Оптимізація Windows 10: як прискорити роботу і збільшити продуктивність стаціонарного комп'ютера або ноутбука

  1. Вимоги Windows 10 до «заліза»
  2. Чому комп'ютер з Windows 10 може погано працювати і гальмувати
  3. Поради та інструкції по оптимізації Windows 10: як прискорити роботу ПК
  4. Автоматичне початкове налаштування програм
  5. Відключення візуальних ефектів
  6. оновлення драйверів
  7. відключення OneDrive
  8. Відключення відправки звітів
  9. Відключення непотрібних служб
  10. Відео: як відключити непотрібні служби Windows
  11. Використання сторонніх програм для поліпшення роботи ПК з Windows 10
  12. CCleaner
  13. Auslogics BoostSpeed
  14. Дефрагментація

Кожен з нас помічав, що комп'ютер, яким би швидким він не був, з часом починає пригальмовувати, довше реагувати на запити і подвисать в іграх. Це не означає, що ПК застарів, залізо зносилися і пора його міняти на більш нове. Просто операційна система засмітилася і потребує чищення і оптимізації.

Вимоги Windows 10 до «заліза»

Відразу слід уточнити, що Windows 10 - сама вимоглива до апаратної частини ОС від корпорації Microsoft з доступних широкому загалу. Необхідні системні ресурси для нормальної роботи ОС з розрядністю 32 біта (x86) такі:

  • процесор Intel або його аналог з частотою не менше 1 ГГц;
  • оперативна пам'ять від 1 ГБ;
  • обсяг вінчестера не менш 16 ГБ;
  • відеоадаптер з підтримкою DirectX версії 9 і вище;
  • монітор з роздільною здатністю 1024 на 768.

Для версії 64 біта (х64) вимоги такі:

  • процесор Intel або аналогічний з частотою не менше 1,4 ГГц;
  • оперативна пам'ять від 2 ГБ;
  • обсяг вінчестера не менш 20 ГБ;
  • відеоадаптер з підтримкою DirectX версії 9 і вище;
  • монітор з роздільною здатністю 1024 на 768.

Розрядність вашого комп'ютера дізнатися дуже просто: якщо на ПК встановлено оперативної пам'яті 4 ГБ і більше - значить, його архітектура 64-розрядна (х64), якщо менше - тоді 32-розрядна (x86).

Як показує досвід автора, програма установки Windows сама визначає розрядність комп'ютера. Тому ви не зможете встановити версію x86, якщо ПК орієнтований на х64, і навпаки. Об'єм оперативної пам'яті, як і версію встановленої ОС, можна дізнатися на сторінці властивостей комп'ютера. Крім того, вкрай бажано, щоб параметри комп'ютера були істотно вище, ніж мінімальні вимоги системи.

Кожен з нас помічав, що комп'ютер, яким би швидким він не був, з часом починає пригальмовувати, довше реагувати на запити і подвисать в іграх

Розрядність системи можна побачити у вікні основних властивостей комп'ютера

Чому комп'ютер з Windows 10 може погано працювати і гальмувати

Є два види уповільнення роботи операційної системи:

  • раптове - коли система працювала нормально, але раптом почалися проблеми і зависання;
  • поступове - коли система потроху «в'яне»: вікна відкриваються все повільніше, додатки працюють з перебоями, ігри гальмують.

У першому випадку зазвичай винні віруси або шкідливі програми. Позбутися від них допоможе сканування і очищення дискового простору двома - трьома антивірусними програмами.

У другому випадку системі необхідна чистка та оптимізація. Причиною цього в значній мірі є політика Windows з управління комп'ютером. Зокрема:

  • багато даних зберігаються постійно, тим самим захаращуючи вінчестер;
  • з системного реєстру не видаляється інформація про колись встановлених, а потім віддалених додатках, що ускладнює пошук необхідних налаштувань;
  • візуальні ефекти занадто сильно впливають на продуктивність системи;
  • застарілі драйвери ускладнюють спілкування між системою і пристроями комп'ютера;
  • зайві (невикористовувані) додатки віднімають ресурси процесора і оперативної пам'яті.

Оптимізація - це легкий процес, який забирає у користувача всього кілька хвилин, але дає відчутний результат в поліпшенні продуктивності та швидкодії операційної системи.

Оптимізація - це легкий процес, який забирає у користувача всього кілька хвилин, але дає відчутний результат в поліпшенні продуктивності та швидкодії операційної системи

Оптимізація займає лише кілька хвилин, але її результати відчуваються протягом багатьох днів і навіть місяців

Поради та інструкції по оптимізації Windows 10: як прискорити роботу ПК

Оптимізація є постійним процесом. Необхідно якомога частіше проводити діагностику, очищати системний диск від сміття, дефрагментувати вінчестер і так далі. Оптимізувавши комп'ютер один раз, ви поліпшите його швидкодію, але регулярна оптимізація дозволить також збільшити тривалість його життя, оскільки навантаження на оперативну пам'ять, жорсткий диск і процесор буде знижуватися.

