Створення і просування бренду артиста. Про музичному маркетингу. Сергій Карпенко.

  1. Про тренди
  2. Про музичному маркетингу
  3. Про концепцію артиста
  4. Як зрозуміти, хто цільова?
  5. Про важливість планування
  6. про імідж
  7. Як вибрати пісню
  8. про гроші
  9. Скільки?
  10. помилки артистів
  11. Читайте також:

Сергій Карпенко - музичний продюсер, автор проектів   Hitlib

Сергій Карпенко - музичний продюсер, автор проектів Hitlib.com і Clever Studios . У минулому - музикант, учасник багатьох музичних колективів.

для проекту BACKSTAGE розповів про музичному маркетингу і допоміг розібратися в питаннях: як визначити свою цільову аудиторію, як скласти вірну стратегію і її дотримуватися, про вибір пісні і важливості іміджевої унікальності. Ми виділили найважливіше і цікавіше з інтерв'ю.

Про тренди

Є тенденції, але і не можна відкидати ринок поточний, то що звучить на радіостанціях, напрмер. Звичайно, є якісь інтуїтивні моменти щодо смаку. Не всі тенденції підхоплює, не всі стає відразу популярним. Буває, витягнеш якусь пісню, про неї ніхто нічого не чув, а потім через пару місяців вона звучить скрізь.

Про музичному маркетингу

Музичний маркетинг - це сукупність інструментів, методів просування артиста, і його бренду на музичному ринку. Це комплексна міра просування артиста. Тут нічого абсолютно нового і унікального немає. Це класичний маркетинг перенесений в сферу музики. Навіть не стільки маркетинг, скільки формування бренду. Є три елементи - сегмент, цільова аудиторія, і позиціонування. Якщо все переносити на музику, то сегмент - це музичний напрям, жанр в якому працює артист, і якого максимально намагається дотримується. Цільова аудиторія - наш слухачів, чим він живе і що йому подобатися. Це ядро, яке потім і дає силу для початкового поштовху артиста. Позиціонування - це головна іміджева риса. Його характеристика - він зухвалий, або він скромний, у нього позитивний образ або агресивний. Це найчастіше додаткова міра, яку вводять, щоб зробити артиста більш помітним і цікавим.

Про концепцію артиста

В першу чергу треба розуміти 3 базових поняття, про які говорив раніше. Це сегмент, ЦА і позиціонування. Далі суцільний креатив. Ми, в формуванні концепції, завжди виходимо від артиста. Все таки прищепити чужі риси і жанровость складніше ніж трохи проапгрейдить наявні. Та й складно говорити як зробити правильно, адже це теж свого роду творчість і тут немає рецептів успіху, багато засноване на якихось інтуїтивних моментах, аналізі музичного ринку, аналізі майбутніх тенденцій. Єдине що можу сказати - тут дуже важлива оригінальність. Наприклад, реггі-група, яка співає про добро позитиві і захисту тварин, а завтра вона піде рекламувати «курочку рябу». Суть в тому, що ми розуміючи, що вона має своє позиціонування - вони позитивні, вони за мир і добро, а цільова у них - вегани, наприклад. І як себе поведе цільова, якщо вони підуть рекламувати «курочку рябу» - вона просто розсипаючи.

Як зрозуміти, хто цільова?

Дуже багато інструментів для аналізу аудиторії. Фейсбук і вконтакте дозволяють, якщо може не самі ці сервіси - то якісь сторонні, які просять трошки грошей за це. Дуже класні для аналітики Яндекст Wordstat, інструменти Google - а саме планувальник ключових слів з показиванія запитів. Дуже багато варіацій як цим скористатися. Але це працює, якщо у артиста вже є своя напрацьована публіка.

Якщо публіки немає - то можна знайти максимально наближеного артиста з якихось ключовими ознаками. По цільовій і сегменту підбираємо максимально схожу групу або артиста і далі діємо тим же чином. Аналізуємо його передплатників, його аудиторію, яка найактивніша - і ми вже має приблизний портрет свого слухача.

Про важливість планування

Мета - як маячок, який показує, куди ми рухаємося.

Потрібна стратегія, певна послідовність дій, її дійсно краще прописати. Можна надходити по шляху так званої декомпозиції. Беремо фінальний результат прописуємо кроки в зворотному порядку. Наприклад, ми хочемо провести успішний тур, значить нам потрібна медійна активність, щоб залучити людей до заходів, значить учувствуем в медійних програмах для залучення аудиторії плюс знімемо кліп, а знімати будемо на сингл, а його проанонсіруем промо акцією в соц. мережах. В результаті маємо таку стратегію: сингл - промо кампанія по соц мереж - кліп - участь в медійних програмах з промо туру - тур. Далі можна деталізувати по днях при необхідності.

