Відгуки

Протягом минулого року ми приділяли багато уваги органо-мінеральних добрив та їх ролі в технологічному процесі вирощування різних культур. Збирали і пропагували практичний досвід господарств з різних природно-кліматичних регіонів з урахуванням тих ризиків, в яких працюють аграрії по всій Україні. Багато писали про Гумат калію, як про силу швидкого реагування при реанімації ослаблених озимих посівів. Аналітики попереджають, що і сезон 2016 року надзвичайно несприятливих за сукупністю як кліматичних, так і економічних факторів. За сумою ознак його можна очікувати критично маловодних. Звичайно, вплинути на метеоситуація ми не можемо, але докласти максимум зусиль для мінімізації втрат повинні. Таким чином, питання правильного вибору культур і всієї стратегії буде чільним. Фахівці прогнозують в цьому році гідний урожай на зернобобових культурах.

Тому ми звернулися в фермерське господарство «Оріана» Кіровоградської області. Юрій Миколайович Мороз уже багато років займається вирощуванням сої. Тому ми звернулися в фермерське господарство «Оріана» Кіровоградської області

- Юрію Миколайовичу, це культура, як відомо, вимоглива. Для хорошого врожаю їй потрібно чисте поле, своєчасне застосування гербіциду і в два-три рази більше поживних речовин, ніж зерновим культурам. З огляду на, що землі, як за складом, так і по рельєфу, у Вашому районі не найкращі, то витрати, ймовірно, чималі?

- Зараз час такий складний, що все доводиться рахувати до копійки, шукати ту саму грань між розумною ціною і нормальною якістю. Кілька років тому я спробував працювати з гумату калію нашого українського виробника фірми «АгроТайм». З тих пір він мій і «економіст» і страховка. Адже можна «зрізати» на самому початку, наприклад, купивши неякісне насіння, тому я використовую свої і обробляю їх гумату калію в комплексі зі стімурятором зростання, що містить бульбочкові бактерії. Уже на старті гарантовано підвищується енергія проростання і схожість на 5-15% і знижується ризик розвитку захворювань, особливо кореневих інфекцій. Робочий розчин роблю з розрахунку 0,5 л препарату на 10 л води. Гумати калію - це як ліки. Але застосовувати його потрібно грамотно. Один знайомий фермер, при обробці насіння Інокулянти і гумату додав ще й прилипач. Самі розумієте, що вийшло, тому краще консультуватися з виробником. А це не складно, коли той сам зацікавлений в довгостроковій співпраці.

- Подальшу стратегію вибираєте в залежності від ситуації? Скільки, наприклад, вносите мінеральних добрив? З Гумат калію на них теж можна економити.

- Зараз продають вже готові робочі розчини КАС 32 з додаванням мікроелементів. Але я беру КАС і додаю гумат калію самостійно. Так надійніше, точно знаєш концентрацію, не потрапиш на підробку. На 100 літрів КАС 32 додаю 2 літри гумата калію. Це найкраща інвестиція, яку можна використовувати зараз. Результат помітний вже протягом п'яти днів після обробки. Якщо внести просто гумат калію, то ефект теж буде, але не той, який можна отримати в комбінації. Треба дати потужний поштовх азоту і гумінових-фульгових кислот в суміші з мікроелементами.

- Тонна КАС 32 обходиться в 6-7 тисяч гривень. 1 літр КАС буде коштувати 6,50 грн. Якщо взяти літр карбамідно-аміачної селітри і додати гумат калію, ціна буде в районі 20-30 гривень. Каністру того ж самого розчину можуть запропонувати за 50-60 гривень. Навіть якщо в ній така ж концентрація, то ціна набагато вище. Тому розчин можна зробити самому і бути впевненим в якості, мати велику економію.

- З гуматами працювати мені сподобалося - З гуматами працювати мені сподобалося. Воно і не дорого і результативно. Якщо прибавка врожаю буде навіть всього півцентнера, а витратиш на неї гривень 100, то вже це 400-540 гривень надбавки. Сто гектарів - сорок тисяч.

- Цього року ситуація з озимими культурами буде критична, особливо по ріпаку. Щось доведеться пересівати, щось терміново реанімувати. Стояли Ви колись перед таким вибором?

