Налаштування trim iMac: як включити команду TRIM на SSD

  1. Поради експертів: Як правильно вибрати сервіс?

SSD має інший принцип роботи, відмінний від HDD, методи операційної системи з очищення або форматування орієнтовані на роботу з секторами і осередками стандартних жорстких дисків. Застосування того ж принципу до пам'яті твердотільного накопичувача викликає зниження швидкості запису при роботі з задіяними раніше сторінками і, відповідно, блоками SSD. Усунути цю проблему допоможе активація команди TRIM

З появою твердотільних накопичувачів гостро постало питання про забезпечення SSD прийнятним кількістю циклів перезапису, яке можна порівняти зі стандартними жорсткими дисками. Так як SSD спочатку має інший принцип роботи, відмінний від принципу роботи жорсткого диска (HDD), стандартні методи операційної системи з очищення або форматування орієнтовані на роботу з секторами і осередками стандартних жорстких дисків. Застосування того ж принципу до абсолютно інакше організованою матриці пам'яті твердотільного накопичувача викликає зниження швидкості запису при роботі з задіяними раніше сторінками і, відповідно, блоками SSD.

Далі варто трохи пояснити необхідність виникнення команди TRIM в ATA інтерфейсі.

Справа в тому, що протягом більшої частини розвитку і вдосконалення інтерфейсу, в тому чисте і serial ATA, працювати доводилося виключно з жорсткими дисками, flash-накопичувачі з'явилися порівняно недавно, а масове впровадження їх в якості основних системних накопичувачів відбулося і того пізніше.

Апаратно ж процеси запису, перезапису і видалення даних на HDD і SSD принципово відрізняються:

В першу чергу важливо знати, що при стандартній операції видалення файлу в операційній системі, сама інформація фізично не видаляється, очищається тільки відповідне місце в файлової таблиці (найкраща - "Книгу з бібліотеки не викинуть, а запис в картотеці викреслили"). При цьому повторна запис файлу в очищене таким чином місце проводиться "поверх" залишилася там інформації.

Видалення (очищення) запис в вільну комірку HDD - фізично один і той же процес. Тут важливо саме те, що головка читання / запису працює з вказаною осередком незалежно від того, чи міститься в ній на даний момент інформація чи ні (запис в "чисту" осередок і "поверх" даних проводиться з однаковою швидкістю).

Читання і запис даних на SSD, як відомо, значно швидше, ніж на HDD, але при цьому важливо розуміти, що мова йде тільки про записи в вільні сторінки (елементарний елемент, який зберігає в собі дані на SSD - сторінка, далі сторінки об'єднуються в блоки , по аналогії: осередки та сектори в HDD, хоча фізичне розміщення і принцип організації різний).

Через певні фізичних особливостей - дані заносяться на SSD тільки в вільні сторінки, але якщо потрібно "перезапис", то дані блоку спочатку записуються в кеш, модифікуються, тобто з них видаляються "непотрібні" сторінки, весь блок очищається і записується заново. Очевидно, такий процес (Посилення записи) істотно знижує швидкість роботи SSD і скорочує його ресурс.

Команда TRIM була введена в стандартизований інтерфейс ATA саме для скорочення посилених записів. Вона дозволяє Системі позначати очищаються сторінки як невикористовувані, і в подальшому надавати контролера SSD можливість оптимізувати роботу накопичувача (робиться це різними способами і далі розглядатися не буде).


Команда TRIM була впроваджена в комп'ютери Apple з випуском першого MacBook Pro, комплектується встановленою SSD. З Mac OS Lion версії 10.6.6 TRIM став частиною операційної системи Apple. Спочатку робота TRIM з твердотільними дисками сторонніх виробників (при самостійному апгрейді комп'ютера) була заблокована, а це призводило за собою істотне падіння продуктивності твердотільних або гібридних накопичувачів через деякий час експлуатації. Однак на сьогоднішній день для всіх версій Mac OS, починаючи з 10.6.6 та вище існує спосіб активації системи TRIM.

