Зниження транспортних витрат - одне з антикризових рішень
Зниження транспортних витрат - одне з антикризових рішень
Опубліковано в журналі «Логінфо» № 1-2 / 2009 р
Автор: Олексій Шапкін
З якими проблемами найчастіше стикаються підприємства, які мають власний чи орендований автопарк? Транспортні витрати постійно зростають, диспетчери завантажені найскладнішими завданнями планування маршрутів, зриваються терміни виконання заявок і замовлень, відсутня оперативна інформація про місцезнаходження транспорту та про його реальному використанні, контроль над діяльністю виїзного персоналу не ефективний ... Список проблем можна продовжувати, але краще звернутися до їх вирішення.
Щоб впоратися зі складними економічними умовами, необхідно:
- Скоротити витрати при тих же вихідних результатах.
- Підвищити ефективність роботи персоналу, в тому числі, щоб з меншою кількістю співробітників домагатися кращих результатів.
- Посилити контроль над діяльністю персоналу.
У серії статей ми розглянемо, як можна цього домогтися в найкоротші терміни. І що дуже важливо - ми розрахуємо, як швидко можуть повернутися вкладення, які потребують пропоноване рішення.
Перша стаття буде присвячена зниженню транспортних витрат за рахунок оптимізації формування маршрутів доставки на прикладі роботи дистриб'ютора FMCG-товарів.
У статті ми розглянемо кілька прикладів, на яких проілюстровано де і як можна отримати суттєвий виграш за часом і кілометражу маршрутів сформованих в ручному і в напівавтоматичному режимі або за допомогою географічної інформаційної системи Оптимум ГІС , Розробленої компанією CDC.
Використання ГІС має низку переваг перед формуванням маршрутів.
Наприклад, за рахунок можливості об'єднання зон.
об'єднання зон
Для маршрутизації без ГІС зазвичай використовується наступна схема: місто ділиться на багато дрібних зон, і до них прив'язуються транспортні засоби, які здійснюють доставку в ці зони.
Надійшли заявки автоматично прив'язуються до своїх зонах, а далі оператор контролює вручну завантаження машин. Якщо завантаження певної зони більше вантажопідйомності закріплених за нею машин, то оператор призначає туди додаткову машину, а в разі якщо менше, то при необхідності, додає в недовантажених машину товар за заявками на додаткові торгові точки.
На рис. 1 зображені приклади подібних територіальних зон (Свердловський район, Водники, Павлова, Черемушки).
Рис.1. Збільшити зображення (622x331, 88 Кб)
Спочатку розглянемо формування маршрутів без використання ГІС із зазначених зон.
На рис. 1 зображені маршрути машин МАЗ, які здійснюють доставку, кожен в свою зону (червона, синя, жовта і зелена лінії).
На рис. 2 зображений маршрут машини ГАЗ, що проходить по цих зонах після МАЗів і розвозять залишки на замовлення, які в них не помістилися (зелена лінія). В результаті потрібно використовувати чотири МАЗа і ще один ГАЗ для підбору залишків за цими, а заодно й іншим сусіднім зонам.
Рис.2. Збільшити зображення (624x382, 98 Кб)
При використанні системи ГІС вдається піти від дрібної розбивки міста по зонах, а в деяких містах піти від зон взагалі. Як правило, при використанні ГІС місто ділиться на зони по перешкодах, що заважає переміщенню транспортних засобів з однієї частини міста в іншу, наприклад: по річці, залізниці тощо оскільки, частіше набагато зручніше відправити нову машину в певну зону, ніж обслуговувати її машиною, яка працювала, наприклад, на іншій стороні річки. Позначення таких зон індивідуально для кожного міста і реалізується за допомогою фахівця з логістики цього міста.
При використанні ГІС з'являється можливість кілька зон (Свердловський район, Водники, Павлова і Черемушки) об'єднати в одну велику.
Розглянемо формування маршрутів за допомогою ГІС для цієї оновленої зони.
На рис. 3 зображені маршрути МАЗів (червона, зелена і синя лінії). На зображенні видно, що маршрути починаються з далекого (від складу) краю зони і поступово «перетікають» по зоні. Маршрут сформований, коли для машини досягнута встановлена для неї завантаження відповідно до замовлень від точок, розташованих за вказаним принципом. Таким чином, автомобілі поступово «наповнюють» цю велику зону з її далекого від складу краю, забезпечуючи собі повне завантаження.
Мал. 3. Збільшити зображення (622x373, 100 Кб)
На рис. 3 жовтою лінією зображено маршрут машини ГАЗ, яка добирає, те, що не влізло в МАЗи. В результаті, для охоплення тієї ж території і при роботі з тією ж кількістю заявок використовується вже три МАЗа і один ГАЗ. На цьому ж малюнку видно, що маршрут машини ГАЗ в даному випадку оптимальніше, ніж при ручному формуванні, оскільки машині тепер не потрібно збирати залишки з чотирьох зон, а всі додаткові точки маршруту, вантаж для яких не помістився в МАЗи, вже згруповані на самому краю зони, найближчої до складу.
