Структура сайту - ідеальна, для SEO, для людей
- Типи структури сайту
- Як подивитися структуру сайту
- Правильна структура сайту
- Структура великих сайтів - інтернет-магазину, каталогу
- Проектування структури сайту
- Як змінити структуру сайту
Доброго часу доби, дорогі читачі блога SEO-дилетантів . Сьогоднішня стаття буде присвячена організації структури сайту.
Я розповім, про ідеальну правильну структуру веб-ресурсу, про реальну, як на більшості сайтів інтернету, спробую розібратися, як змінити вже існуючу структуру, а чи треба її взагалі міняти, що робити, щоб пошукова система правильно розуміла структуру сайту.
Варто відразу обмовитися, що структура сайту підрозділяється на внутрішню і зовнішню. Так само поділяють структуру сайту і структуру сторінки. В ідеальному сайті все повинно бути взаємопов'язане і доповнювати один одного. В реальності не все так однозначно. Давайте розбиратися по порядку.
Типи структури сайту
Для початку варто визначитися з базовими поняттями, що мається на увазі під внутрішньою структурою сайту.
У різних статтях інших авторів ви можете прочитати про те, що у сайтів є різні структури - лінійна, ієрархія, ще якась, це і правильно і не зовсім так. В даному випадку йдеться про те, як це бачить користувач. Як організована навігаційна ланцюжок на сайті.
Насправді ж, якщо говорити про внутрішню структуру сайту, то кожен сайт в своїй основі являє собою папку, точно таку ж, як у кожного з нас на комп'ютері.
Папка - це контейнер, в який ми можемо покласти все, що завгодно і в будь-якому порядку, в якому нам подобається. У ньому ми можемо створювати інші папки і розкладати документи по підпапках.
Як подивитися структуру сайту
Саме так бачать наш сайт індексуючі роботи пошукових систем. У Яндекс.Вебмайстер є спеціальний розділ Структура сайту.
Правильна структура сайту
Коли інтернет-сайти були статичні, проблем з розумінням внутрішньої структури сайтів не виникало. Тому що зовнішня структура була повторенням внутрішньої. Для кінцевого користувача проявлялося це в URL адресах.
www.mysite.ru/ index.html
www.mysite.ru/ o-kompanii.html
www.mysite.ru/ uslugi /
www.mysite.ru/ uslugi / prodaga.html
www.mysite.ru/ uslugi / dostavka.html
www.mysite.ru/ kontakty.html
Не складно здогадатися, що в контейнері нашого сайту знаходяться
- Сторінки:
- Головна (index.html)
- Про компанію
- Контакти
- Тека:
- послуги
Всередині папки сторінки- продаж
- доставка
Але з появою систем управління контентом все змішалося в домі Облонських. Як таких сторінок не стало, їх не існує в фізичному вигляді, вони створюються на льоту, віртуально, через це на багатьох сайтах стало складно розібратися, де і що. А в гонитві за 3 кліком розробники не в змозі запропонувати навігацію, а відразу пхають все на головну.
Структура великих сайтів - інтернет-магазину, каталогу
Може воно і правильно, щоб користувачам було зручно. Але на ділі це створює нагромадження з посилань.
А адже логічніше було б інформацію про компанію та покупцям зробити розділом. Так, у кінцевій сторінки збільшиться рівень вкладеності на один клік, але така структура більш логічна і зрозуміла, як пошуковому роботу, так і користувачеві.
Ось як з цим впоралася інша велика компанія.
Залишивши в підвалі сайту всього одне посилання на розділ, в самому розділі створили додаткову систему навігації ланцюжок.
Я не кажу, що другий варіант єдино вірний, немає. Я вважаю, що все індивідуально. Якщо на сайті налічується більше 3-х сторінок, які можна об'єднати однією темою, то краще створювати розділ, який об'єднає ці сторінки.
На жаль, по суті своїй CMS не вміють створювати вкладеність контенту.
Наприклад, якщо переглянути інтернет-магазини, то всюди категорії товарів знаходяться в одній директорії сайту, як правило, це папка з назвою групи товарів, наприклад / computer, а товари в інший, наприклад, папка / products або / goods.
Чому так?
Вся справа в тому, що CMS працює з базою даних, яка представляє з себе набір таблиць. Є таблиця категорій, де міститься інформація про категорії - computer, hardware і т.п., а інформація про товар міститься в іншій таблиці - goods. Через те, що для формування сторінки категорії дані беруться з однієї таблиці, а для формування сторінки з товаром з іншої таблиці, з технічної точки зору дуже складно присвоїти різних таблицях один шлях URL.
