Огляд гри The Elder Scrolls V: Skyrim VR

  1. плюси:

Коли я вперше почув про те, що Bethesda планує повністю перенести свій хіт 2011 року в віртуальну реальність - відразу насторожився. Чи жарт - адаптувати настільки величезний фентезійний світ під поки ще молоду платформу PlayStation VR без втрат в якості. Ще сильніше я напружився після того, як випробував на собі огидно сиру демоверсію майбутньої гри на виставці «ІгроМір 2017». І ось The Elder Scrolls V: Skyrim VR, нарешті, надійшла в продаж. Поспішаю вас заспокоїти: в результаті все виявилося не так погано, як я собі уявляв. Навіть навпаки - дуже непогано!

PlayStation VR

Гра: The Elder Scrolls V: Skyrim VR
Платформа: PlayStation VR
Жанр: Action RPG
Дата релізу: 17 листопад 2017
Розробник: Bethesda Game Studios, Escalation Studios
Видавець: Bethesda Softworks

Так, так, я прекрасно розумію, як все це виглядає з боку. Bethesda вже стільки разів перевидавала Skyrim, що в нього на сьогоднішній день не грали хіба що люди, які живуть на безлюдному острові далеко від цивілізації. The Elder Scrolls V: Skyrim виходила практично на всіх консолях двох останніх поколінь, неодноразово перевидавалася у вигляді оновлених і доповнених видань, а не так давно навіть вийшла для гібридної консолі Nintendo Switch, завдяки чому вперше стала портативної. Перенесення знаменитої рольової гри в віртуальну реальність вирішили почати з PlayStation VR. Версія для HTC Vive і, можливо, для гарнітур інших виробників запланований на 2018 рік. Портування гри в VR здійснила студія Escalation Studios.

Не має значення, скільки разів ви проходили Skyrim раніше. Таким ви його точно ніколи не бачили і не відчували. Неможливо передати мої відчуття від гри за допомогою огляду. Будь-яких слів недостатньо для того, щоб описати все це. Але як тільки ви надягнете на голову гарнітуру PlayStation VR і опинитеся всередині гри - відразу ж зрозумієте, що я мав на увазі. Ступінь занурення у віртуальний Тамріель просто неймовірна! І це навіть з урахуванням всіх недосконалостей поточного рівня VR-технологій. Будемо відверті: PlayStation VR є самим технічно слабким рішенням з «великої трійці», куди входять також HTC Vive і Oculus Rift. Зате Sony компенсує це низькою вартістю гарнітури і прекрасною бібліотекою VR-ігор. Слід визнати, що виходить у японців просто відмінно. Продажі PlayStation VR неухильно ростуть , А сотні студій з різних країн працюють над новими іграми для неї.

Коротко нагадаю сюжет гри. Хіба мало, раптом все ж існує серед наших читачів дивовижна людина, не знайомий з цією RPG. Події Skyrim відбуваються через 200 років після фіналу TES IV: Oblivion. Головним героєм гри є безіменний протагоніст (гравець створює його в редакторі персонажів), якого разом з декількома бунтівниками з групи повстанців Брати Бурі везуть на страту в фортецю Хелга. Так головний герой і позбувся б голови, не напади на фортецю здоровенний дракон. Герой уникає кари і волею доль відкриває в собі таємничу силу - отримувати особливі здібності, поглинаючи душі вбитих ним драконів. Так починається його хрестовий похід в спробі перемогти легендарного дракона на ім'я Алдуіна, тим самим захищаючи мир від загибелі.

В ході проходження ви вільні виконувати сюжетні квести, розвиваючі основну історію, або відволіктися на виконання абсолютно необов'язкових завдань і вільне дослідження величезного світу Skyrim. Можна стати злодієм і відточити свою майстерність віртуозного спустошення чужих кишень, можна вступити в кривавий культ і осягнути темні магічні знання, а можна просто досліджувати древні підземелля і таємничі печери в пошуках цінного лута і потужного зброї. Світ Skyrim просто величезний, і на його дослідження у вас можуть піти сотні годин. Спочатку я думав, що заради віртуальної реальності гру сильно поріжуть, але виявилося, що це на 100% той самий Skyrim, який ми всі добре знаємо. Причому ще й включає в себе три офіційних DLC: Dawnguard, Hearthfire і Dragonborn. А це, знаєте, додаткові десятки годин ігрового процесу.