Я намагаюся раз в два тижні проводити чистку системного диска і раз на місяць - профілактичну дефрагментацію і перевірку комп'ютера на наявність вірусів. Занадто багато чисток теж погано, так раз комп'ютер при цьому швидше виробляє свій ресурс.

Автоматичне початкове налаштування програм

Автозавантаження - це процес запуску додатків при включенні комп'ютера, часто не контрольований користувачем. Запущені програми можуть не використовуватися, але так як вони працюють, то відбувається споживання ресурсів процесора і оперативної пам'яті. Рекомендується звести кількість програм в автозавантаженні до мінімуму.

  1. Клацаємо правою кнопкою миші по панелі задач і у випадаючому меню вибираємо «Диспетчер завдань». Після клацання правою кнопкою миші по панелі задач в меню вибираємо «Диспетчер завдань»
  2. У вікні, натискаємо на «Детальніше», потім переходимо у вкладку «Автозавантаження». Натиснувши на вкладці «Автозавантаження» в «Диспетчері завдань», відкриваємо вікно зі списком автоматично запускаються програм
  3. Клацаємо правою кнопкою по додатком, яке потрібно виключити з автозавантаження, і в контекстному меню вибираємо "Відключити". Клацаємо правою кнопкою по додатком, яке потрібно виключити з автозавантаження, і в контекстному меню вибираємо "Відключити"

Додаток не сумнівайся з комп'ютера і буде доступно для запуску в будь-який час в ручному режимі. Але при запуску ПК воно більше не буде вантажити операційну систему.

Відключення візуальних ефектів

Windows - дуже красива система, в її інтерфейсі використовується багато анімаційних ефектів, переходів і візуалізацій. Однак все це підвищує навантаження на оперативну пам'ять і процесор і тим самим знижує швидкодію системи. Візуальні ефекти системи рекомендується відключити.

  1. Клацаємо правою кнопкою миші по значку комп'ютера і вибираємо «Властивості». Клацаємо правою кнопкою миші по значку комп'ютера і вибираємо «Властивості»
  2. У колонці зліва відкриваємо посилання «Додаткові параметри системи». У колонці зліва клацаємо по посиланню «Додаткові параметри системи»
  3. У вікні властивостей відкриваємо вкладку «Додатково» і клацаємо по кнопці «Параметри» в графі «Швидкодія». Для переходу до налаштувань візуальних ефектів відкриваємо вкладку «Додатково» і клацаємо по кнопці «Параметри» в графі «Швидкодія»
  4. У вкладці «Візуальні ефекти» відзначаємо пункт «Забезпечити найкращу швидкодію» і зберігаємо зміни кнопкою OK. Відзначаємо пункт «Забезпечити найкращу швидкодію», в результаті чого візуальні ефекти будуть відключені, і зберігаємо зміни кнопкою OK

Після перезавантаження комп'ютера система буде працювати швидше, так як візуальні ефекти перестануть споживати ресурси.

оновлення драйверів

Актуальний стан драйверів - це запорука якісної роботи пристроїв комп'ютера, що безпосередньо пов'язано з швидкодією. Наприклад, встановивши останню версію драйвера шини жорсткого диска від виробника, можна домогтися прискорення обміну даними в три-чотири рази.

Завантажувати драйвери має сенс тільки на сайті розробника пристрою. Для цього переходимо на офіційний ресурс виробника ноутбука або комп'ютера, вибираємо конкретну модель, операційну систему і викачуємо всі необхідні драйвери.

Вибираємо модель комп'ютера і операційну систему, потім завантажуємо запропоновані драйвери

Драйвери можна завантажувати і через «Диспетчер пристроїв» або «Центр оновлення Windows», але при цьому завантаження йде з баз даних Microsoft, де часто зберігаються не найсвіжіші програмні продукти. Я багато раз помічав, що встановлені інструментами оновлення операційної системи програми істотно поступаються в продуктивності тим, які завантажені з офіційного сайту. Особливо це стосується шини жорсткого диска і відеокарт.

відключення OneDrive

OneDrive - це «хмарний» сервіс в Windows. За допомогою цієї програми можна зберігати і синхронізувати файли з комп'ютера і з інших пристроїв в окремому зовнішньому сховищі. При цьому дані будуть доступні для всіх пристроїв, прив'язаних до вашого облікового запису Microsoft. Але якщо ви не користуєтеся цим ресурсом, то доцільніше буде його відключити, щоб знизити навантаження на ПК.

