематики. Тому що на етапі порівняння або вибору користувач вже починає думати, який сервіс йому вибрати з наявних на ринку. Тут Ви можете вже запропонувати, наприклад, порівняльний огляд таких і таких сервісів з якимись перевагами і недоліками кожного.

Контент-маркетингову кампанію можна запускати одночасно з рекламною кампанією, тут немає ніяких проблем в цьому. Головне, щоб реклама з рекламної кампанії не проникала в контент-маркетинг. Я говорив в попередньому вебінарі , Один з основних принципів контент-маркетингу - це відсутність реклами. Реклама відразу ж викликає зворотну реакцію, т. Е. Людина відчуває, що він даремно витратив час на читання вашої статті або перегляд відео, і йде розчарованим. Можна тільки нашкодити.

Типи контенту. Довідник стартапера.

Так само, як тематики контенту повинні відповідати, бути релевантними тому чи іншому етапу маркетингової воронки, так повинні бути релевантними і типи контенту. Про що йде мова? Існує безліч типів контенту. Крім текстів, з якими ми працюємо найчастіше. Є ще відео, є графічний контент (інфографіка, зображення, фотографії), є аудіоконтент, ті ж подкасти, і т. Д. І т. П.

Який тип контенту вибирати? Залежить від ряду факторів. Один я вже назвав - це певний етап маркетингової воронки, де більш доречним буде, наприклад, на етапі вибору, якийсь навчальний відеоролик.

Другий момент, за яким вибирається тип контенту, це цільова аудиторія. Не секрет, що зараз величезна кількість підліткової аудиторії в основному сидить в Ютьюб. Там є відеоблогери з кількістю передплатників більше 5 мільйонів, з сотнями тисяч переглядів. На сьогоднішній день реклама, розміщена в YouTube у таких ось лідерів думок, має найнижчу вартість конверсій. Якщо ми віддамо наш продукт якогось топового відеоблогеру, він згадає його в своєму видеобзор, зробить ссилочку десь в описі відео, то тут сміливо можна гарантувати продажу, використання продукту. Це буде досить недорого, в порівнянні з іншими каналами. При цьому не факт, що для інших типів цільової аудиторії, Ютьюб канал - це правильний канал.

Зараз в SEO бурхливо обговорюють такий канал продажів, як Instagram, для різних жіночих товарів: косметика, прикраси, fashion - вся ця культура. Крім того, що там відсотків 70 людей є візуалами, ця соцмережа нібито створена для того, щоб через візуальний контент щось продавати. Якщо орієнтуємося саме на аудиторію жінок, нам без графічного контенту не обійтися.

Тому що це і емоції, і наочна ілюстрація чогось, що ми продаємо. Т. е. Тип контенту і канали. Ось для чого необхідно прописувати всю стратегію до початку практичної роботи з контентом, тому що на основі всієї цієї стратегії ми розуміємо, що, і куди, і як нам потрібно розміщувати і просувати. Якщо ми цього не зробимо, то розміщення публікацій контенту у нас буде епізодичним, без потрібного результату - це будуть просто нескінченні тести.

Як підбирати майданчики для «посіву» контенту і публікуватися в ЗМІ безкоштовно?

Далі що нам потрібно зробити? Якщо ми говоримо про розміщення контенту на якихось зовнішніх джерелах, не тільки у власному блозі або на сайті компанії, то потрібно підбирати майданчики.

Найкраще тут проілюструвати на прикладі, звичайно, текстового контенту, публікацій. У нашій практиці був тільки один такий випадок. Один клієнт попросив показати індекс аффінітівності майданчиків до його цільової аудиторії. Є такий показник, як афініні, т. Е. Показник релевантності, відповідності аудиторії майданчику. Оскільки майданчиків хороших у нас, принаймні в українському сегменті інтернету, не так багато, мабуть, тому такий клієнт у нас був один. Зазвичай вистачає інформації про їх аудиторії, яку дають самі майданчики.

Підбір майданчиків здійснюється за двома критеріями: етапи воронки і цільова аудиторія.

