Як прискорити завантаження Windows

  1. Попередня вибірка в якості прискорювача системи
  2. Підготовка до оптимізації системи
  3. Завантаження Windows SDK
  4. Заміряємо точний час запуску
  5. Прискорюємо запуск Windows
  6. Детальний аналіз результатів вимірювань
  7. Оптимізація процесу завантаження

Найчастіше це всього лише питання часу - коли сповільниться завантаження комп'ютера на базі Windows. Як правило, в усьому винна поступово заповнюється жорсткий диск, на якому лежать програми, автоматично запускаються разом з операційною системою. Крім того, не забувайте і про зростаючу фрагментації системних файлів.

Уже давно в Windows реалізована функція автоматичної дефрагментації жорсткого диска. Кожен раз, коли ви не використовуєте комп'ютер деякий час, але залишаєте його включеним, система починає себе оптимізувати. При цьому Windows не тільки об'єднує окремі елементи, щоб вони швидше завантажувалися, а й переносить важливі системні файли на край жорсткого диска.

Попередня вибірка в якості прискорювача системи

Предвибірки (Prefetching) відповідає за те, щоб Windows вже при запуску комп'ютера завантажувала важливі файли в набагато більш швидку оперативну пам'ять ще до того, як вони знадобляться. Для оптимізації, однак, слід «втовкмачити» системі, які файли вона повинна помітити як «важливі». Як саме це зробити за допомогою утиліти Microsoft Xbootmgr, ми розповімо в даній статті.

Xbootmgr прискорює процес запуску в два етапи: на першому утиліта автоматично дефрагментує завантажувальні файли і заново їх розміщує. На другому ви можете провести детальну оптимізацію, при якій Xbootmgr аналізує систему під час багаторазових перезавантажень. На підставі цих даних утиліта повідомляє, в якому порядку краще зберегти необхідні для запуску ОС файли.

Найчастіше це всього лише питання часу - коли сповільниться завантаження комп'ютера на базі WindowsWindows Performance Analyzer

На перетині рядка «Post Boot» і колонки «End Time (s)» цієї програми для аналізу ви дізнаєтеся, скільки часу займає завантаження вашого комп'ютера. На нашій системі вона тривала 24,3 секунди

Xbootmgr входить до складу набору Windows Performance Toolkit, який, в свою чергу, є частиною офіційного комплекту Software Development Kit (SDK). Втім, від вас не потрібно встановлювати SDK цілком. Досить при установці вибрати необхідні опції.

Результати, досягнуті за допомогою Xbootmgr, залежать від того, наскільки добре Windows вже оптимізувала ваш ПК. Комп'ютери з магнітними дисками після цього здатні запускатися за 30 секунд - мається на увазі інтервал між включенням і тим моментом, коли ви дійсно можете працювати в системі. Але навіть якщо завантаження займає менше хвилини, Xbootmgr все одно дає відчутне прискорення: так, наш тестовий комп'ютер спочатку запускався за 24,3 секунд, після - за 20,9.

Підготовка до оптимізації системи

підготовка Windows

Щоб Xbootmgr змогла прискорити комп'ютер, функції Prefetcher і Superfetch повинні бути задіяні як в реєстрі, так і в Службах Windows

Для початку перевірте в реєстрі, активна чи попередня вибірка і запущена відповідна служба Windows. Для цього натисніть на клавіші «Win + R» і введіть «regedit». Тепер в реєстрі перейдіть до ключа «HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control \ SessionManager \ Memory Management \ PrefetchParameters». У правій частині вікна двічі клацніть по DWORD-параметру «EnablePrefetcher» і встановіть його на «3». Повторіть процедуру для параметра «EnableSuperfetch».
Після цього переконайтеся, що включена служба Windows «Superfetch». Натисніть на «Win + R», але тепер введіть «services.msc». Після запитання «Контролю облікових записів» відкриється вікно «Служби». Знайдіть рядок «Superfetch» ​​і двічі клацніть по ній. Ви побачите «Властивості: Superfetch». Переконайтеся, що на вкладці «Загальні» для «Типу запуску» обраний варіант «Автоматично». Під «Станом» також має стояти «Виконується». В іншому випадку натисніть на «Запустити». Після внесення змін перезавантажте комп'ютер.

