Mobile-first індексація Google, оптимізація мобільної версії сайту, SEO-чекліст і принцип роботи mobile-first index - Піксель Тулс

  1. Mobile-first-індексація
  2. Підходи до мобільного оптимізації
  3. Оптимізація мобільних сторінок
  4. структуровані дані
  5. Теги Hreflang
  6. пагінація
  7. внутрішні посилання
  8. Розташування посилання в документі
  9. Robots.txt
  10. редіректи
  11. Швидкість і частота сканування
  12. Двічі перевірте, а потім ... перевірте ще раз

C кінця березня 2018 року власники сайтів масово отримують повідомлення в Search Console від Google про переведення сайту на mobile-first-індексацію. Це означає, що тепер сайт ранжируватиметься в пошуку по його мобільного / адаптивної версії. Про важливість нового алгоритму написано багато, але пора копнути трохи глибше і поглянути на технічні особливості оптимізації сторінок під мобільний ТОП.

Mobile-first-індексація

Всупереч розхожій думці, Google не створює окремий індекс для мобільного пошуку - він один і для десктопних і мобільних версій. По суті, змінилася тільки одна річ, але дійсно важлива: для сканування сайтів тепер використовується мобільний юзерагент, а не десктопний. Тобто, Google зберігає в індексі мобільну версію проекту.

Ось який User-agent вказує Googlebot в разі десктопного сканування:

Mozilla / 5.0 (compatible; Googlebot / 2.1; + http: //www.google.com/bot.html)

Для mobile-first вказується мобільний пристрій:

Mozilla / 5.0 (Linux; Android 6.0.1; Nexus 5X Build / MMB29P) AppleWebKit / 537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome / 41.0.2272.96 Mobile Safari / 537.36 (compatible; Googlebot / 2.1; + http: //www.google .com / bot.html)

Тобто Googlebot сканує сайти, прикидаючись мобільними пристроями на Android або iOS, чекаючи, що контент буде оптимізований під популярні смартфони і їх браузери.

Підходи до мобільного оптимізації

За допомогою зазначеного вище User-agent Googlebot перевіряє наскільки зручна сторінка для відвідування з мобільних пристроїв. Спостерігається тенденція на три наступних підходу до оптимізації:

1. Адаптивний або responsive-дизайн. В цьому випадку майже нічого не змінюється: URL-адреси залишаються колишніми, а HTML-код ідентичним. Дизайн сайту просто адаптується під розмір екрану користувача. Google рекомендує цей варіант, як кращий - мінімум правок, єдиний URL і зручність для користувачів.

Google рекомендує цей варіант, як кращий - мінімум правок, єдиний URL і зручність для користувачів

2. Динамічний показ. Сервер відправляє в якості відповіді різні конфігурації HTML і CSS в залежності від агента користувача. Іншими словами - один URL, але різний код документа. У цьому випадку висока ймовірність помилок: планшети визначаються як смартфони, комп'ютери як мобільні, а список можливих агентів повинен бути завжди актуальним.

У цьому випадку висока ймовірність помилок: планшети визначаються як смартфони, комп'ютери як мобільні, а список можливих агентів повинен бути завжди актуальним

3. Окремий URL для мобільної версії сайту. Контент для робочого столу знаходиться на одній адресі, для мобільних пристроїв - на іншому. Це може бути піддомен або розділ на основному домені. Googlebot розуміє переадресацію, реалізовану за допомогою HTTP або Javascript. Важливо не забувати про атрибути: rel = "alternate" для звичайної сторінки і rel = "canonical" для мобільного.

Важливо не забувати про атрибути: rel = alternate для звичайної сторінки і rel = canonical для мобільного

У кожного з перерахованих підходів є свої переваги і недоліки, але для цілей SEO - адаптивний дизайн найбільш правильний вихід і найменш ресурсозатратне.

Проблема в тому, що одного лише дизайну недостатньо, і навіть «зелений» результат перевірки за допомогою валідатора Google не гарантує успіху в мобільній видачі. Проте, його теж варто перевірити:

Тепер перейдемо до технічних SEO-аспектам. Якщо ви використовуєте динамічний показ мобільної версії сайту або окремі піддомени, будьте готові попрацювати.

Оптимізація мобільних сторінок

Насамперед перевірте:

  • Оптимізацію тегів title і description.