- Так. У 2014 році так склалося, що у мене соя дуже погано зійшла. Відсотків, напевно, 20 від того, що я посіяв. Я за голову хапався, не знав, що робити. І пересіяти вже не було можливості. Рятував практично безнадійну ситуацію. Тричі обприскали гумату калію з мінеральними добривами. Перший раз вніс, коли з'явилася пара справжніх листочків, в суміші з карбамідом і гербіцидом. Друга хвиля десь перед цвітінням - також бакова суміш. Третю обробку провів, коли колір осаду, і зав'язувалися боби. Думаю, саме цим я витягнув сою. І вона ще дала порівняно непоганий результат. Працював я з гуматами і раніше, але чотирнадцятий рік мене остаточно розгорнув в їхній бік.

- 2015-й виявився також не менше складним. Все літо без дощів.

- У минулому році соя мене радувала, тільки на початковому етапі трохи підвела, але після першого обприскування піднялася. Урожай показала середній. В окрузі ж у кого-то було двадцять центнерів, десять, а подекуди і по п'ять виходило. Засуха особливо позначилася в період наливання. Зав'язь начебто і почала набирати масу, але потім спека так дала (у нас, принаймні), що боби почали обортіроваться, скидатися. У знайомого було велике поле, посіви добре стартували (не знаю, обробляли чимось чи ні), але бобів було дуже мало, і в результаті у нього по 5 центнерів вийшло. Але я все-таки свої 16 взяв. Упевнений, що мої посіви витягнув саме гумат калію. В середньому він забезпечує прибавку на сої від 10 до 35%. Його дія тим помітніше, ніж менш сприятливі умови землеробства. Це дуже важливо саме для України, велика частина якої розташована в зонах ризикованого землеробства. На цей рік я вже придбав стратегічний запас, три дні тому привезли. Беру більш концентрований. Я його вже знаю, пристосувався, розбавляю один до двох. Це абсолютно безбаластних продукт, добре розчинний, сумісний з іншими препаратами, легко входить в будь-яку технологію. - У минулому році соя мене радувала, тільки на початковому етапі трохи підвела, але після першого обприскування піднялася

- А закладали досвідчені ділянки, як-то експериментували?

- Хотів провести порівняльні посіви, але чотирнадцятий рік показав і без досвідчених ділянок виключне дію гумату калію в найтяжких умовах (спочатку погані сходи, потім спека). Уже через кілька днів візуально видно було, як листочки стають більш насиченого кольору, йде блякла, жовтизна. Дня три-чотири - і препарат активно працює, на очах відновлює життєві сили, дає хороший старт рослині. Першу обробку проводжу в фазу освіти 2-3-х справжніх листків. Друге обприскування в період стеблування - початку бутонізації. І останнє - в початку цвітіння даю 0,5 літра на гектар. Помітив, що рослини не страждають фузаріозом та іншими захворюваннями, збільшується число бічних пагонів і кількість бобів.

- Чи впливає якось гумат калію на якість продукту?

- Екологічно він абсолютно безпечний. Ще дуже важливо, коли я почав обробляти посіви, збільшився вміст протеїну. Гумат однозначно позитивно на цей показник впливає. Закупник і переробник бере якісний товар. Вміст протеїну має бути не менше 33-35%. Може вирости великий урожай, але по показниками не відповідати стандартам, і за хорошою ціною його НЕ здаси. Гумати калію я беру завжди у безпосереднього виробника за дзвінком або роблю замовлення на сайті (ціна «не кусається», а ефект дуже хороший). Співпрацюємо без посередників, завжди можна отримати консультацію: обговорити скільки, коли, як вносити, на будь-яку чи культуру підходить, які чинники впливають на результат. На сайті викладені матеріали, сертифікати, інформація про акції та знижки, тому не виникає сумнівів.

Зараз господарства вже провели моніторинг стану посівів озимих, склали технологічні карти системи їх відновлення і захисту після перезимівлі. Швидше за все, врожайність буде нижче середньостатистичної. Але сценарій ще можна змінити за рахунок рістрегулюючих органо-мінеральних добрив з початком весняної вегетації. У цьому можуть допомогти і фахівці компанії «АгроТайм», телефонуйте, заходьте на сайт.

приховати

З огляду на, що землі, як за складом, так і по рельєфу, у Вашому районі не найкращі, то витрати, ймовірно, чималі?
Подальшу стратегію вибираєте в залежності від ситуації?
Скільки, наприклад, вносите мінеральних добрив?
Стояли Ви колись перед таким вибором?
А закладали досвідчені ділянки, як-то експериментували?
Чи впливає якось гумат калію на якість продукту?