Реклама в сучасному Бізнесі
На сучасному етапі розвитку ринкової економіки реклама відіграє все більш істотну роль. Це положення справедливо як для високорозвинених країн, так і для країн посткомуністичної формації, які зробили істотні кроки в бік ринку.
Останнім часом одним з найбільш динамічних ринків світу є рекламний. Темпи його розвитку і витрат перевищують темпи зростання валового продукту розвинених країн і темпи інфляції в світі. При цьому протягом останніх 7 - 10 років витрати на рекламу в цих країнах зросли в два-три рази.
Оборот російського ринку реклами в 2004 році збільшився на 10% в порівнянні з 2003 роком і склав 1,1 - 1, 5 млрд. Доларів. Це свідчить про швидке просування російського ринку в бік цивілізованої економіки. Цифра ця невелика в порівнянні з досягненнями вищеназваних країн.
В середньому в світі на рекламу на душу населення витрачається в рік більше 50 доларів.
Щорічно зростає частка міжнародної реклами - однієї з найдинамічніших областей маркетингового і рекламного бізнесу останніх 10 - 15 років. За ці роки відбулося створення міжнародної мережі рекламних агентств і експансія реклами одних країн в інші. Такому процесу сприяє висока ступінь інтеграції економіки багатьох розвинених країн, наприклад країн Спільного ринку в Європі, а також швидко країн Азіатського і Американського континентів і т.д.
В результаті перетворення промислових концернів в міжнародні компанії-гіганти і інтернаціоналізації засобів масової комунікації реклама останнім часом стає потужним інструментом інтеграції економік різних країн. Реклама виступає також як дієвий засіб проникнення на зарубіжні ринки, розширення виробничої і комерційної активності різних країн світу.
Будучи включеною в процес створення продукту і просування його до покупця, реклама вирішує широке коло завдань. Перш за все вона виконує інформаційну функцію, повідомляючи про діяльність фірми або про виробництві певного продукту. Вона дає можливість розширити виробництво за рахунок залучення уваги до товару великого числа споживачів. Тим самим вона сприяє розвитку економіки в цілому і зростання рентабельності відповідної фірми. Це в свою чергу дозволяє керівництву фірми платити гарну зарплату своїм співробітникам, підтримувати їх матеріальну зацікавленість в результаті праці і, як наслідок, призводить до підвищення продуктивності на підприємстві.
Реклама є сполучною ланкою ринку, поширюючи інформацію про наявність товарів, умови їх покупки і споживання. При цьому вона бере участь у формуванні товарної пропозиції з боку виробника і одночасно в виявленні ступеня корисності цієї пропозиції для певного ринкового сегменту або широких споживчих мас.
Без уміння користуватися засобами реклами зменшується можливість виробника активно впливати на ринок збуту, збільшується ризик бути відсунута конкурентом. Будучи знаряддям конкурентної боротьби, реклама загострює її. При цьому вона виконує одну з найважливіших завдань - сприяє створенню споживачам умов для вільного вибору фірми, підприємства, їх товарів і послуг. Загострюючи конкурентну боротьбу за покупця, реклама сприяє поліпшенню якості цих товарів і послуг, а також знижує їх ціни. Завдяки інформаційній функції реклами ринок стає більш доступним для покупця. Покупець набуває право вибору товару (послуг) відповідно до своїх грошовими доходами, особистісними потребами і мотивами і, нарешті, своїми смаками.
Істотну роль може зіграти реклама в позитивному психологічному сприйнятті товару покупцем. Якщо реклама була правдивою і доступною, покупка хорошого товару асоціюється у людини з джерелом інформації про нього. Таким чином, реклама як би підсилює задоволеність покупця від покупки.
Реклама здатна надати не тільки емоційно-психологічний вплив на споживача, а й культурне і соціальне вплив навіть на все суспільство, за умови якщо це цивілізована реклама.
Проведені останнім часом рекламні кампанії в розвинених країнах сприяють становленню здорового способу життя, навчають правилам сучасної гігієни. Багато з таких кампаній спрямовані на підвищення культурного рівня в цілому всього суспільства.
Слід сказати, що результати деяких рекламних кампаній просто вражаючі і за силою впливу з ними не можуть зрівнятися ніякі інші навчальні програми.
На сучасній стадії переходу до інформаційного суспільства інформаційна функція реклами переростає в комунікативну, тобто реклама стає сполучною ланкою в двостороннього зв'язку між виробниками і споживачами, між промисловими підприємствами та громадськими і державними організаціями. Такий зв'язок може бути графічно виражена таким чином:
ВИРОБНИК <-> ПОТРЕБИТЕЛЬ
ПІДПРИЄМСТВА <-> ДЕРЖАВНІ, ГРОМАДСЬКІ ОРГАНІЗАЦІЇ
Таким чином, завдання реклами полягає не тільки в тому, щоб повідомити про продукт, послуги, але і в тому, щоб викликати необхідну (плановану) реакцію споживача. Така реакція цінна, якщо вона виходить не від одиничних споживачів, а від великих груп. Не останню роль в оцінці реклами можуть зіграти і громадські організації, сприймаючи її позитивно або негативно. За зворотного зв'язку до виробника приходить виключно важлива інформація, яка свідчить про правильність або, навпаки, хибності економічної (соціальної) політики рекламодавця.
Більш того, зворотний зв'язок допоможе виробнику предметів і послуг планувати свою діяльність на майбутнє, грунтуючись на результатах аналізу ефективності його рекламної кампанії.
Все вищесказане про рекламу можна узагальнити за двома основними напрямками:
- По-перше, сучасна реклама є найважливішою складовою сучасного ринку і маркетингової політики виробника.
- По-друге, найважливіша риса сучасної реклами - це перетворення її в якісно нову форму - рекламний бізнес, який має свої структуру, принципи та функції, штат, який оперує величезними грошовими ресурсами і отримує найвищі прибутки в результаті кваліфіковано проведених кампаній.