  • Наявність заголовків.

  • Контент. На мобільній версії він повинен бути таким же, як і на версії для робочого столу.

Перший крок дуже важливий, незважаючи на очевидність. Після того, як Google переведе ваш сайт на mobile-first індексацію, пошуковий робот буде насамперед сканувати мобільну версію. Якщо якість оптимізації гірше, ніж на звичайній версії сайту, то ви ризикуєте втратити позиції.

структуровані дані

Мікророзмітки допомагає формувати сніппети у видачі. Не забувайте розмічати мобільні сторінки за допомогою BreadcrumbList. користуйтеся безкоштовним інструментом для генерації фрагментів і покращуйте клікові метрики (CTR). Перевірити розмітку на помилки можна за допомогою інструменту Google .

Теги Hreflang

Якщо у вас багатомовний сайт, використовуйте атрибут rel = "hreflang" і rel = "alternate" в елементах link для контенту на різних мовах. Атрибути повинні бути вказані для кожної версії мобільної сторінки.

пагінація

Іноді, для зручності користувачів не варто розбивати об'ємний контент на підсторінки - на мобільних пристроях простіше скролить, ніж користуватися посторінковою навігацією.

Головне - переконайтеся, що на мобільній версії документа, ви не втратили частину змісту, розбитого за допомогою пагінацію. Якщо вирішили зберегти нумерацію для частин контенту, не забудьте про атрибути rel = "prev" і rel = "next". Жоден URL не повинен постраждати.

внутрішні посилання

Коли Googlebot сканує сайти, він переміщається по посиланнях, також як і користувачі. Ми знаємо, що посилання мають вирішальне значення в ранжируванні і ніяких винятків для mobile-first немає. Дбайте про структуру сайту на мобільній версії також, як і на деськтопной - це частина PageRank кожної сторінки.

Онлайн-сервіси і десктопні програми дозволяють просканувати внутрішні посилання з різних юзерагентов (скоро ця можливість буде і в «Піксель Тулс»). Порівняйте карти обходу для деськтопной версії і мобільного.

Порівняйте карти обходу для деськтопной версії і мобільного

Іноді мобільні сторінки з глибоким рівнем вкладеності отримують менший PR, ніж документи для комп'ютерів. Це може зажадати додаткової перелинковки.

Розташування посилання в документі

На цінність посилань може впливати їх розташування на сторінці. Ще в 2004 році Google зареєстрував патент на «reasonable surfer». Суть методу в тому, що посилання, на яку користувач клацне з високою ймовірністю має більшу вагу, ніж та, яка розташована незручно або, наприклад, в футере.

Немає підстав вважати, що в умовах mobile-first індексації це правило перестало діяти. Переконайтеся, що всі посилання на мобільних сторінках доступні і зручно розташовані.

Robots.txt

Якщо ваша мобільна версія живе на окремому піддомені, не забувайте про файлі robots.txt. Він повинен мати такі ж правила, як і основний домен. Перевірте доступність файлу і всі вказівки на кшталт disallow - відмінностей бути не повинно.

редіректи

Як і в попередніх пунктах - якщо є переадресація на основний версії, то вона повинна зберігатися і для мобільних користувачів. Не додавайте собі SEO-проблем і не відкладайте перевірку редиректів.

Швидкість і частота сканування

Коли ваш сайт перейде на mobile-first індексацію, швидкість обходу Googlebot швидше за все збільшиться. Переконайтеся, що ваш хостинг володіє достатньою пропускною спроможністю для високої швидкості завантаження сайту. Оптимальний показник - 300 мс (0,3 секунди). Це важливо не тільки для пошукових роботів, але в першу чергу для ваших користувачів.

Двічі перевірте, а потім ... перевірте ще раз

Питання mobile-first індексації вашого сайту не «якщо», а «коли». Рано чи пізно це трапиться і потрібно підготувати якісну мобільну версію. Пам'ятайте, вона не повинна поступатися в оптимізації звичайної версії сайту. Всі аспекти SEO мають бути дотримані.

Готуйтеся, а позиції перевіряйте вже зараз. Ось два безкоштовних інструменту, які покажуть різницю у видачі для мобільних пристроїв і комп'ютерів:

Для регулярних перевірок і відстеження динаміки мобільних позицій заведіть проект в нашій CRM . Вдалого переходу на mobile-first!