Як правило, стартапи розміщують ще публікації про себе на тематичних сайтах, присвячених інтернет-бізнесу. У нас в рунеті, в уанеті таких сайтів з пристойним трафіком близько десяти, трохи менше: ain, Хабр і інші. Практично на всіх цих сайтах працюють адекватні, дуже розумні хлопці, які безкоштовно публікують інформацію, якусь статтю про ваш стартапі, якщо вона не буде містити реклами.

Якщо вона буде містити рекламу, вони її опублікують платно. Це теж шлях, теж варіант, багато клієнтів вважають за краще його, тому що їм здається, що так простіше привернути до себе якийсь первинний трафік. Обидва варіанти дають результат.

Варіант безкоштовної публікації пов'язаний з тим, що згадка вашої компанії відбувається опосередковано. Припустимо, це може бути якась інформація про ринок, на який ви заходите, з коментарем експерта. Коментар буде давати засновник або CEO цього стартапу. Або ж це може бути переклад якогось матеріалу, який буде наданий компанією такої-то. Або це може бути якась інформація про ринок, і там будуть дані, дослідження від вашої компанії.

Ви отримуєте, крім посилань, які так люблять представники SEO-індустрії, певну впізнаваність, експертність. Це те, що потрібно, навіть якщо ваш стартап не працює безпосередньо з аудиторією цього сайту про стартапи. Аудиторія цих сайтів - люди-новатори, лідери думок, і якщо ваш проект буде пізнаваний ними, приверне увагу, якщо вони його внутрішньо схвалять, то це йому допоможе.

Інструменти, якими потрібно користуватися стартаперам для контент-маркетингу їхнього продукту

Зараз давайте розглянемо такий приклад: у нас є умовний якийсь стартап, нехай це буде сервіс. Ви створили продукт, є для нього сайт, на сайті створені необхідні тексти. Подивимося на нього очима користувача.

У користувача є відразу кілька очікувань або проблем, пов'язаних з новим сатрапом:

1. він повинен якось про нього дізнатися,

2. він повинен зрозуміти, як ця штука працює, як вона йому допоможе, чи потрібна вона йому взагалі.

3. він повинен зрозуміти, як йому його використовувати.

Пріпустімо, ВІН зрозумів, что це Йому нужно, зареєструвався. Альо сервіси-стартапи Рідко вікладаються в стовідсотковому ідеальному виде, и много експертів говорять, что Ідеально прічесані продукти викладати и не нужно. Цілком нормальна ситуация, коли ви вікладаєте РОбочий модель, т. Е Все в сервісі працює, но потім поступово с помощью тих же Користувачів ви займаєтеся постійнім оновлення, апдейтом цього продукту. Це даже допомагає в певній лояльності Користувачів. Вони бачать, що продукт розвивається, він робиться для них. Це нормально, якщо він спочатку трошки сируватий. Головне, щоб воно робило основну роботу, на яку ця дія спрямована.

Перший момент. Ми рекомендуємо зробити якесь навчальне відео або відеографіки, т. Е. Певну інструкцію візуальну. Іноді це може бути просто інфографіка, якщо модель роботи користувача там проста. Її можна розмістити як на сайті, так і викласти на якісь відеосервіси.

Друге, що можна відразу ж запускати, - це e-mail-маркетинг. Його я теж відношу до контент-маркетингу, хоча це досить вже самостійний інструмент.

Але всі ці самостійні інструменти, як і social media, і e-mail-маркетинг, все одно обертаються в орбіті контент-маркетингу. Зараз контент-маркетинг - напрям досить нове, у багатьох моїх компаніях його немає. Це вони тільки наймають таких людей: контент-стратеги, контент-маркетологи. Але до цього у них все-таки велася робота з контентом. Це як раз були люди, які займалися і e-mail-розсилками, і публікаціями, т. Е. Це все можна скласти в одну коробочку під назвою контент-маркетинг. Зараз вже ця коробочка на ринку є, є її назва і розуміння, для чого вона потрібна. Чому потрібно складати в одну коробочку?

Тому що всі ці інструменти так чи інакше повинні бути пов'язані між собою.