  1. В області повідомлень клацаємо правою кнопкою по значку OneDrive. У контекстному меню вибираємо «Параметри». В області повідомлень клацаємо правою кнопкою по значку OneDrive і в контекстному меню вибираємо «Параметри»
  2. У вікні, у вкладці «Параметри», знімаємо галочку з пункту «Автоматично запускати OneDrive при вході в Windows» і натискаємо кнопку «Видалити зв'язок з OneDrive». Знімаємо галочку з пункту «Автоматично запускати OneDrive при вході в Windows» і натискаємо кнопку «Видалити зв'язок з OneDrive»
  3. Зберігаємо зміни кнопкою OK і перезавантажуємо комп'ютер.

Відключення відправки звітів

Відправлення звітів - це прихована служба Windows, яка збирає, зберігає і відправляє деяку інформацію в Microsoft. Звичайно, її робота споживає ресурс комп'ютера, а так як безпосередньої користі вона не приносить, то рекомендується її відключити.

  1. Відкриваємо меню «Пуск», в списку програм знаходимо папку Windows PowerShell і однойменну програму в ній. Клацаємо правою кнопкою по додатком і вибираємо «Запуск від імені адміністратора». Клацаємо правою кнопкою по Windows PowerShell і вибираємо «Запуск від імені адміністратора»
  2. У відкритому термінальному вікні вводимо і запускаємо для перевірки служби команду Get-WindowsErrorReporting. У вікні консолі Windows PowerShell вводимо і запускаємо для перевірки служби команду Get-WindowsErrorReporting
  3. Якщо консоль видає результат Enabled, тобто служба включена, - вводимо і виконуємо команду Disable-WindowsErrorReporting. Відповідь True означає що команда відпрацювала правильно, і повторна перевірка працездатності служби покаже результат Disabled. В консолі Windows PowerShell вводимо і запускаємо команду Disable-WindowsErrorReporting
  4. Перезавантажуємо комп'ютер.
  5. Якщо службу потрібно включити, вводимо команду Enable-WindowsErrorReporting і виконуємо перезапуск системи.

Відключення непотрібних служб

Служби Windows - це програми, які у фоновому режимі відповідають за працездатність усіх компонентів операційної системи. Буквально все - від можливості введення команд з клавіатури до виведення на екран зображення і роботи мережі контролюється службами. Однак не всі вони корисні. Наприклад, якщо ви не використовуєте факс, то навіщо витрачати ресурси на службу, яка відповідає за роботу факсу? Є кілька служб, які можна безболісно відключити.

  1. У пошуку Windows вводимо «Конфігурація системи» і вибираємо найкраще відповідність. У пошуку Windows вводимо «Конфігурація системи» і вибираємо найкраще відповідність
  2. У вікні, переходимо у вкладку «Служби». Знімаємо галочку навпроти тієї програми, яку хочемо виключити з роботи системи, потім натискаємо OK і перезавантажуємо комп'ютер. Знімаємо галочки у непотрібних служб і зберігаємо зміни кнопкою OK

Список служб, які можна відключити без побоювань за роботу системи:

  • «Факс»;
  • NVIDIA Stereoscopic 3D Driver Service (для відеокарт NVidia, якщо ви не використовуєте 3D-стереозображення);
  • «Служба загального доступу до портів Net.Tcp»;
  • «Робочі папки»;
  • «Служба маршрутизатора AllJoyn»;
  • «Посвідчення додатки»;
  • «Служба шифрування дисків BitLocker»;
  • «Служба підтримки Bluetooth» (якщо ви не використовуєте Bluetooth);
  • «Служба ліцензій клієнта» (ClipSVC, після відключення може призвести до її додатки магазину Windows 10);
  • «Браузер комп'ютерів»;
  • Dmwappushservice;
  • «Служба географічного положення»;
  • «Служба обміну даними (Hyper-V)»;
  • «Служба завершення роботи в якості гостя (Hyper-V)»;
  • «Служба пульсу (Hyper-V)»;
  • «Служба сеансів віртуальних машин Hyper-V»;
  • «Служба синхронізації часу Hyper-V»;
  • «Служба обміну даними (Hyper-V)»;
  • «Служба віртуалізації віддалених робочих столів Hyper-V»;
  • «Служба спостереження за датчиками»;
  • «Служба даних датчиків»;
  • «Служба датчиків»;
  • «Функціональні можливості для підключених користувачів і телеметрія» (це одна з можливостей відключити «стеження» Windows 10 за користувачем);
  • «Загальний доступ до інтернету (ICS)» (за умови, що ви не використовуєте функції загального доступу до інтернету, наприклад, для роздачі Wi-Fi з ноутбука);
  • «Мережева служба Xbox Live»;
  • Superfetch (за умови, що ви використовуєте SSD);
  • «Диспетчер друку» (якщо ви не використовуєте функції друку, в тому числі вбудовану в Windows 10 друк в PDF-файли);
  • «Біометрична служба Windows»;
  • «Віддалений реєстр»;
  • «Вторинний вхід в систему» ​​(за умови, що ви його не використовуєте).

