Оптимізація MS SQL для 1С

  1. Аналіз завантаженості обладнання
  2. Загальна оптимізація
  3. Оцінка задоволеності користувачів (APDEX)
  4. Пошук і усунення проблем, що залишилися продуктивності 1С

У цій статті ми розглянемо методику оптимізації системи 1С Підприємство 8.2 або 8.3, яка працює на СУБД MS SQL. Матеріал буде викладений у вигляді покрокової інструкції.

Матеріал буде викладений у вигляді покрокової інструкції

Аналіз завантаженості обладнання

Найлегший шлях щодо прискорення роботи і оптимізації 1С - апгрейд обладнання. Не варто піддаватися на таку спокусу, часто причину можна усунути програмними методами. Сервер оновлення може лише ненадовго приховати причину «захворювання».

Але найчастіше апгрейд обладнання не призводить ні до чого - системні ресурси і так не завантажені. Єдиною причиною для поновлення заліза є висока навантаженість обладнання. Однак іноді навіть при високому завантаженні устаткування виявляється, що нове обладнання так само «не тягне» систему, хоча були витрачені значні кошти. Це може бути пов'язано з некоректним використанням ресурсів системи.

Для аналізу навантаження обладнання необхідно використовувати системну утиліту «Performance monitor» (Монітор ресурсів, perform.exe).

При аналізі слід звернути увагу на наступні показники:

  • Черга до фізичного диску - якщо за ресурсом стоять більш 2 користувачів на кожен диск, це тривожний знак.
  • Межа швидкості запису диска - необхідно оцінювати ставлення фактичного рівня до максимального для диска.
  • Черга до процесора - погана ознака - це більше 2 користувачів на ядро ​​процесора.
  • Доступність пам'яті - якщо показник часто падає до показників, близьких до нуля.

Якщо є незадовільні значення вищеописаних показників, досить простого при оновленні апаратного забезпечення на вузькому місці системи.

Загальна оптимізація

Дуже часто користувачі звертаються до фахівців на досить пізньому етапі, коли в системі вже неможливо працювати. Програма не працює, а на носі багато важливих подій на зразок здачі звітності.

Тому для прискорення процесу другим етапом рекомендується провести спільні дії по оптимізації системи. Необхідно знайти вузькі місця за допомогою 1С: ЦУП і спробувати виправити їх. Зазвичай в конфігураціях знаходиться 3-6 «хворих» місць, вилікувавши які, система починає працювати істотно швидше. Такими місцями може стати звичайний неоптимальний запит або неправильне використання об'єктів метаданих.

Зазвичай таких дій вже досить для приведення системи в працездатний вид. Далі потрібно оцінити задоволеність користувачів продуктивністю.

Оцінка задоволеності користувачів (APDEX)

У загальному випадку, якщо оптимізація швидкості не є критичною, цей етап потрібно робити нульовим за рахунком.

За допомогою методики APDEX можна оцінити ступінь задоволеності користувачів в інтегральному значенні. За цією оцінкою в подальшому можна об'єктивно оцінити виконану роботу. Детальніше про методику оцінки продуктивності APDEX.

Якщо швидкість роботи програми стала задовільною для користувачів, то на цьому можна закінчити, в іншому випадку необхідно перейти до наступного пункту.

Пошук і усунення проблем, що залишилися продуктивності 1С

Далі необхідно локалізувати залишилися проблеми низької швидкості 1С. Умовно всі проблеми можна розділити на два види:

  • Проблеми продуктивності (система продовжує повільно працювати в режимі одного).
  • Проблеми паралельності (виникають тільки в розрахованому на багато користувачів режимі).

Проблеми продуктивності можна легко вирішити. Для їх аналізу можна скористатися такими інструментами, як SQL Profiler, ЦУП, технологічний журнал і т.д.

З проблемами паралельності все набагато складніше. Насамперед необхідно виключити проблему конкуренції за апаратне обладнання - перевірте завантаження устаткування в розрахованому на багато користувачів режимі. Якщо із завантаженням обладнання все в нормі, настає простір для творчості. Загальною методики для пошуку таких надлишкових блокувань немає, проте фахівець повинен вміти оперативно проаналізувати ситуацію.

Якщо Вас не влаштовує швидкість роботи системи 1С, не турбуйтеся, в більшості випадків такі проблеми можна вирішити - зверніться до фахівцеві .