Якщо ми робимо тексти в одній тональності для блогу, то потрібно, щоб вони в цій же тональності були для розсилки. Хоча тут можливі різні варіанти: в якийсь публікації Ви будете звертатися до людей на «Ви», в розсилці іноді можливо на «Ти». Але все одно взаємозв'язок всього контенту повинна бути.

Необхідно працювати по цій матриці, яку я вам показував перед цим, тому що шлях користувача по вашому продукту не завжди є лінійним. Якщо ми візьмемо цю карту подорожі користувача, не означає, що кожен відвідувач сайту буде проходити цю воронку від А до Я. Він може потрапити на ваш контент, який буде вже для етапу вибору або для етапу порівняння продуктів, і вже там підхопити її. Може бути неактуальним питання поінформованості, потрібен йому цей продукт чи ні, може, він його шукав все життя, і тут ви створили те, що йому потрібно.

Важліво! Коли ви публікуєте контент, не потрібно це робити чітко по цій воронці: перший місяць ми публікуємо для людей, яким потрібно познайомитися з продуктом, другий місяць ми публікуємо для людей, які порівнюють і т.д. Потрібно публікувати відразу для всієї цієї воронки.

Перше - відео навчальне або графіка. Друге - e-mail-маркетинг. Що тут мається на увазі? Відразу, якщо ми говоримо про сервіси, то має сенс запускати автоматичну серію листів.

Практично всі розсильні сервіси зараз дозволяють створювати автоматичну серію, яка прописується заздалегідь, і з певною періодичністю користувач отримує листи, поступово залучаючись в ваш продукт. Якраз автоматична серія листів є лінійної темою і її можна складати по певній воронці, щоб з кожним листом поступово користувача підштовхувати до вчинення потрібного дії.

Він може його зробити і раніше, але тоді повинні включатися певні тригери, то, що ми називаємо тригерними листами, то, що дуже розвинене в e-commerce-сфері. Людина поклав товар в корзину, але потім пішов з сайту, і через деякий час отримує лист: «Ви забули товар в кошику, якщо Ви прямо зараз його купите, то отримаєте таку-то знижку». Тобто автоматичні серії, тригерні листи можна запускати з самого початку.

Третє, що можна рекомендувати відразу стартапу - це публікації на зовнішніх сайтах. Вони вирішують як мінімум 3 завдання: впізнаваність, експертність і це хороша річ для SEO.

Як народжується експертність? Ппользователь бачить, що ваша компанія або ваш експерт є експертом у всій темі, з якою пов'язаний його продукт. Відповідно, він розуміє, що і ваш продукт теж не якась шарашкіна контора, а люди, які розбираються в цій темі, їм можна довіряти.

Що потрібно сказати про публікації на зовнішніх сайтах? Тут дуже часто задають питання з приводу їх частоти. Частота публікацій навіть тут не настільки важлива, скільки якість. Нехай краще цих публікацій буде мало, але це будуть хороші матеріали. У багатьох невеликих стартапи буває, що такі матеріали пише сам засновник, якщо у нього є така здатність. Якщо немає, то можна залучати людини з боку: якесь агентство або фрілансера, маркетолога, копірайтера. Але в будь-якому випадку засновник повинен працювати з ним в зв'язці. Автор і експерт - це така зв'язка, через яку повинні проходити всі статті.

Найпростіше - це брати інтерв'ю у експерта, у засновника, можна по e-mail-у, можна по скайпу, можна особисто. І можна таким чином публікувати статті. Це не стосується статей, які пов'язані з ринком, якимись дослідженнями, де як раз засновник стартапу виступає експертом. Тобто стаття пишеться як би від його імені або він там дає якийсь експертний коментар. Такі статті автор може писати сам. Буває так, що він навіть більш компетентний, ніж засновник.

Ми говорили про набір інструментів для будь-якого стартапу: навчальні матеріали, e-mail-маркетинг, зовнішні публікації.

Четвертий - це блог і соціальні мережі. Я їх поєдную в один інструмент, тому що в плані контент-маркетингу вони працюють в зв'язці. Я поясню.

