Покрокова інструкція розробки успішної стратегії просування в соціальних мережах

  1. Крок 1: Важливість стратегії
  2. Крок 2: Чим ваші акаунти виділяється на тлі конкурентів?
  3. Крок 3: Яких цілей ви хочете досягти?
  4. Крок 4: Чи є у вашій продукції унікальні особливості?
  5. Крок 5: Як ви сегментіруете свою аудиторію?
  6. Крок 6: Якими каналами ви плануєте користуватися?
  7. Крок 7: Як ви будете використовувати контент?
  8. Крок 8: Як ви будете використовувати тактику для досягнення цілей
  9. Крок 9: Як ви будете оцінювати свій успіх?

Поки їх популярність зростає, у компаній є унікальна можливість привернути увагу нових користувачів до свого бренду. На жаль, багато хто думає, що просування в соціальних мережах передбачає будь б то не було підготовки або чіткого плану. Як не сумно, такий підхід не працює: через місяці компанії і їх фахівці виявляють, що відсутність стратегії заважає їм розвиватися.

Щоб допомогти вам залучити передплатників, ми склали це просте керівництво - можете прочитати весь пост або відразу перейти в кінець сторінки і подивитися на інфографіку, в якій наведено 9 кроків до виграшної стратегії.

Крок 1: Важливість стратегії

Крок 1: Важливість стратегії

У травні 2015 року Google почав відображати твіти в результатах пошуку, стимулюючи компанії використовувати соціальні мережі. Це відмінне нововведення, незважаючи на нові можливості, більше не дозволить використовувати необдумано. Тому навіть сьогодні просування в твітері - важливий фактор миготіння бренду і накрутки впізнаваності в Інтернеті. Щоб домогтися успіху, потрібно працювати так само, як і з будь-яким іншим каналом. Вони вимагають стратегії, здатної поліпшити і розширити бізнес-план.

Своя стратегія допоможе вам:

  • Досягти короткострокових і довгострокових цілей вашого бізнесу
  • Зрозуміти, чим зайняті конкуренти і як їх обійти
  • Виправдати очікування аудиторії, дізнавшись більше про її спосіб життя, звички та інтереси
  • Усунути такі перешкоди для ведення бізнесу, як нестача ресурсів, часу, грошей або інструментів

Крок 2: Чим ваші акаунти виділяється на тлі конкурентів?

Крок 2: Чим ваші акаунти виділяється на тлі конкурентів

Щоб правильно зрозуміти, чим ваші акаунти відрізняється від сторінок конкурентів, необхідно провести порівняльний аналіз платформ. Дослідження своїх слабких і сильних сторони може стати вихідною точкою для подальшої розробки власних каналів, а також допомогти визначити невикористані або навіть невідомі раніше можливості просування.

Довідавшись більше про тренди галузі та про новітні зміни в ній, ви зрозумієте, в чому у вас до сих пір були недоробки. А озброївшись цими знаннями, зможете створити надійну основу для своєї стратегії.

Крок 3: Яких цілей ви хочете досягти?

Крок 3: Яких цілей ви хочете досягти

Успіх будь-якої SMM стратегії - у визначенні реалістичних цілей, що відповідають тому, що ви хочете отримати від присутності. Ці цілі повинні не тільки поєднуватися із загальною стратегією цифрового маркетингу , Але і бути безпосередньо пов'язаними з цілями вашого бізнесу.

Для початку виберіть хоча б три мети просування вашого бізнесу

  • Вибір цілей буде залежати від типу бізнесу і від специфіки всієї галузі
  • Відповідно до того, які цілі ви визначили як ключові, вид стратегії буде відрізнятися - в тому числі, буде потрібно застосування різних тактик
  • Для деяких знадобиться свій набір цілей, відповідає тому чи іншому каналу
  • Пам'ятайте, що всі ваші цілі повинні бути досяжними і вимірними

В ході зростання вашої популярності і активного просування акаунтів, ви, швидше за все, помітите, що цілі доводиться міняти мало не щороку - в залежності від того, наскільки ви були успішні в їх досягненні.

Визначивши свої цілі, можна перейти до наступних етапів розробки стратегії.

Крок 4: Чи є у вашій продукції унікальні особливості?

Крок 4: Чи є у вашій продукції унікальні особливості

Щоб ваші повідомлення не загубилися в загальному інформаційному потоці, важливо акцентувати увагу на своїх унікальних особливостях. Цей ключовий елемент, про який так часто забувають, допоможе користувачам зрозуміти, в чому полягає унікальна пропозиція компанії і чим даний бренд відрізняється від інших.

Крок 5: Як ви сегментіруете свою аудиторію?

Щоб виявити нові джерела доходу і способи взаємодії з клієнтами, необхідно розподілити аудиторію за групами. Дізнайтеся, хто саме є вашою аудиторією, а також її потреби і очікування. Це допоможе вам правильно звернутися до користувачів, яким ваша продукція підходить найбільше, і які, швидше за все, її придбають.

Різні платформи дозволяють по-різному сегментувати аудиторію. Найбільше можливостей для цього надає Facebook: замість того, щоб розсилати одне і те ж повідомлення всій базі передплатників, ви можете вибрати користувачів, які побачать ваш пост, за різними критеріями: вік, стать, інтереси або життєвий етап.