Карта світу зазнала серйозної переробки і тепер стала повністю тривимірною, що від першої особи виглядає неймовірно вражаюче. Втім, сильно змінився весь ігровий інтерфейс. Наприклад, компас із зазначенням вірного напряму і поточного розташування квесту тепер знаходиться десь внизу на рівні вашого живота у формі своєрідного пояса. Щоб зорієнтуватися в просторі, вам потрібно лише злегка опустити очі вниз, і все відразу стане на свої місця. Меню прокачування навичок теж стало повністю тривимірним: ви немов опиняєтеся серед зоряного неба з безліччю сузір'їв, кожне з яких відповідає за той чи інший скилл. Хоча що я вам пояснюю? Ви і без мене чудово знаєте, як влаштована система прокачування в Skyrim.

Гру можна проходити як з традиційним контролером DualShock 4, так і з двома контролерами PlayStation Move. У кожного з двох способів управління є як свої плюси, так і мінуси. Зрозуміло, два Move в ваших руках сильно підсилюють ефект занурення в гру: ви можете вільно розмахувати мечем, прикриватися щитом, спопеляє противником за допомогою заклинань, стріляти з лука. Але в цьому випадку про комфортному пересуванні по локаціях можна забути раз і назавжди. Рух в даному випадку реалізовано двома способами на ваш вибір. Перший - це телепортація, коли ви вказуєте контролером на місце неподалік від вашого поточного положення, потім натискаєте правильну кнопку, після чого ваш персонаж переміщається в цю точку. Другий же спосіб більш цікавий: ви рухаєтеся, утримуючи кнопку і направляючи свій рух відхиляючи контролер Move в потрібну сторону. За допомогою крихітних кнопок «X» і «О» в цей самий час можна повертатися навколо своєї осі. До цього способу доведеться звикати протягом декількох годин, але він відчутно більше цікавий, ніж «телепорт». У будь-якому випадку зручним і інтуїтивним його не назвеш. Контролерам Move відчутно бракує аналогових руків'я для переміщення. На місці Sony я б давно вже випустив нову ревізію контролерів з додатковими елементами управління.

Геймпад DualShock 4 дозволяє переміщатися за допомогою звичного аналогового стіки, але при цьому про правдоподібному розмахуванні мечем або стрільби з лука навіть не мрійте. Зате цілитися при стрільбі з лука можна, просто повертаючи голову в бік противника, - це дуже зручно. Всі дії здійснюються звичайними кнопками контролера, як і в оригінальній версії гри. І хоч це значно послаблює ефект занурення в атмосферу легендарного фентезі-світу, такий спосіб управління напевно припаде до душі людям, які не хочуть витрачати години свого життя на те, щоб звикнути до незвичайних контролерам PlayStation Move.

На початку огляду я не просто так згадав вкрай невдалу демоверсію Skyrim VR, яку нам запропонували випробувати на виставці «ІгроМір 2017» . Демонстрація була багата багами, якимись дикими недоробками, і я навіть успішно примудрився її наглухо «повісити» в самому кінці на головному босі. А управляти нам було дозволено виключно за допомогою двох контролерів Move з переміщенням за допомогою телепортації. Не дивно, що враження багатьох журналістів від настільки жахливою «демки» і незручного управління було, м'яко кажучи, огидним. Що там говорити, я і сам тиждень плювався від побаченого і пережитого в той день. На щастя, в результаті все виявилося не так вже й погано. Спишемо невдалу демонстрацію на ранній білд гри і не саму ідеальну схему управління, обрану організаторами виставки.

Візуально Skyrim VR, як ви вже здогадуєтеся, далекий від ідеалу. Картинка відчутно більше мильна, ніж в недавно перевиданих Special Edition версіях гри для PlayStation 4, Xbox One і PC. Текстури не найвищого дозволу, а згладжування не завжди справляється з драбинками, але все це не заважає отримувати задоволення від неймовірно глибокого занурення в атмосферу епічного фентезі. Незважаючи на те, що гра відкидає нас на багато років назад, в попереднє покоління консолей, світ Skyrim все ще виглядає просто відмінно. Засніжені гори, мальовничі долини, яка переливається в променях сонця гладь річок і озер, загадкові печери, що підносяться фортеці - все це викликає в тебе щире захоплення. А про технічні недосконалості забуваєш буквально через кілька хвилин. Якраз той самий випадок, коли тотальне занурення в гру уделивает все інше. Але, знову ж таки, все це потрібно побачити і відчути самому, так як ніяким іншим способом цього не пояснити.

