Як писати тексти для інтернет-магазинів: завжди думайте про покупців
- Інтернет-магазини бувають різні ...
- Які тексти потрібні кожному інтернет-магазину
- Чи потрібен розділ «Новини» в інтернет-магазині
- Картки товарів - найважливіші тексти для ІМ
- Тексти для розділів і категорій
- Корисні статті для інтернет-магазинів
- І ще ...
Днями в одному з обговорень в групі «Вебсарафана» постало питання про написання текстів для інтернет-магазинів. А я подумала, що якось навіть зробила начерки для статті на цю тему, але з часом про неї забула: мені здавалося, що тут і так все зрозуміло.
У цій статті зібрала свій 4-річний досвід роботи в інтернет-магазині, а також досвід розробки та впровадження контент-стратегії, написання текстів для ІМ різних напрямків. Посилання на приклади і скріншоти є в тексті.
Інтернет-магазини бувають різні ...
Для початку розділимо всі інтернет-магазини на 2 великі групи:
Тип перший.Монстри - мега- і гіпермаркети ...Тип другий.«Камерні» інтернет-магазини
1. Товари обчислюються тисячами, десятками, а може і сотнями тисяч, 1. Товарів може бути від декількох десятків до декількох сотень, 2. Товари зустрічаються в багатьох інших ІМ, а значить покупець вибирає за критеріями - ціна, зручність отримання / оплати, довіру 2. Товари в чомусь унікальні (ручна робота, одинична технологія, новинки на ринку)
Навіщо нам це поділ?
Для розуміння основного завдання продають текстів в інтернет-магазині. Для першого типу магазинів нам потрібно фокусуватися на вигоди придбання товарів саме на цих майданчиках. Для другого типу - важливо буде розписати переваги і вигоди від використання самих товарів.
Ці особливості відіб'ються в текстах для карток товарів, описі магазину, головній сторінці.
Які тексти потрібні кожному інтернет-магазину
- Продають тексти для загальних сторінок,
- Новини та акції,
- Тексти категорій,
- Картки товарів,
- Корисні статті, оптимізовані по некомерційним запитам.
Як писати тексти для інтернет-магазинів: розбираємося в деталях
Продають тексти для загальних старніцах
Текст про блоках продають текстів я писала недавно . В інтернет-магазині важливо не забути про всі ці етапи продажу. Їх можна рознести на різні сторінки - (головна, про компанії, виробництво, оплата, доставка, гарантії, FAQ - робота з запереченнями, контакти), і схематично відобразити в кожній картці товару.
Великі продають тексти пишуться на самому початку і замикаються в ланцюжок продажів. Інтернет-магазин цими текстами схожий на будь-які інші бізнеси, тому і тексти потрібно писати з такими ж підходами, не забуваючи про акценти, що залежать від типу магазину.
Тексти для головної і інших сторінок ІМ можуть виглядати, наприклад, так:
Текст для головної ІМ головних уборів і аксесуарів
Текст про компанію так або так .
Чи потрібен розділ «Новини» в інтернет-магазині
Іноді власники сприймають «новини інтернет-магазину» буквально. І тоді на сайтах з'являються горді фрази «У нас новий завіз товару» без якоїсь конкретики, кожні 3 дні. Якщо вже ви хочете про це повідомити, опишіть, в чому вигода цієї новини для відвідувачів сайту. Які новинки ринку або спеціальні ціни ви пропонуєте?
Крім того, новини інтернет-магазину - це акції, знижки, введення якихось бонусних карт клієнта. Можете анонсувати нові колекції, з красивими картинками, описом якихось особливостей і посиланнями на відповідну категорію або товар. Новина повинна підкреслювати якусь із ваших кращих боків - асортимент, умови доставки / оплати, знижки та бонуси.
Не забувайте про заголовку - він повинен бути привабливим, інтригуючим, що обіцяють вигоду або новизну. А далі - текст новини розшифрує подробиці. Достатня частота появи новин - раз в 1-2 тижні.
