Віртуальні подорожі, чат-бот бюрократія або лікування через смартфон. Як обрали кращий стартап
- Teleport: сервіс віртуальних подорожей з потенційним ринком користувачів в 2 млрд
- Автоматизація бюрократії через Telegram і підтримка від чиновників
- Mimica: лікування лицевого паралічу через екран смартфона
«З 2015 року на ринку венчурних інвестицій в Білорусі стагнація, - такою думкою поділився один з членів журі 87-й« Битви Стартапів »в Мінську Олександр Паньков. - Але, як мені здається, після прийняття декрету ІТ-країни почнеться «золота лихоманка». Цифрове золото в Білорусі активно добувають з початку року, однак загальної лихоманкою в ІТ-секторі поки і не пахне. Тому за інвестиціями, хоч і «ангельськими», молоді проекти прийшли на «Битву Стартапів». TUT. BY вибрав три проекти, здатних в майбутньому вкладників стати лідерами своєї ніші на ринку.
Фото: pixabay.com
87-а Битва Стартапів - це третій питч стартапів в Білорусі, який організовується інвестиційної платформою Startup.Network з метою сприяння в залученні «ангельських» інвестицій. Всі стартапи проходять попередній відбір експертною радою «битви». Цього разу було відібрано десять проектів. На презентацію відводиться 3 хвилини. Кожен член журі оцінює стартап за 5-бальною шкалою. Переможець отримує електронний диплом, рада ментора і, можливо, інвестиції до 150 тисяч доларів.
«Для повного апогею лихоманки слідом за декретом необхідно пару великих інвестиційних угод і пару середнього рівня. А ясну картину по ринку ми побачимо лише в 2018 році », - спрогнозував керуючий партнер консалтингової групи« Тут і Зараз »Олександр Паньков під час підприємницького блоку перед презентацією стартапів.
Серед членів журі також були співзасновник TUT.BY і Hoster.by Кирило Волошин, засновник блокчейн-лабораторії ConsensusLab Володимир Сержановіч і засновник платформи Kuoll Дмитро Кайгородов.
Teleport: сервіс віртуальних подорожей з потенційним ринком користувачів в 2 млрд
Стартап з Бреста планує організувати мережу онлайн-камер на 360 градусів для віртуальних подорожей по всьому світу. Творці проекту вважають, що зараз всі туристи планують поїздки через інтернет, де придивляються до місць відпочинку. Teleport дозволить їм детально розглянути кожен куточок планети і вибрати найбільш підходящий варіант або просто «прогулятися» по цікавлять містах.
Стартап в січні встановив перший в світі постійно діючий маяк з 360-градусної відеотрансляцій на гірськолижному курорті Шимбулак в Казахстані. За місяць трансляцію подивилися 34 тисяч людей. Також творці проекту вже домовилися про встановлення онлайн-камер на інших курортах цієї країни. Крім того, ведуться переговори про встановлення подібних маяків в США, Чехії та Росії. Як розповів спікер, Міноборони РФ щільно зацікавилося розробками Teleport.
За оцінками засновників стартапа, кількість туристів в 2016 році на планеті склало 1,23 млрд осіб, до 2030-го ця цифра виросте до 1,8 млрд. Такий потенційний ринок споживачів проекту, вважають в Teleport. А до кінця 2017 року світовий ринок віртуальної реальності перевищить 7 млрд доларів. Панорамні сервіси Яндекса і Google в компанії не розглядають як конкурентів, оскільки їх послуги не пропонують відео онлайн.
Монетизувати ресурс стартап планує через додавання таргетированной реклами в форматі доповненої реальності на відеотрансляції і продаж маяків. Творці проекту усвідомлюють ризикованість задумки через великий інфраструктурний плану і великих вкладень, але готові піти на цей ризик, так як є попит на продукт і прогнозується активне зростання сегмента віртуальної реальності.