У Твіттері подібна настройка неможлива - ваші повідомлення бачать всі користувачі. Так що вам доведеться стежити за тим, щоб їх зміст було прийнятним для всіх груп. Однак як тільки ви запустите платну рекламу, можливостей для націлювання додасться - як в Фейсбуці, так і в Твіттері.

Крок 6: Якими каналами ви плануєте користуватися?

Крок 6: Якими каналами ви плануєте користуватися

Визначаючись з соціальними мережами, стикаєшся з воістину нескінченним вибором. Не варто заводити профілі в безлічі тих, якими ви не користувалися раніше або функції яких не розумієте - краще зосередьтеся на кількох каналах.

Завдяки цьому ви заощадите свій час і зможете більш відповідально підійти до створення цікавого контенту і спілкуванню з клієнтами. Освоювати модні або перспективні мережі можна тільки тоді, коли основні канали вашого маркетингу налагоджені і займають сильні позиції. Додавання будь-якого нового аккаунта до вже існуючих зажадає додаткових ресурсів.

Крок 7: Як ви будете використовувати контент?

Крок 7: Як ви будете використовувати контент

Контент це основа використання. Залежно від поставлених завдань і цільової аудиторії, необхідно розробити план, який дозволить вам регулярно розміщувати стоїть контент.

Компанії, що займаються B2C (рус. Бізнес для Споживача), зазвичай їх використовують для створення спільноти навколо своєї продукції. Для впливу на цільову аудиторію використовуються історії та приклади реальних людей про те, як товари компанії роблять їх життя кращим.

Компанії, що займаються B2B (рус. Бізнес для Бізнесу), розглядають їх як засіб позиціонування себе як лідера галузі. Для них - це перш за все реклама корпоративної культури, досягнень в бізнесі і компетентності співробітників, а також спосіб залучення нових людей в свою команду.

Крок 8: Як ви будете використовувати тактику для досягнення цілей

Для кожної тактики потрібно вибрати вимірний показник - він допоможе визначити ефективність ваших дій і не збитися на шляху до головної мети.

SMM мета №1: Залучити трафік на сайт

  • SMM тактика № 1: Щодня з понеділка по суботу публікувати пости
  • SMM тактика № 2: Розміщувати повідомлення з посиланнями на свій сайт, в ті години, коли аудиторія знаходиться онлайн.
  • SMM тактика № 3: Ваш контент зобов'язаний: а) викликати бажання ним поділитися б) привертати увагу цільової аудиторії і в) легко читатися - для цього розбивайте інформацію на фрагменти, щоб її було легше сприймати
  • SMM тактика № 4: Будьте винахідливі при розміщенні контенту повторно - використовуйте інші картинки, формулювання і заклики до дії

Показник: як тільки ви налагодите регулярну публікацію постів, почніть відстежувати статистику, щоб зрозуміти, які з них найбільше лайкають і додають до вибраного, а також, якими постами найохочіше діляться з іншими користувачами.

Крок 9: Як ви будете оцінювати свій успіх?

Нарешті, щоб визначити, наскільки ефективною є ваша SMM стратегія і чи приносить вона користь бізнесу, слід оцінити її результати. Для цього слід співвіднести ключові показники ефективності з вашими цілями. Що найбільш важливо, ці дані допоможуть вам явно побачити поліпшення і визначити користь від акаунтів компанії.

Не забудьте прив'язати ці показники до певних проміжків часу - для цього потрібно визначити, коли саме ви хочете побачити результати.

Ц ялина №1: Залучити трафік на сайт

  • Об'єктивні показники: дізнайтеся число унікальних відвідувачів за посиланнями, розміщеними в мережах, показник відмов, час, проведений на сторінці, рівень конверсії і дохід по сайту.
  • Тимчасові рамки: аналізуйте зміни кількості відвідувань веб-сайту по посиланнях з Твіттера або будь-який інший за певний проміжок часу.

Використовуючи наші прості рекомендації по просуванню свого бізнесу, ви дуже скоро відчуєте перші позитивні результати і зможете продемонструвати вашим передплатникам цікавий і якісний контент. Що в свою чергу є запорукою інтересу і лояльності аудиторії до вашого бренду.

Якщо ж у вас не вистачає часу, навичок або бажання просувати особисто групу - можете знайти помічників. Фахівці агентства Wezom на професійному рівні займаються розкручуванням і просуванням в СС і готові допомогти вам прямо зараз захоплювати цільову аудиторію в Інтернеті.

Крок 3: Яких цілей ви хочете досягти?
Крок 4: Чи є у вашій продукції унікальні особливості?
Крок 5: Як ви сегментіруете свою аудиторію?
Крок 6: Якими каналами ви плануєте користуватися?
Крок 7: Як ви будете використовувати контент?
Крок 3: Яких цілей ви хочете досягти?
Крок 4: Чи є у вашій продукції унікальні особливості?
Крок 5: Як ви сегментіруете свою аудиторію?
Крок 6: Якими каналами ви плануєте користуватися?
Крок 7: Як ви будете використовувати контент?