Окремо варто згадати таке явище, нерозривно пов'язане з віртуальною реальністю, як «motion sickness». У російській мові його називають «морською хворобою», або «кинетозом». Виникає цей ефект під час VR-ігор тому, що ваші очі бачать ваше віртуальне тіло і його переміщення по віртуальному світу, але даний-то тіло в цей самий момент знаходиться в сидячому положенні і нікуди не рухається. Через такого дисонансу мозку, який беззаперечно вірить тому, що йому показують очі, починає здаватися, що ваш організм чимось отруєний. Шлунку подається імпульс на блювотні позиви, щоб позбавити організм від можливих токсинів. Іншими словами, даний побічний ефект - не що інше, як нормальна захисна реакція організму від отрут, здатних завдати шкоди нашому здоров'ю.

У грі Skyrim VR розробники дуже серйозно поставилися до проблеми заколисування. В опціях гри ви зможете налаштувати спеціальний фільтр, який під час руху і поворотів навколо осі буде відображати по краях екрану напівпрозору чорну віньєтку, знижує негативні ефекти від VR. Особисто мене за довгі години гри жодного разу не заколисало і не занудило. І це я ще не копирсався в тонких VR-настройках, де все можна заточити індивідуально під себе. Власникам же найслабших вестибулярних апаратів я б порекомендував використовувати систему переміщення за допомогою телепортації. З нею ефект заколисування абсолютно точно буде мінімальний, так як руху ви просто не відчуваєте.

плюси:

  • Ще один спосіб перепройті чудову гру абсолютно по-новому.
  • Занурення в гру завдяки віртуальної реальності просто фантастичне.
  • По-справжньому епічний масштаб гри і нереальна кількість контенту.
  • Світ Skyrim вражає своєю красою і його можна досліджувати сотні годин.
  • Інтерфейс і управління були повністю перероблені під VR-формат.
  • Карта світу та екран прокачування персонажа стали повністю тривимірними.
  • У гру включені три великі DLC: Dawnguard, Hearthfire і Dragonborn.
  • Схеми управління як за допомогою DualShock 4, так і PlayStation Move.
  • Відсутність ефекту «заколисування» і тонкі настройки VR-режиму.
  • Можливість придбати бандл PlayStation VR в комплекті з грою.

мінуси:

  • Контролерам PlayStation Move не вистачає аналогових руків'я.
  • Багато баги перекочували в Skyrim VR з оригінальної версії.
  • Візуально гра, зрозуміло, виглядає сильно застарілою.
  • У грі немає підтримки улюблених багатьма гравцями модів.

У грі немає підтримки улюблених багатьма гравцями модів

The Elder Scrolls V: Skyrim VR на сьогоднішній день, поза всякими сумнівами, є найтривалішою грою для гарнітур віртуальної реальності. Адже на повне дослідження засніженого світу у вас може піти більше 200 годин часу. Уявіть тільки собі: 200 годин в гарнітурі віртуальної реальності! Плюс ще три DLC загальною тривалістю годин на 20-40. Загалом, якщо у вас є гарнітура PlayStation VR і душа вимагає пригод епічного розмаху - Skyrim VR стане оптимальним вибором часу. Sony, до речі, пожвавішали і випустили бандл PlayStation VR в комплекті з грою, камерою і двома контролерами Move. Зрозуміло, з технічної точки зору гра сильно застаріла, а картинка на дисплеях гарнітури віртуальної реальності залишає бажати багато кращого. Проте вперше ви зможете дійсно виявитися ВСЕРЕДИНІ своєї улюбленої гри, а не спостерігати за нею зовні через прямокутний екран телевізора або монітора. А таке, скажу я вам, дорогого коштує. Віртуальна реальність повністю змінює сприйняття Skyrim. Ставлю грі 8 балів з 10.

Хоча що я вам пояснюю?