Новини на сайті інтернет-магазину можуть виглядати так:
Картки товарів - найважливіші тексти для ІМ
Статей про те, як витягати вигоди з переваг і особливостей товарів досить, тому Америку відкривати не буду. Однак хочу підкреслити, що написання таких текстів вимагає багато часу і зусиль. У магазинах першого типу (гіпермаркетах) це зробити практично неможливо в силу великого потоку нових товарів, який доводиться розміщувати контент-менеджерам. А якщо врахувати, що вибір відбувається за іншими критеріями, це і не потрібно.
І все ж є способи уникализировать контент для користувачів і пошукових систем:
- дати максимум інформації по товару - опис, всі важливі для прийняття рішення характеристики, розміри, фото, відео,
- використовувати таблиці характеристик, розроблені саме для вашого магазину, які не повторюватимуться,
- унікальні картинки - не просто фото, взяті у виробників, а злегка оброблені, підписані метатегами,
- додати відгуки в кожну картку товару.
Не забудьте згадати в кожній картці все принципово важливі моменти для прийняття рішення - оплати, доставки, гарантій. Краще зробити це схематично, в форматі інфографіки та, як я вже писала, детально розшифрувати на окремих сторінках. Особисто я, коли роблю замовлення перший раз в якомусь інтернет-магазині, обов'язково переходжу на ці сторінки і читаю подробиці, щоб убезпечити себе від неприємних сюрпризів.
Всі картки створюються за одним шаблоном, що полегшує роботу контент-менеджерів.
Не лийте воду в картка товарів і не пишіть про те, як їх використовували «з давніх часів» та іншої нісенітниці. Тільки конкретика, тільки хардкор.
Мені подобається, як оформлені картки товарів, в цьому і цьому інтернет-магазинах з групи гіпермаркетів.
Для магазинів другого типу рекомендації будуть такими ж, але ось підійти до описів вже можна більш творчо, ретельно прописати особливості та вигоди використання кожного товару, історію створення або особливу рецептуру - все ті речі, які збільшать цінність володіння вашим продуктом.
Тексти для розділів і категорій
Тексти для категорій або розділів, як правило, самі багатостраждальні. У них намагаються запхнути всі можливі сео-запити по категорії. При цьому власники ІМ вважають, що особливим змістом ці тексти обтяжувати не потрібно, адже їх все одно ніхто не читає. Розумію всю важливість сео-просування, і все ж: намагайтеся залишити і тут побільше сенсу і вашої індивідуальності - вигод і переваг.
Наприклад, ось так:
Корисні статті для інтернет-магазинів
Бути чи не бути блогу в інтернет-магазині? І контент-маркетологи, і головний виконавчий директор-фахівці сходяться в думці - бути.
І справа не тільки сео, для мене воно взагалі вдруге. Корисні статті допомагають вам працювати з лояльність цільової аудиторії, залучати її на сайт за цікавим контентом, а потім вже за покупками, стають вагомою частиною розсилки і публікацій в соцмережах.
Якими повинні бути теми статей в інтернет-магазині:
- важливими для вашої цільової аудиторії,
- що відносяться до асортименту продукції або проблем, які ваші товари дозволяють вирішувати.
Найпопулярніші формати: інструкції, порівняльні огляди товарів, поради експертів по використанню і вирішення проблем цільової аудиторії в форматі статей How-to і переліку популярних способів.
Ось кілька прикладів корисних статтею для інтернет-магазинів:
Увага до деталей: як створити цікавий образ за допомогою аксесуарів
Секрети французького шику: як і з чим носити бере
Дитячі коляски 2014: огляд найбільш модних новинок року
І ще ...
Вивчаючи тему, я знайшла ось такі цікаві матеріали на цю тему у колег:
Текст на головну сторінку Інтернет-магазину: міні майстер-клас
Продають тексти для інтернет магазину. Як зробити продають опис товарів
Як створити продає опис товару
Метод спектрального створення ефективних текстів (метод Шардакова)
І остання порада. Створюючи інтернет-магазин в якийсь ніші, обов'язково вивчіть конкурентів і постарайтеся зрозуміти, що ви можете зробити краще і про що зможете краще написати.