Завантаження Windows SDK

З комплекту Windows SDK об'ємом в кілька гігабайт потрібно завантажити лише легкий набір Windows Performance Toolkit (130 Мбайт)

Для установки Windows Performance Toolkit і Xbootmgr вам знадобиться відповідний для вашої Windows пакет Software Development Kit. Користувачі Windows 10 можуть завантажити його за адресою https://developer.microsoft.com/ru-ru/windows/downloads/windows-10-sdk. Якщо у вас стоїть Windows 7 або 8, зайдіть на сторінку https://developer.microsoft.com/ru-ru/windows/downloads/windows-8-sdk. В обох випадках у вас скочується файл об'ємом приблизно 1 Мбайт. Запустіть його подвійним клацанням миші, щоб викликати «Майстра установки». Тепер натискайте на «Next», поки не дійдете до «Умов ліцензійної угоди». Підтвердіть свою згоду і в наступному вікні під заголовком «Select the features you want to install» зніміть всі прапорці, залишивши тільки «Windows Performance Toolkit». При натисканні на «Install» програма завантажить всі необхідні файли і встановить їх на ваш комп'ютер.

Заміряємо точний час запуску

Утиліта Xbootmgr за запитом з командного рядка точно заміряє час завантаження комп'ютера. Після відправлення вищевказаної команди комп'ютер перезавантажується. Заздалегідь закрийте всі відкриті файли.

Xbootmgr - це потужна утиліта для створення детальних протоколів із зазначенням часу завантаження комп'ютера. Папки, в які буде зберігатися ця інформація, вам доведеться заздалегідь створити вручну в Провіднику. У нашому випадку ми зробили на диску «C:» папку «temp», в ній зберегли ще дві папки, «Before» і «After». Для того щоб програма Xbootmgr дійсно змогла виміряти точний час, необхідно активувати автоматичний вхід в Windows - але тільки на час! Для цього натисніть «Win + R» і введіть «netplwiz». У новому вікні зніміть прапорець поруч із записом «Вимагати введення імені користувача і пароля». Підтвердіть своє рішення натисканням на «ОК» і введіть своє ім'я користувача та двічі пароль.

Пора зайнятися прискоренням запуску ПК. В принципі, воно здійснюється в три етапи: для порівняння, наскільки швидше стала завантажуватися операційна система, спочатку виміряйте за допомогою Xbootmgr час до оптимізації. Потім Windows відрегулює передвибірки, і на завершення вже на адаптованої системі буде визначено, скільки було виграно часу.

Прискорюємо запуск Windows

Призначена для вимірювання часу запуску утиліта Xbootmgr не має графічним інтерфейсом, через що не особливо зручна у використанні: управління здійснюється з правами адміністратора через вікно командного рядка. Отримані від утиліти протоколи ви потім зможете відкрити і з комфортом проаналізувати в Windows Performance Analyzer. Щоб запустити Xbootmgr в Windows 10, клікніть правою кнопкою миші по іконці меню «Пуск» в лівому нижньому кутку і виберіть «Командний рядок (адміністратор)». Для Windows 7 викличте «Пуск | програми | Стандартні »і клацніть правою кнопкою миші по« Командного рядку ». Виберіть «Запуск від імені адміністратора». В обох випадках позитивно дайте відповідь на запит «Контролю облікових записів».

Завершіть всі завдання на ПК і збережіть відкриті файли. Потім введіть команду «xbootmgr -trace boot -resultPath C: \ temp \ Before». Через кілька секунд комп'ютер перезавантажиться без додаткових питань. Параметри, розташовані після назви програми, задають, що вона повинна робити. Наприклад, «trace boot» відповідає за те, щоб Xbootmgr вимірювала час завантаження. «-ResultPath» і наступний за ним шлях до папки - в яку директорію програма збереже файл протоколу.

Після перезавантаження Windows автоматично відкриється невелике вікно із зворотним відліком на 120 секунд. Не натискайте тут кнопку «Finish», а почекайте, поки вікно не закриється саме. Також не запускайте ніяких інших програм, оскільки це може спотворити результати вимірювань. По завершенні всього процесу ви знайдете файл протоколу в папці «C: \ temp \ Before». Він має розширення «.ETL». Тепер запустіть Провідник Windows, перейдіть до папки «C: \ temp \ Before» і подвійним клацанням по файлу ETL відкрийте його в Windows Performance Analyzer.