Таким чином, об'єднання зон при використанні ГІС дає виграш за часом і кілометражу використовуваних транспортних засобів з наступних причин:
- Завдяки послідовному набору замовлень з великої зони досягається найбільш повне заповнення кузова для щільно розташованих торгових точок.
- Оскільки зона обробляється з далекої від складу території, то залишилися заявки будуть згруповані у найближчого до складу краю зони.
Оптимальність формування маршрутів з використанням ГІС
При формуванні маршрутів без використання ГІС зустрічаються зони з досить великим завантаженням, спростовувати які на більш дрібні неефективне, оскільки день у день по ним буде спостерігатися великий дисбаланс по завантаженню. Така ситуація зустрічається найчастіше в центрі. До подібної зоні прикріплюється відразу кілька машин.
Розглянемо для прикладу зону, зображену на рис. 4.
Мал. 4. Збільшити зображення (622x394, 119 Кб)
Маршрути без ГІС зазвичай починають формуватися, коли ще не всі заявки прийняті, і в міру їх надходження здійснюється автоматичне наповнення машин, прив'язаних до цієї зони. В результаті, якщо графічно відобразити такі маршрути, то вони будуть виглядати так, як зображено на рис. 4 (червона, синя і жовта лінії).
Відразу кидається в очі, що маршрути виходять розрідженими і машини їздять по одним і тим же місцях. Теоретично, після отримання всіх заявок, оператор, грунтуючись на адреси торгових точок, може перетасувати маршрути таким чином, щоб вони стали більш-менш щільними, однак, це буде займати значний час вже в кінці дня, коли треба друкувати документи, збирати на складі комплекти для навантаження, і, як показує практика, оператори цим зазвичай себе не завантажують. Таким чином, для розвезення по цій зоні в нашому прикладі використовуються три машини ГАЗ.
При використанні ГІС, за рахунок великої швидкості розрахунку маршрутів (1-3 хвилини замість 1,5 годин), з'являється можливість формувати маршрути, вже після того, як надійшли всі заявки з торгових точок (див. Рис. 5). В результаті маршрути виходять щільними (червона і синя лінії) і машини при цьому виявляються оптимально завантаженими.
Мал. 5. Збільшити зображення (622x394, 114 Кб)
На рис. 5 зображено, як залишки по цій зоні і заодно по довколишніх точках з сусідніх зон розвозять більш легкі машини (зелена лінія). В результаті для обслуговування даної зони використовуються лише дві машини ГАЗ, рухомі за оптимальними маршрутами, і додатково одна легша машина ГАЗель, заодно захоплююча вантаж по заявкам з точок, що не вмістився у важких машинах.
Таким чином, маршрути, сформовані за допомогою ГІС, виявляються більш щільними, ніж при ручному формуванні, важкі машини оптимально завантаженими, а залишки по зоні розвозять більш легкі машини.
Різниця між ручним і автоматичним (за допомогою Оптимум ГІС) формуванням маршрутів доставки вантажу наочно продемонстрована в таблицях 1 і 2, відповідно. При доставці 489 накладних сумарною вагою 136 393,3 кг система скоротила загальний кілометраж на 193 км (тобто на 15,5%) і розподілила вантаж по машинам так, що три автомобіля залишилися порожніми в парку, а загальна кількість маршрутів зменшилася на чотири виїзди. Для наочності в таблиці перевантаження кузова виділено червоним кольором, а недовантаження - жовтим. Виграш за вартістю палива в даному випадку склав 1 220 руб. або 16%.
Табл. 1
Табл. 2
Оцінка довжини шляху маршрутів
При використанні ГІС для кожного рейсу по карті прокладається оптимальний маршрут руху, що дає хорошу оцінку довжини колії на маршруті. Це є важливим інструментом щодо контролю кілометражу транспортних засобів.
Як правило, до впровадження ГІС контроль палива зазвичай полягає в знятті показань спідометра і оцінки «на око», чи немає значного перевищення кілометражу. При такій оцінці практично неможливо виявити випадки, коли водії їздять по своїх справах. Крім економії палива на оптимізації маршрутів, можна заощадити ще близько 20% на контролі водіїв за допомогою gps-моніторингу. Водії в такій системі можуть отримувати ПММ по кілометражу, розрахованому системою Оптимум ГІС (плюс-мінус кілька літрів на простий / об'їзд пробок), а не з надуманих заявками. Таким чином, оцінка сумарної економії по паливу становить 16 + 20 = 36%. Ці цифри можуть трохи відрізнятися в залежності від відстані між точками доставки, дисциплінованості водіїв та інших факторів, але, в цілому, вони вірні для більшості транспортних компаній в Росії.
І це тільки економія, отримана на ПММ при впровадженні ГІС. В наступній статті ми обговоримо, яким чином ГІС може значно підвищити ефективність роботи персоналу.