У стартапа вже є чотири ментора, серед яких Олександр Худолей, який раніше працював в RuTube, і Віталій Безносик - відомий в Росії «ангельський» інвестор, йому належить основна частина активів Teleport. Зараз стартапу необхідні кошти на 30 маяків, щоб встановити їх по всьому світу. Але особливо проект націлився на російський ринок, де планує розставити понад 100 онлайн-камер на 360 градусів.
Автоматизація бюрократії через Telegram і підтримка від чиновників
Щорічно білоруси стикаються з 3 млн адміністративних процедур, виконанням яких займаються 40 тисяч чоловік. За словами творця проекту, чат-бот «Док-менеджер» в Telegram пояснює користувачам порядок проходження процедур і спрощує їх виконання: надає список документів, заповнює їх, висилає документи на пошту та інше. Однак користувачі можуть самі створювати процедури, завантажувати їх на сервер, і ці алгоритми перетворюються в команди для бота.
Незабаром бот з'явиться в Viber і Facebook. Слідом розробники планують ввести оплату мит, повідомлення про статуси адміністративних процедур і отримання електронних документів від держустанов. Автори задумки збираються просувати чат-бот через соціальні мережі та держслужбовців. За словами спікера, вони вже поспілкувалися з чиновниками з Мінекономіки і ті готові допомогти пом'якшити складні і трудомісткі адміністративні процедури. Монетизація «Док-менеджера» планується через рекламу і продаж бота в «коробковому» форматі для розвитку електронного уряду в нерозвинених країнах.
Mimica: лікування лицевого паралічу через екран смартфона
Найбільш ураженим частина черепно-мозкових нервів - лицьова. Щороку в світі від лицьового паралічу страждають 1,5 млн чоловік. Лікування захворювання має на увазі мімічну гімнастику протягом 3-5 місяців. Однак на вітчизняному медичному ринку пропонуються тільки дорогі індивідуальні процедури без чітко вибудуваної методології. Лікар-хірург республіканського центру реконструктивної та пластичної мікрохірургії Халід Рустамов під час навчання в аспірантурі задумав розробку програми, яка за допомогою технологій доповненої реальності навчає пацієнтів мімічної гімнастики.
«Мій науковий керівник в аспірантурі Володимир Платонов запропонував мені займатися проблемою лицьового паралічу. Тим більше, я безпосередньо стикаюся з цими людьми в роботі і, думаю, що знаю, чого їм не вистачає », - пояснив Рустамов.
Додаток надає можливість робити вправи в доступній інтерактивній формі. Програма використовує передню камеру смартфона і ділить екран на дві частини. Фотозвіт про результати реабілітації пересилається лікаря-фахівця, який контролює і коригує процес відновлення користувача. За словами Рустамова, додаток робить і психологічну підтримку: показує результати до і після, які вправи треба буде пройти, і на якій позиції користувач знаходиться зараз.
Ринок потенційних користувачів автор додатки вважає стабільним, а в умовах тренда на бьютіфікацію він буде тільки збільшуватися. «Щорічний ринок становить 1,5 млн потенційних користувачів, 90% з яких відновлюються протягом року. Також є люди, які страждають від стійкого лицьового паралічу, тому для них мімічна гімнастика необхідна все життя. Це основний ринок, а прихований ринок куди більше. Туди входять актори, які потребують тренуванні міміки обличчя, і звичайні люди, які захоплюються facial-йогою », - зазначив Рустамов.
Зараз проекту потрібні кошти на просування, а також дослідження в світових клініках. Але загальний розмір інвестицій на повноцінний запуск і функціонування програми оцінюється в 700 тисяч доларів. Повернути гроші Рустамов розраховує за рахунок платних аккаунтів і реалізації програм гімнастики в спеціалізовані клініки.
Саме Mimica стала переможцем «Битви Стартапів», але про конкретні інвестиції мови ще не йде. «Потенційні інвестори готові розмовляти про проект. Я вважаю, це вже щось », - вважає Рустамов.