Урок молодим інтернет-магазинах: як швидко вийти в першу десятку пошукової видачі

  1. Початок історії
  2. Аудит те саме лікарської діагностики
  3. Що було зроблено
  4. 1. Оптимізація шапки, підвалу, верхнього меню
  5. 2. Оптимізація головної сторінки
  6. 3. Оптимізація розділу з контактною інформацією
  7. 4. Оптимізація розділів каталогу продукції
  8. Нарешті, результати
  9. Сьогодення та плани майбутнє

17 Августа, 2017 14:00

5114

Нижче - показова історія про те, як за місяць вивести новий проект в топ-10 Google і інших пошукових систем. За приклад ми взяли молодий інтернет-магазин косметики, ледь вийшов на ринок. Давайте розберемо, що лежало в маркетингової стратегії і чому SEO-результат виявився так швидко.

Початок історії

Косметика з Греції - досить вузький сегмент, і тим не менше з ним складно пробитися на ринок. Великі гравці, федеральні компанії мають в своєму асортименті, крім усього іншого, і Догляду лінії на основі олії оливи. І з тими бюджетами, що вони виділяють на рекламу, конкурувати молодим проектам просто неможливо. Для просування малого бізнесу була потрібна особлива стратегія, і команда «Персонального менеджера» в SeoPult знайшла вірне рішення.

На момент звернення до SeoPult початківцю проекту не було і півроку: просування обмежувалося соцмережами і розвитком своїх спільнот. Продажі - поодинокі. Сайт був основу, яку слід було наповнити контентом і оптимізувати для пошукового просування. Перше, що потрібно зробити, провести аудит сайту і скласти план робіт.

Аудит те саме лікарської діагностики

Починати роботу з сайтом з аудиту - все одно, що починати лікування з діагностики. Якщо лікувати недугу без постановки діагнозу, може статися біда. З сайтом біда навряд чи трапиться, але ось гроші його власник ризикує зливати в трубу на абсолютно порожні заходи.

Результати первинної перевірки магазину olivelove.ru фахівцями SeoPult показали, що сайт був практично «нульовим» - зовні цілком симпатичним і працездатним, але порожнім з точки зору успішного просування. Зокрема, технічна та контентна оптимізація не проводилися. І це потрібно було виправити.

Перший етап роботи з проектом був повністю побудований на внутрішній оптимізації. Посилальне просування залишили на «потім», щоб не псувати чистоту експерименту.

Важливо відзначити, що з боку клієнта працювала відповідальна команда - маркетолог і програміст. Всі питання вирішувалися оперативно, а рекомендації виконувалися без зволікання (що, на жаль, буває не завжди). А це у величезній мірі впливає на швидкість і якість досягнення результату.

Що було зроблено

Насамперед допрацювали ядро ​​запитів, під які треба було оптимізувати сайт і написати контент. В цілому слів було небагато (близько п'ятдесяти) і більшість з них - вузькотематичні, що вказують на специфіку магазину: «косметика з Греції», «оливковий крем», «оливкова мило» і т.п. Повністю позбулися популярних широких запитів типу «купити косметику», «подарункові набори», за якими молодий сайт не в змозі вийти в топ через величезну конкуренцію. Крім цього додали конверсійних запитів зі словами «купити», «з доставкою», «інтернет-магазин», щоб вказати на рід діяльності проекту.

Ігнорувати роботу із запитами на початковому етапі просування сайту необачно: допустивши помилки в характері слів, можна просто тупцювати на місці і не отримувати ніяких результатів. Сильні конкуренти, маючи в своєму розпорядженні великими грошима і маючи сформований ім'я на ринку, роблять упор на середньочастотні і високочастотні слова. Молодим проектам необхідно починати просування з менш популярних, але результативних фраз, здатних призводити цільовий трафік з першої десятки видачі. Нижче - ряд таких слів для магазину з нашого прикладу:

Частина списку запитів для молодого інтернет-магазину оливковою косметики

Як видно, навіть за цими низькочастотних цільових запитах сайт не займає позиції в першій десятці видачі Google. Зараз ми покажемо, які роботи проводилися і як змінилася картина пошукової видимості магазину.

1. Оптимізація шапки, підвалу, верхнього меню

  • У шапці номер мобільного телефону замінили на прямий міський, вказали адресу електронної пошти на домені сайту і час роботи інтернет-магазину. Все це робить шапку більш інформативною для користувачів, які потрапили на будь-яку сторінку сайту.
  • Створили додаткові розділи «Сертифікати» і «Про нас» і додали нові пункти в верхнє меню.
  • Посилання в підвалі зробили більш помітними на коричневому тлі, змінивши їх колір.