Детальний аналіз результатів вимірювань

Натисніть на маленький трикутник поруч з пунктом «Other», а потім зробіть подвійне клацання по «Boot Phases». У верхній частині екрану ви побачите різні фази, які проходить система Windows при завантаженні. Кожна з них представлена ​​у вигляді кольорової смужки. Чим вона довша, тим довше тривала ця фаза. Таблиця нижче повідомить більш детальні значення. Загальний час, який зайняв процес завантаження, ви побачите в рядку «Post Boot» колонки «End Time (s)». Нашому комп'ютера знадобилося трохи більше 24 секунд для проходження п'яти фаз запуску.

Надалі Xbootmgr перезавантажить ваш комп'ютер ще п'ять разів. В цей час ви не зможете давати йому інші доручення. Після кожного запуску дасть про себе знати «Служба захисту користувачів» і зажадає підтвердження. Якщо це здасться вам занадто стомлюючим, на час вимірювань вимкніть захисний механізм. Для цього правою кнопкою миші по значку меню «Пуск» і відкрийте Панель управління. Перейдіть до «Облікованим записів користувачів» і в наступному вікні знову до «Облікованим записів користувачів». Виберіть пункт «Змінити параметри контролю облікових записів" і перетягніть повзунок до кінця вниз. Запам'ятайте первісну позицію, щоб після оптимізації повернути на неї повзунок.

Оптимізація процесу завантаження

Щоб почати оптимізацію, знову відкрийте вікно командного рядка з правами адміністратора і введіть тут команду «xbootmgr -trace boot -prepSystem -verboseReadyBoot -resultPath C: \ temp». Обидва цих параметра ( «-prepSystem» і «-verboseReadyBoot») переміщують завантажувальні файли Windows на край жорсткого диска і оптимізують попередню вибірку. І в цьому випадку комп'ютер практично відразу ж після відправлення команди перезавантажиться. Зачекайте, поки Xbootmgr закінчить шосту перезавантаження. При першій ядро ​​аналізує поведінку комп'ютера при запуску. При другій відбувається дефрагментація файлів завантаження і переміщення їх на крайні доріжки жорсткого диска. Наступні перезавантаження служать оптимізації порядку завантаження. Весь процес, як правило, займає від одного до двох годин. Не завершуйте його, навіть якщо після повідомлення «Preparing system ...» здається, що нічого не відбувається вже вічність. Особливо довго тривають дві перші перезавантаження.

Особливо довго тривають дві перші перезавантаження

Це вікно з'являється під час вимірювань часу запуску програмою Xbootmgr. Чи не закривайте його і не натискайте
на «Finish»

Після проведення оптимізації комп'ютера повторно виміряйте час, який знадобився Windows для запуску. Для цього знову відкрийте вікно командного рядка з правами адміністратора і введіть команду «xbootmgr -trace boot -resultPath C: \ temp \ After». Тим самим результат вимірювання збережеться в підпапку «After». Після проведення замірів двічі клацніть по новому файлу ETL і подивіться, скільки часу знадобилося для завантаження системи. Наш комп'ютер став запускатися за 20,9 секунди. Додаткового прискорення можна досягти очищенням автозавантаження, а також завдяки установці твердотільного накопичувача. Якщо ви за нашою рекомендацією відключили «Служба захисту» та активували автоматичний вхід в Windows, по завершенні оптимізації не забудьте повернути їх в початковий стан.

Після оптимізації повторно заміряйте час запуску за допомогою Xbootmgr. Наш тестовий комп'ютер став завантажуватися відчутно швидше

Не варто забувати і про те, що при старті системи разом з нею запускається маса зовсім не потрібних користувачеві програм і процесів. Це можуть бути, наприклад, сервіси довідки від Adobe, програми автоматичної перевірки наявності оновлень, а також утиліти, які «тихо» встановилися з іншими програмами. Відключити їх завантаження можна за допомогою безкоштовної, але потужної програми для очищення і оптимізації - CCleaner. Встановіть програму, запустіть її і перейдіть в розділ «Сервіс | Автозавантаження ». Виділіть програму, яку ви хочете виключити з автозавантаження, і натисніть праворуч на «Вимкнути». Запуск відключених програм при необхідності можна знову включити.

В антивірусний пакет Kaspersky Internet Security 2017 інтегрований «Менеджер програм», який проконтролює установку прихованих програм, а також виявить давно встановлені непотрібні додатки і запропонує їх видалити.

ФОТО: компанії-виробники; 3dsculptor / Fotolia.com