У social media маркетингу є свої цілі, які не завжди збігаються з цілями контент-маркетолога. SMM-щіку буває необхідно, крім довіри, експертність, впізнаваності компанії, надавати якусь підтримку користувачам. Він через соцмережі веде цю підтримку, веде цю комунікацію з аудиторією. Іноді перед ним ставлять завдання навіть продажів або лідогенераціі. У нас як контент-маркетолов можуть бути інші завдання, але ми все одно використовуємо соціальні мережі як канал.

Як це працює? Відбувається публікація в блозі, ця публікація расшарівать в соціальних мережах, припустимо, в Фейсбуці, і за допомогою таргетированной реклами на неї ведеться потрібний нам трафік. Це альтернатива дорогим розміщень на зовнішніх сайтах, тому що є такі тематики, де видань якихось, ЗМІ дуже мало або вони дуже дорогі. Ми так можемо збільшити кількість контактів зі своїм повідомленням, з нашою статтею, просто розмістивши її в блозі і привівши потрібний нам трафік. Можливості таргетингу в соцмережах зараз жахають (в хорошому сенсі слова) своєю тонкістю настройки. Можливо достукатися до кого завгодно.

Буває так, що блог є взагалі серцевиною контент-роботи. Планується, припустимо, 6 постів в блог на місяць (або 8, або 4) і потім же кожен пост є певною итерацией контенту. З кожного поста ми можемо зробити інтерв'ю або статтю і відправити його на зовнішній сайт, ми можемо зробити пост або кілька постів і розмістити його в соцмережах, ми можемо зробити відео і розмістити в Ютуб. І, відповідно, ми можемо пригнати трафік на сам цей пост в блог.

Тому блог ми рекомендуємо практично кожної компанії. Не тільки тому, що, по безлічі досліджень, довіра до продукту, до бренду, до сайту завжди вище, коли там є блог. А й тому, що блог - це така відправна точка, стартова площадка, з якої ваш контент відправляється в різних варіаціях в подорож по інтернету. Це дозволяє істотно оптимізувати ресурси. Тому що ви берете одну тему і працюєте з нею в різних варіантах.

Ось це мінімальний набір, який, звичайно ж, з часом буде розширюватися. Згодом стане зрозуміло, що для когось необхідно більше роботи з відео, для кого-то потрібно працювати з відгуками, рекомендаційними сервісами, особливо це стосується e-commerce. Кому-то досить просто вести блог, є і такі сервіси.

Контент-маркетинг в стартапі - це не той канал, який можна запланувати на певний час, як, наприклад, рекламу, що місяць ми крутимо банери. Контент-маркетинг повинен бути постійною історією. Інша справа, що у нього може бути різна інтенсивність. Але його ні в якому разі не варто запускати, бо поступово без нього потік нових клієнтів може зменшуватися, як і лояльність старих.

Стартапери і не тільки! До цього моменту в блозі зібралася пристойна кількість статей по темі, досить увійти в розділ "Контент-маркетинг". Рекомендуємо прочитати все, особливо "Що читати про контент-маркетингу? Дайджест"

Що в підсумку?

При запуску стартапу, якщо ми працюємо з контент-маркетингом, нам необхідно, перш за все, прописати стратегію общемаркетінговую і стратегію контент-маркетингу. Тобто зрозуміти мету нашої майбутньої компанії, цілі самого продукту, який виводиться на ринок, зрозуміти аудиторію, її сегменти, споживчу середу, позиціонування. Звідси ми зможемо зрозуміти, які канали нам потрібно використовувати, прописати карту користувача, типи контенту, найбільш адекватні цій аудиторії, скласти контент-план і план по просуванню. І в підсумку все це, природно, відстежувати за допомогою аналітики.

З приводу аналітики і метрик для контент-маркетингу - окрема тематика. В інтернеті, в принципі, вже є безліч статей цієї тематики. Ці метрики створені в основному для вимірювання кількісних якихось характеристик Вашого контенту. Але в будь-якому випадку варто розуміти, що контент стосується більше якісних метрик. Будь-контент в стартапі покликаний полегшити життя користувача, роботу з цим продуктом, з цим стартапом. І ось це поняття полегшення життя цифрами виміряти дуже складно, якщо не неможливо. Показником тут буде зростання ефективності в інших метриках. Проте, щось вимірюється. Вимірюється як і відвідуваність вашого блогу, сайту, так і інші якісь метрики, які пов'язані саме з контентом.