Перевірити підтримку TRIM можна зайшовши в меню "Про це Mac" і вибравши пункт "Звіт про систему", далі з меню "Апаратні засоби" слід вибрати "Послідовний АТА", клікнути на ім'я використовуваного SSD накопичувача в правому меню і знайти рядок "Підтримка TRIM ". При використанні SSD стороннього виробника навпаки цього рядка буде розташовано значення "Ні".

Налаштування функції TRIM на iMac здійснюється через термінал. При цьому варто уникати сторонніх утиліт по активації TRIM, так як вони здатні безпосередньо вплинути на ядро ​​системи і привести до незворотних наслідків для неї. Також варто відмовитися від активації TRIM на iMac, обладнаному SSD з контролером SandForce двохтисячного серії (серійний номер починається на 2 і має вигляд SF2xxx).

Перед початком настройки TRIM на iMac слід створити резервну копію змінюваних даних. Для цього в терміналі потрібно виконати наступні дії:

Зазначені команди слід вводити без лапок і в один рядок. Ця і наступні команди зажадають пароль адміністратора.

Якщо на комп'ютері встановлена ​​Mac OS 10.10 Yosemitte необхідно завантажити комп'ютер в режимі, допускає редагування драйверів. Для цього слід ввести наведені рядки:

Для цього слід ввести наведені рядки:

Команда перезавантажить комп'ютер в потрібному режимі. У разі Mac OS версії 10.9 і нижче цей крок варто пропустити.

Далі можна приступити до активації TRIM на iMac (або іншому пристрої Apple). Для цього слід ввести наступну команду:Ця команда звернеться до файлу драйвера, знайде рядок, що містить "Apple" (виглядає як "APPLE SSD" і відповідає за блокування TRIM для сторонніх твердотільних накопичувачів), і замінить її на порожні значення (нулі). Іншими словами, команда пропатчити драйвер для використання комп'ютером iMac системи TRIM для сторонніх дисків SSD.

Після всіх операцій необхідно очистити кеш драйверів командою скидання і перезавантажити комп'ютер:


При необхідності можна відключити TRIM, повернувши в файл драйвера вихідні значення наступною командою:


В крайньому випадку є можливість просто відновити файл з копії. Для цього знадобиться створений бекап:


Виконавши вищеописані операції ми забезпечили роботу системи TRIM на iMac з встановленим SSD стороннього виробника. Після цього твердотільний накопичувач стане працювати швидше і прослужить значно довше.

Після цього твердотільний накопичувач стане працювати швидше і прослужить значно довше

Крім зазначеного способу команду TRIM для сторонніх SSD все ж можна активувати і спеціалізованими утилітами. Найпопулярніші серед них - Trim Enabler і Chameleon SSD Optimizer. Останній, до речі, здатний активувати команду TRIM в тому числі і на самостійно створеному Fusion Drive, який представляє собою особливим чином організований RAID-масив (а, як відомо, команда TRIM іноді некоректно працює на деяких RAID). В іншому, активувати TRIM на Fusion Drive (як і створити його) можна і через системний Термінал.

У підсумку - при виборі нового накопичувача (якщо це не оригінал, що поставляється Apple) варто звернути увагу не тільки на його обсяг і швидкісні характеристики, але і на модель контролера, оскільки саме від цього залежить робота SSD для iMac в майбутньому (зокрема можливість включення і ефективність використання команди TRIM).

З будь-яких питань наші фахівці завжди готові проконсультувати Вас по телефону, електронній пошті або в онлайн-чаті на сторінках нашого сайту.

Завжди з радістю чекаємо Вас!

команда MacPlus.ru

Поради експертів: Як правильно вибрати сервіс?

Ніколи раніше не зверталися за ремонтом електроніки?

Не знаєте з чого почати? В першу чергу - не переживати! Ознаки хорошого і якісного сервісу видно відразу. Ми підготували інструкцію для тих, хто шукає майстерню або сервісний центр по ремонту Apple

Справжні, чесні і прозорі ціни на сайті

Реальні терміни і гарантія - це повага до вас

Репутація професіоналів Apple і досвід в кілька років

}?>

Поради експертів: Як правильно вибрати сервіс?
Ніколи раніше не зверталися за ремонтом електроніки?
Не знаєте з чого почати?