П'ять кроків до SEO-орієнтованої структурі URL сайту

Алезия Краш - SEO-спеціаліст і маркетолог в Link-Assistant.Com. Вона бере участь в розробці програмного забезпечення для пошукового просування і аудиту сайтів.

Вона бере участь в розробці програмного забезпечення для пошукового просування і аудиту сайтів

Деякі вважають, що не існує такої речі, як SEO-орієнтована структура URL. Вони стверджують, що пошукові системи відмінно можуть розібратися в будь-якому вигляді URL, практично будь-якої структури. Найчастіше це можна почути від веб-розробників (просто я, знаєте, люблю веб-розробників).

Я помітила, що часом веб-розробники і сеошникі живуть в двох паралельних всесвітів, кожна з яких має свій власний центр тяжіння. У той час як веб-розробники, в основному, піклуються про дружності сайту до пошукових систем, швидкості завантаження і інших технічних моментах, сеошникі більше фокусуються на своєму священному Грааль: рейтинг сайту і ROI.


Тому, то, що веб-розробник вважатиме нормальною структурою URL, для сеошника може бути абсолютно неприйнятним:

Тому, то, що веб-розробник вважатиме нормальною структурою URL, для сеошника може бути абсолютно неприйнятним:

Що таке SEO-орієнтована структура URL сайту?
Почнемо з того, що завжди краще звернутися до SEO-менеджеру на ранніх етапах розробки, щоб потім не виникало необхідності в складних зміни.

З точки зору SEO структура URL повинна бути:

  • Простий: для URL з дубльованим контентом необхідно вказувати окремі canonical URL; на сайті не повинно бути заплутаних редиректів і т.п.
  • Осмисленої: URL повинні містити ключові слова, а не незрозумілі цифри і знаки пунктуації.
  • З акцентом на потрібні URL: з точки зору SEO, як правило, не всі URL сайту однаково важливі. Деякі навіть буває потрібно приховати від пошукачів. У той же час, важливо переконатися, що ті сторінки, які повинні бути доступні для пошукових систем, відкриті для перегляду і індексації.

Отже, ось що ми можемо зробити, щоб структура наших URL була SEO-орієнтованої:

1. Об'єднайте www і не-www версії свого домену
Як правило, існує дві основні версії вашого домену, які індексуються в пошукових системах: версія з www і версія без www. Їх можна об'єднати різними способами, але я згадаю тут лише про найбільш поширеній практиці.

Більшість сеошників (з мого досвіду) використовують редирект 301, провідний з однієї версії сайту на іншу.

В якості альтернативи (наприклад, якщо ви не можете зробити редирект) можна вказати пріоритетну версію в Google Webmaster Tools: Configuration >> Settings >> Preferred Domain. Однак у цього способу є певні недоліки:

  • Він підходить тільки для Google.
  • Він обмежується тільки кореневими доменами. Якщо у вас сайт виду example.wordpress.com, то цей спосіб не для вас.

Але навіщо взагалі турбуватися про цю проблему - www або НЕ www? Справа в тому, що деякі з ваших посилань можуть вести на версію з www, а інші - на версію без www.

Так що, щоб об'єднати SEO-вагу обох версій, найкраще безпосередньо зв'язати обидві версії (або через редирект 301, або через Google Webmaster Tools, або за допомогою тега canonical - про це поговоримо трохи пізніше).

2. Уникайте динамічних і відносних URL

Залежно від використовуваної вами системи управління контентом, які генеруються їй URL можуть виглядати «красиво», наприклад, ось так:

www.example.com/topic-name

або «некрасиво», наприклад, ось так:

www.example.com/?p=578544

Як вже було сказано раніше, пошукачам підходить будь-який варіант, але в силу певних причин краще користуватися статичними (красивими) URL, а не динамічними (некрасивими). Справа в тому, що статичні URL містять ваші ключові слова, до того ж, вони більш орієнтовані на користувачів, так як по ним можна зрозуміти, про що написано на сторінці.

Крім того, Google рекомендує використовувати в URL дефіси (-) замість знаків підкреслення (_), оскільки фраза, слова в якій поєднані знаками підкреслення, розглядається Google як одне слово, наприклад, one_single_word Google бачить як onesingleword.

Також деякі веб-розробники користуються відносними URL. Проблема з відносними URL в тому, що вони залежать від контексту, в якому використовуються. Якщо контекст змінюється, URL перестає працювати. З точки зору SEO краще використовувати абсолютні URL замість відносних, оскільки пошукові системи віддають перевагу саме перші.

Далі, іноді до URL можна додавати різні параметри з метою аналізу або з інших причин (наприклад, sid, utm і т.п.). Щоб переконатися, що ці параметри не створюють занадто багато URL з дубльованим контентом, можна виконати одну з таких дій:

  • Попросити Google не звертати уваги на певні параметри URL в Google Webmaster Tools: Configuration> URL Parameters.
  • Перевірити, не дозволяє ваша система управління контентом прив'язувати URL з додатковими параметрами до їх більш коротким варіантів.

3. Створіть XML карту сайту
XML карту сайту іноді плутають з HTML картою сайту. Але перша призначена для пошукових систем, в той час як остання - в основному, для людей.