Відео: як відключити непотрібні служби Windows

Очищення жорсткого диска від сміття

Сміття (лог-файли додатків, різні звіти, кеш, збережені тимчасові файли і інше) є небажаним в файлової системі комп'ютера. Захаращувати дисковий простір інформація заважає Windows швидше знаходити і відкривати потрібні дані. Саме тому очищення комп'ютера від сміття повинна виконуватися регулярно.

  1. Відкриваємо вікно «Комп'ютер», клацаємо правою кнопкою по системному диску і вибираємо пункт «Властивості». Клацаємо правою кнопкою по системному диску і вибираємо «Властивості»
  2. У вікні, у вкладці «Загальні» натискаємо на кнопку «Очищення диска». У вкладці «Загальні» натискаємо на кнопку «Очищення диска»
  3. Чекаємо, поки майстер очищення сформує звіт, після чого натискаємо OK і очищаємо диск від непотрібної інформації. Після того, як майстер очищення сформував звіт, натискаємо OK і очищаємо диск від непотрібної інформації

З урахуванням того, що за одну чистку система здатна звільнити до 40 гігабайт, видалення сміття може зайняти досить багато часу. На моїй пам'яті максимальна чистка в 32 ГБ тривала більше години.

Використання сторонніх програм для поліпшення роботи ПК з Windows 10

Щоб позбавити користувача від виконання вручну налаштувань оптимізації та запуску всіляких додаткових процесів, розроблено чимало спеціальних програм, в яких досить натиснути одну-дві кнопки, і оптимізація запуститься в автоматичному режимі. Функції таких додатків майже завжди дублюються. Використання сторонніх програм зберігає ваш час, але вони не завжди можуть охопити весь спектр дій по оптимізації системи.

CCleaner

CCleaner - безкоштовна і дуже проста програма для оптимізації. Її дуже часто можна зустріти в стандартних додатках WIndows. Основні дії, що виконуються цією програмою:

  • очищення диска від сміття;
  • очищення реєстру;
  • редагування автозапуску і видалення непотрібних додатків;
  • видалення тимчасових файлів і історії браузерів.

У меню програми CCleaner досить відзначити потрібні дії по оптимізації системи, і програма виконає їх автоматично

Auslogics BoostSpeed

Auslogics BoostSpeed ​​- потужна платформа для оптимізації комп'ютера. Програма містить велику кількість додаткових утиліт з різними можливостями. Вона вміє:

  • відключати і налаштовувати служби Windows;
  • проводити дефрагментацію диска;
  • очищати реєстр і жорсткий диск;
  • шукати на диску можливі помилки і виправляти їх;
  • оптимізувати інтернет-з'єднання;
  • працювати з програмами і автозапуском;
  • стежити за оперативною пам'яттю в режимі реального часу.

Виберіть потрібні дії по оптимізації в меню програми Auslogics BoostSpeed ​​і запустіть їх

Дефрагментація

Особливість Windows під час запису файлів на диск складається в тому, що інформація може фрагментуватися (ділитися на фрагменти). При цьому частина даних одного і того ж файлу може бути записана в одному секторі диска, а частина - в абсолютно іншому. При зчитуванні файлу система повинна спочатку «склеїти» його з різних фрагментів, а потім витягти в формі єдиного масиву. Це гальмує роботу системи і породжує велике навантаження на жорсткий диск, тому час від часу необхідно проводити дефрагментацію (перезапис фрагментованих файлів).

  1. Відкриваємо властивості диска, як показано вище, переходимо у вкладку «Сервіс» і натискаємо кнопку «Оптимізувати». Відкриваємо властивості диска, переходимо у вкладку «Сервіс» і натискаємо кнопку «Оптимізувати»
  2. У вікні майстра дефрагментації знову натискаємо «Оптимізувати».
    У вікні майстра дефрагментації знову натискаємо кнопку «Оптимізувати»
  3. Чекаємо, поки програма закінчить свою роботу, після чого перезавантажуємо комп'ютер.

Дефрагментація протипоказана SSD-дисків, так як перезапис файлів сильно витрачає ресурс накопичувача і скорочує термін його роботи.

Оптимізувати операційну систему дуже просто. Досить виконати повний набір дій з очищення та звільнити ресурси комп'ютера від зайвих процесів. І головне - не забувати робити це регулярно.

Доброго дня! Мене звуть Олексій. Мені 27 років. За освітою - менеджер і філолог. Оцініть статтю: Поділіться з друзями!

Наприклад, якщо ви не використовуєте факс, то навіщо витрачати ресурси на службу, яка відповідає за роботу факсу?