В ідеальному сайті з точки зору архітектури кожна кінцева сторінка з продуктом повинна мати наступну структуру
www.mysite.ru/catalog/computers/notebooks/brand/art-123.html
Але з точки зору юзабіліті - це зло, тому що кінцева сторінка має 6-ий рівень вкладеності, а користувача не можна змушувати так багато клікати мишкою, він же втомитися може і піти на інший сайт, де все відразу на головній знаходиться. Смішно адже, але така реальність. Як же бути?
Проектування структури сайту
Знову ж таки, якщо говорити про ідеальний сайті, то структура повинна бути такою, а ось для розробників робота збільшиться, доведеться напружувати мозок. Програмісту потрібно подружити різні таблиці, дизайнеру продумати таку навігацію, щоб користувач зміг дістатися до кінцевої сторінки в 2-3 кліка, навіть якщо її вкладеність буде більше.
Це всього лише питання правильної організації навігаційного меню. Адже нам ніхто не забороняє розділи каталогу відразу розміщувати на головній, в такому випадку ми вже позбавляємося від 1-3 кліків.
Але кому хочеться робити зайву роботу? Ось так і живемо. Знаходимо оптимальне рішення при мінімумі витрат.
І користувачеві зручно і пошуковий робот як-небудь розбереться, не дивлячись на те, що Google з Яндексом прямо говорять - навігація повинна бути прозорою, логічною і зрозумілою.
Як би ми не хотіли, але організувати правильну структуру URL може тільки грамотний програміст, якому ще треба довести, що це важливо з точки зору SEO. На жаль, ті програмісти, яких я зустрічала, ніколи не задумаються, а як воно повинно бути не тільки з точки зору логіки програмного коду, але і з точки зору скануючого робота. Саме тому з появою CMS стало так складно розуміння структури сайту.
Відсутність правильно сформованих URL створює порушення внутрішньої структури сайту і вносить плутанину в розуміння зовнішньої структури, як професіоналом, так і користувачем.
Що робити?
Варіант перший. Якщо ресурс старий, добре індексується, на сторінках є PR, який страшно втратити, то краще нічого не робити і залишити все, як є.
Як змінити структуру сайту
Варіант другий. Якщо ви перфекціоніст і у вас руки чешуться зробити так, як треба, або ви вважаєте, що це головна причина, чому ваш сайт правильно не індексується пошуковим роботом, то рішення завжди можна знайти.
В основі побудова правильних URL лежить функція mod_rewrite, яка використовується в файлі .htaccess. З її допомогою можна створювати правила для URL. Не знаєте що таке файл .htaccess? Детальніше про файл .htaccess .
Попереджаю, я не програміст. Мої знання обмежуються рівно на стільки, на скільки я ділюся інформацією. Якщо вам потрібно налаштувати іншу CMS, шукайте відповіді в пошуку. Я даю загальну інформацію для розуміння проблеми
Давайте розглянемо на прикладі WordPress, як можна правильно організувати URL.
Рішення перевірено на WordPress 4.4.2.
В адмін панелі WordPress в налаштування постійних посилань, вибираємо пункт Довільно, в поле вставляємо:
/%category%/%postname%.html
Таким чином ми вказали, що сторінка з постом повинна мати вигляд
www.mysite.ru/webmaster/struktura-site.html
Але WordPress влаштований так, що сама сторінка з рубрикою відкривається за адресою
www.mysite.ru/category/webmaster/
Те, від чого намагалися позбутися, знову заважає правильно організувати структуру сайту.
Але це не страшно. Відкриваємо файл .htaccess і додаємо в нього наступний код:
RedirectMatch 301 /category/(.*) http://mysite.ru/$1
Не забуваємо змінити mysite на адресу свого блогу.
Ось як вийшло у мене.
Але є кілька АЛЕ!
Перше. На сторінках сайту посилання на рубрику все одно генерується виду:
www.mysite.ru/category/webmaster/
Кардинально ми нічого не поміняли, але, для користувачів в адресному рядку формується більш привабливий URL, а для пошукових роботів ми повідомили, що постійна адреса сторінки без папки / category /.
Друге. Не можна одну статтю відносити до різних рубриках. Кожній статті в URL буде присвоєна одна рубрика, та, яка буде першою за алфавітом.
Отже, тепер ми розуміємо, що таке структура сайту, який вона повинна бути і навіть вже знаємо, як це все організувати на динамічному сайті на прикладі WordPress.
У наступній статті я продовжу тему внутрішньої і зовнішньої структури сайту, але розмова буде не про технічну сторону питання, а про правильну навігації по сайту, про інструменти, за допомогою яких ми можемо організувати навігацію для користувачів без шкоди для пошукових роботів.
А поки я пишу нову статтю, можна почитати по темі:
Оптимізація WordPress. структура сайту
Правила юзабіліті сайту або як створити ідеальний сайт
Вибір CMS для сайту з точки зору SEO
Як правильно налаштувати URL адреса сайту в файлі .htaccess
Як же бути?
Але кому хочеться робити зайву роботу?
Що робити?
Htaccess?