оптимізація шапки

оптимізація шапки

Оптимізація посилань в підвалі

2. Оптимізація головної сторінки

Спочатку на головній сторінці сайту не були структуровані тексти, картки товарів, банери і інша графіка. Прибрали зайве, залишили головне:

  • акцентне банер;
  • найпопулярніші категорії каталогу в графічному оформленні;
  • блок затребуваних карток товарів для швидкого переходу: зі знижкою; популярні, новинки;
    змістовний, але невеликий за обсягом текст, написаний для людини з органічним включенням запитів.

Оптимізація головної сторінки

3. Оптимізація розділу з контактною інформацією

Залишили ключове: адреса магазину, телефони для зв'язку (в даному випадку і міські, і мобільний), графік роботи. Додали інтерактивну карту зі схемою проїзду, якої спочатку не було. Плюс спростили форму зворотного зв'язку, залишивши тільки два поля - для адреси електронної пошти та тексту повідомлення.

Плюс спростили форму зворотного зв'язку, залишивши тільки два поля - для адреси електронної пошти та тексту повідомлення

Оптимізація сторінки «Контакти»

4. Оптимізація розділів каталогу продукції

У категоріях і підкатегоріях впровадили пагінацію, це розбивка контенту на сторінки. У код сторінок додали атрибут rel = canonical, необхідний для уникнення задвоєння контенту. До кожної категорії додали короткий опис, що дає чіткі відповіді на можливі запитання відвідувачів, і розмістили його над списком товарів, тобто там, де воно найпомітніше. Тексти для сайту писалися на стороні клієнта - добре і оперативно.

Тексти для сайту писалися на стороні клієнта - добре і оперативно

Реалізація пагінацію

Реалізація пагінацію

Текстова оптимізація

Нарешті, результати

У перший же місяць, з початком технічної оптимізації, позиції сайту за списком запитів стали рости. Сайт подолав бар'єр топ-50 і зайняв позиції на першій-третій сторінках видачі Google та інших пошукових систем. На малюнку нижче динаміка приросту відзначена зеленим кольором.

На малюнку нижче динаміка приросту відзначена зеленим кольором

Зріз позицій olivelove.ru до просування і за підсумками першої оптимізації

ru до просування і за підсумками першої оптимізації

Динаміка пошукової видимості - помітне зростання після проведених робіт

За цей період сукупний трафік з пошуку виріс в шість разів. Це - результат великої праці, причому як з боку виконавця, так і сторони замовника.

Відвідуваність зросла з 50 до 300 візитів на добу

Так що так, внутрішня оптимізація дає свої плоди, її можна з усією впевненістю назвати найважливішим заходом в розкрутці сайту .

Сьогодення та плани майбутнє

Після першого успішного росту робота над сайтом не зупинилася. І в цілому неправильно вважати, що веб-ресурс можна один раз оптимізувати і на цьому заспокоїтися. оптимізація - це процес перманентний, в який необхідно точно так же постійно вкладати ресурси, як і в ведення самого бізнесу

В даний час «Персональний менеджер» SeoPult періодично робить зрізи за результатами просування магазину, дає поради щодо коригування рекламних кампаній та їх налаштування. Підключили маркетингову активність - модуль контекстної реклами в SeoPult. Найближчим часом планується розпочати роботу з формування бренду в рамках модуля контент-маркетингу .

Команда olivelove.ru додає на сайт нові сторінки, причому відразу оптимізуючи їх під пошукові машини - мова про мета-описах, адаптації під смартфони, якісних ілюстраціях.

ru додає на сайт нові сторінки, причому відразу оптимізуючи їх під пошукові машини - мова про мета-описах, адаптації під смартфони, якісних ілюстраціях

Результат безперервної роботи над сайтом по сьогоднішній день

З моменту проведення першого аудиту та внутрішньої оптимізації магазин виріс у великого гравця ринку і сьогодні працює не тільки в якості роздрібного продавця, а й оптового постачальника грецької косметики.

Те ж саме може статися і з вашою компанією - кратне зростання трафіку при грамотно спланованою і налаштованої рекламної кампанії. Для отримання належного результату потрібні певні зусилля з вашого боку, ну а «Персональний менеджер» SeoPult готовий стати надійним помічником і надати свою експертизу і знання. Пишіть нам на [email protected] - спільними зусиллями ми зможемо досягти успіху.

Помітили помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити нам.

Також підібрали для вас

Помітили помилку?