Що таке XML карта сайту? Просто кажучи, це список URL вашого сайту, який ви представляєте пошуковикам. Це служить двом цілям:

1. Дозволяє пошуковикам легше знаходити сторінки вашого сайту;

2. Пошуковики можуть використовувати карту сайту при виборі канонічних URL на вашому сайті.

«Канонічний» в даному випадку означає «бажаний». Вибирати канонічні URL необхідно, коли пошукові системи бачать на вашому сайті дубльовані сторінки.

Так що, оскільки дубльовані результати у видачі не потрібні, пошуковики використовують спеціальний алгоритм для ідентифікації дубльованих сторінок і вибору одного URL, який буде представляти цю групу в результатах пошуку, а решту сторінок відсіваються.

Отже, повернемося до карт сайту ... Один із критеріїв, які використовуються пошуковими системами при виборі канонічного URL для групи сторінок, складається в тому, згаданий даний URL в карті сайту.

Так які сторінки слід включати в карту сайту, всі або не всі? Насправді, для цілей SEO рекомендується включати тільки ті сторінки, які ви хочете показувати в результатах пошуку.

4. Закрийте нерелевантні сторінки за допомогою robots.txt
На вашому сайті можуть бути сторінки, які необхідно приховати від пошукачів. Це може бути сторінка з призначеним для користувача угодою і правилами сайту, сторінка з конфіденційною інформацією і т.п. Краще не допускати індексації таких сторінок, оскільки вони зазвичай не містять цільових ключових слів і тільки розбавляють собою семантичну сукупність вашого сайту.

Файл robots.txt містить інструкції для пошукових систем, які сторінки вашого сайту вони повинні ігнорувати. Такі сторінки отримують атрибут noindex і не відображаються в результатах пошуку.

Однак іноді невдачливі вебмастера використовують noindex на сторінках, де його використовувати не слід. Тому, коли ви приступаєте до оптимізації сайту, важливо переконатися, що на тих сторінках, які мають бути показані в результатах пошуку, немає атрибута noindex. В іншому випадку все може вийти, як у цього хлопця:

5. Вкажіть канонічні URL за допомогою спеціального тега
Ще один спосіб відзначити канонічні URL на сайті - скористатися так званими тегами canonical.

Увага: тег canonical слід застосовувати тільки в цілях допомоги пошукачам у виборі канонічного URL. для перенаправлення зі сторінок сайту слід використовувати редирект. А для розбитого на сторінки контенту найчастіше краще використовувати теги rel = "next" і rel = "prev».

Наприклад, на сайті універмагу Macy's можна перейти на сторінку «Пледи та покривала» безпосередньо або потрапити туди з головної сторінки декількома різними шляхами:

  • Головна сторінка >> Спальня і ванна >> Пледи та покривала. При цьому генерується URL, що відображає пройдений вами шлях:

http://www1.macys.com/shop/bed-bath/quilts-bedspreads?id=22748&edge=hybrid&cm_sp=us_catsplash_bed-%26-bath-_-row6-_-quilts-%26-bedspreads

  • Або можна перейти з головної сторінки на сторінку «Товари для дому», звідти на сторінку «Спальня і ванна», потім на сторінку «Постільні приналежності», а звідти вже на «Пледи та покривала». При цьому генерується наступний URL:

http://www1.macys.com/shop/bed-bath/quilts-bedspreads?id=22748&edge=hybrid

Всі три URL ведуть до одного і того ж контенту. І якщо ви подивитеся на код кожної сторінки, ви побачите наступний тег в елементі head:

І якщо ви подивитеся на код кожної сторінки, ви побачите наступний тег в елементі head:

Як бачите, для кожного з цих URL вказано канонічний URL, яким служить сама акуратна версія з цієї групи:

http://www1.macys.com/shop/bed-bath/quilts-bedspreads?id=22748

Для чого це потрібно? Для того щоб SEO-вага кожного з цих трьох URL переходив до одного-єдиного URL, який буде відображатися в результатах пошуку (канонічний URL). Зазвичай пошуковики і самі непогано розбираються, який URL вважати канонічним, але, як одного разу написала Сьюзан Москва в Google Webmaster Central:

«Якщо ми не можемо визначити всі дублікати тієї чи іншої сторінки, ми не зможемо і об'єднати їх властивості. Це може привести до зниження показників рейтингу цього контенту через їх поділу між декількома URL ».

висновок
SEO-орієнтована структура URL сайту - це така структура, яка дозволяє сайту ранжуватися вище в результатах пошуку. Хоча з точки зору веб-розробників архітектура того чи іншого сайту може здаватися кристально-чистою і абсолютно бездоганною, для SEO-фахівця це може означати втрачені можливості в плані рейтингу.

Але навіщо взагалі турбуватися про цю проблему - www або НЕ www?
Com/?
Що таке XML карта сайту?
Так які сторінки слід включати в карту сайту, всі або не всі?
Com/shop/bed-bath/quilts-bedspreads?
Com/shop/bed-bath/quilts-bedspreads?
Com/shop/bed-bath/quilts-bedspreads?