Зараз перейдемо до запитань.

- Як називається карта?

- Карта називається customer journey mapping. Можете просто ввести в пошуку абревіатуру CJM і випаде безліч варіантів такої карти. Ми використовуємо сервіс uxpressia.com - це один з сервісів. Вони зазвичай всі платні, але тут не варто прив'язуватися до сервісу. До того, як вони з'явилися, такі карти складалися маркетологами просто на столі за допомогою стікерів. Сервіс просто дозволяє візуально красиво це все оформити. Ідея в тому, щоб намалювати табличку, в якій буде маркетингова воронка і те, що користувачеві потрібно від вашого продукту. Будуть його очікування, цілі. Ми бачимо так. Є компанії, які бачать трошки по-іншому. Є компанії, які представляють її більш коротко, просто прописуються питання користувачів, цілі, немає ніякого емоційного фону і т.п.

п

Це як би такий внутрішній документ.

- Як вимірювати і оцінювати ефективність контент-маркетингової кампанії? Які Ви застосовуєте критерії оцінки та інструменти для їх вимірювання?

- Я тут ще раз вас відішлю до статті. Подивіться в нашому блозі cmdigital.com.ua, так само у нас була на ain-е та сама стаття «5 ключових метрик для вимірювання ефективності контент-маркетингу».

(Від редакції - є посилання на цю статтю нижче. А нам як і раніше мила версія Texterrа "Як оцінювати ефективність контент-маркетингу: метрики і способи моніторингу" )

Метрики є як по вимірюванню публікацій на зовнішніх ресурсах, так і по вимірюванню публікацій в блозі. Є метрики соціальні, які показують якісь кількості соціальних інтеракцій (лайки, коментарі), SEO-метрики і метрики якості публікацій.

Світлана запитує про етапи воронки маркетингової.

- Етапи воронки - це ціла окрема лекція. Тут краще копнути в Google, подивитися, як воно все влаштовано. Основна ідея полягає в тому, що споживач до вашого продукту проходить певні етапи від впізнаваності до покупки, рекомендації. Відповідно, з кожним етапом шийку цієї воронки звужується і він все ближче і ближче до продукту.

- Створене відео де краще розміщувати, крім власного сайту?

- Будь-яке відео можна розміщувати на відеохостингу. В основному Ютьюб рекомендується, як наймасовіший. Якщо запланований цикл відео, то має змив створювати власний канал і займатися окремо його просуванням. Маркетинг на Ютьюб - це теж окрема тематика. Вона включає в себе як роботу з SEO-оптимізацією цього каналу, так і залучення платного трафіку, роботу з лідерами думок і т.д.

- Де стартапу взяти базу для e-mail-розсилки?

- Гарне питання. Варіантів отримання бази може бути безліч. Наприклад, для стартапів один з варіантів рекомендується такий: перш ніж створювати стартап, його модель можна протестувати на знайомих. Просто провести невеличке опитування, серед не тільки друзів, а й людей потенційно зацікавлених у створенні того чи іншого сервісу. Цей запитальник ви розсилаєте їм з проханням передати ще своїм знайомим. Опитувальник може бути складений банально в Google Docs. В результаті ви отримуєте 2 дуже круті речі. Перше - це, якщо ви розішле опитувальник хоча б 10-20 людей, то отримаєте реально сотні відповідей, які будуть певним тестом для моделі вашого стартапу. Ці люди покажуть вам, можливо, ті недоліки або достоїнства, яких ви раніше не бачили. А друге - це у вас буде вже перша база користувачів. Природно, потрібно завжди давати їм можливість відписатися. Не потрібно займатися спамом - гірше тільки можна зробити. І по цій базі спочатку можна вже працювати.