про імідж

Імідж - це все становить єдиного цілого. Артист - це не тільки те, що ми чуємо, а й що ми бачимо. В той же час іміджеві штуки дуже сильно допомагають економити бюджет на просування і популяризацію. Наприклад, є 100 дівчаток, які співають і все співають класно і пісні не погані. Але ось дев'яносто третьому стала співати з совою на плечі. Вона скрізь ходить на телек і радіо з совою, одним помахом вона навчила її ухати. Ну і кого запам'ятають з цих 100 - звичайно, дівчинку з совою. Ну ось виходячи з цього можна оцінювати важливість цих всіх іміджевих штук.

Як вибрати пісню

Як пісню, так і будь-які активності варто перевіряти відштовхуючись від своєї ЦА, сегмента і позиціонування. Якщо вони соответвуют всім цим ключовим характеристикам, то варто діяти, якщо немає, я б рекомендував пошукати ще. Спочатку є артист, і є його бажання і смак, і бачення, ким він хоче бути. Якщо він хоче грати дум-метал, то робити з нього реггі-виконавця напевно буде не правильно.

Наприклад, мій проект hitlib.com - ми робимо сучасну музику, з цікавим звучанням. Звичайно, будь-яку пісню потрібно адаптувати під артиста. Коли до нас приходить артист з конкретним запитом, ми намагаємося максимально узнаеть його, послухати його пісні. Звичайно, враховуємо референс, які надсилає артист. Плюс ми працюємо з різними командами, які пишуть пісні з властивою їм музичної родзинкою. І вже виходячи з того, який артист яка у нього потреба, і який стиль музики - ми можемо ваіровать між командами віддаючи завдання під написання пісень тій чи іншій команді. Ну і можна особисто мені написати на [email protected] або на [email protected] з питань музики, творчості, менеджменту і просування артиста

про гроші

Є різні шляхи. Можна діяти без грошей. Зараз записати пісню особливих труднощів не становить. Якщо артист сам пише пісні, сам може її аранжувати, дуже багато маленьких невеликих студій які порівняно за не великі гроші зможуть записати всі. Це шоу-бізнес, тут можна домовлятися, навіть з самими іменитим звукорежисерами, саундпродюсерами. Звичайно, з грошима легше. Ти можеш йти до кращих, ти можеш отримувати кращий матеріал - у багатьох це економія часу.

Скільки?

В районі 2000 доларів коштує сама пісня, близько 1000 дол варто її записати з усією звукорежисурою, зі зведенням і мастерингом, з беквокалістамі, з вокальний супервайзером, який проконтролює, щоб все було добре. Зняти кліп - дуже різняться гонорари. Якщо сам режисер зацікавлений, то він за тисячу-дві доларів візьме собі пару хелперів, оператора з камерою, фокуспулер, гримера, костюми та ін. Якщо люди зацікавлені, але домовитися можна. В той же час не секрет, що для таких класних продуктів 50 тис доларів це не межа. Можна запрошувати зарубіжних режисерів, можна знімати величезні красиві декорації, готувати костюми. В середньому кліп - 8-10 тис дол.

помилки артистів

Непослідовність і мінливість артиста - це найбільша проблема. Артист часто не думає про наступний крок. Випуск синглу - заради випуску синглу. Зйомка кліпу - заради зйомки кліпу. І якщо ще в це вкладаються гроші - то вони потім ніяким чином не повернутися. Тому якщо ми випускаємо сингл, після синглу ми підкріпили його кліпом, а після кліпу ми вдарили туром і ми івестіровалі 20 тис доларів, а після туру ми проїхалися і заробили 25, ну нехай 15 спочатку. Ми відбили вже хоч щось.

А коли людина записав пісню, зняв кліп, він випустив його на телеканалах, він дав якусь медійну розголосу, просунули його в соц мережах - і що далі. Знову потрібні гроші, щоб зняти кліпи і писати пісні. Не дай бог він ще й альбом цілий запише. Він витратить 30 тис на запис альбому, потім це все викладе в групу в контакті - і буде сидіти чесати особа «а що ж далі робити».

Ну мінливість, це коли наприклад артист вибрав собі позиціонування і його головна іміджева риса - агресивний репер і співає він про вулицях і бандитів. Попел він так місяць, а потім йому попадається якась пісня про кохання - і він починає співати про любов, про дівчат кинутих, сльози-соплі. Ну зрозуміло, що ті 3 людини, які прийшли послухати його ганста-реп про бандитів, розвертаються і йдуть.

Читайте також:

Дата: 2017-07-10 Автор: Сергій Карпенко

Як зрозуміти, хто цільова?
Скільки?