Другий варіант збору бази - це створення тестового періоду або pre-launch-а такого, коли для того, щоб стати одним з перших користувачів стартапу, потрібно там залишити свій мейл. Потім ведеться рекламна кампанія на цей Лендінгем, де розміщена форма для мейла. І таким чином ви збираєте теж базу даних зацікавлених користувачів. Як правило, це вже цільові користувачі.

Є ще більш складні механіки, коли Ви, наприклад, можете проводити якийсь конкурс в соцмережах, де за якусь булочку, щоб взяти участь в розіграші, теж необхідно залишити свій e-mail. Але ці всі способи вже загрожують тим, що ви набираєте велику кількість нецільової аудиторії.

З приводу як знайти, де публікуватися, як підбирати майданчики.

- Як я вже казав, є компанії, зазвичай це великі компанії, які підбирають майданчики за індексом аффінітівності. Є сервіси, які цей індекс афініні показують, типу Gemius і ін.

Як правило, роботи ведуться по-іншому. Беруться майданчики з відкритих якихось каталогів, джерел. Потрібно відстежувати інтернет, де що з'являється. Нам потрібні саме майданчики з великою аудиторією, навіть якщо це вузькотематичні нішеві майданчики, все одно необхідно, щоб у них була досить велика аудиторія в своїй ніші. Вони все всім відомі і в процесі вивчення ринку вони всі знаходяться.

- Чи повинен блог бути інтегрованим в сайт компанії?

- Тут немає такого чіткого правила, буває по-різному. Як мені здається, бажано, щоб блог був інтегрований в сайт компанії. Він може бути на окремому піддомені або якось виділятися, бути таким субпроектів. Тут потрібно розуміти, що блог вирішує не тільки завдання контент-маркетингу, він ще дуже добре допомагає в пошуковій оптимізації. Ви отримуєте на сайті певну кількість запитів цільових за ключовими словами, за якими вас можуть шукати користувачі.

- Підкажіть конкретно сервіси автоматизації контент-маркетингу, які допомагають створювати і розміщувати контент.

- Для певних етапів робіт існують такі сервіси. Існує дуже багато таких сервісів для роботи в соціальних мережах, практично для кожної соцмережі зараз з десяток можна набрати різних сервісів. За публікаціями на зовнішніх майданчиках є сервіси, той же b2blogger, які дозволяють вибрати певні сайти. Це, до речі, і до питання про те, де підбирати майданчики. Там є рубрикатор сайтів за тематиками. Там передбачається платне розміщення.

З приводу платного розміщення теж відразу повинен сказати, що при тому достатку статей, де йдеться про те, що контент-маркетинг - це мало не можливість безкоштовно просуватися, це не зовсім так. Це дорогий підхід. І він не завжди дорогий тільки тому, що якісні матеріали, якісний контент не може коштувати дешево, але і тому, що іноді для його просування та публікації теж необхідно платити. Публікації на деяких сайтах, якщо це якийсь серйозний проект і потрібна серйозна аудиторія, можуть коштувати дуже дорого. Завжди потрібно намагатися, звичайно, опублікувати текст безкоштовно. В принципі, більшість інтернет-ресурсів це дозволяють, тому що вони теж зацікавлені в хорошому контенті. Ми їм приносимо аудиторію, а вони нам дають свій майданчик.

- Що б Ви порадили, щоб викликати бум, вибух стартапу, якщо це освітній бізнес-клуб, тобто коли сам контент і є основою проекту. Є новий контент, а як його краще комбінувати для кращого охоплення аудиторії? -

Если Ви нашли помилки, будь ласка, віділіть фрагмент тексту и натісніть Ctrl + Enter

Які бувають стартапи в інтернеті?
Для чого ж стартапу контент-маркетинг?
Як підбирати майданчики для «посіву» контенту і публікуватися в ЗМІ безкоштовно?
Що в підсумку?
Які бувають стартапи в інтернеті?
Що об'єднує ці категорії стратап з точки зору маркетингу?
Для чого ж стартапу контент-маркетинг?
Добре це чи ні?
Про що йде мова?
Який тип контенту вибирати?