Ярославська "оптимізація": 7 пологових будинків закрито, померли 4 дитини і багатодітна мати

  1. Тепер народжують вдома
  2. Заощадив гроші - ефективний губернатор
  3. Спочатку треба думати і будувати

З 1 січня за рішенням Департаменту охорони здоров'я Ярославській області в області були закриті 7 пологових відділень на 26 ліжок. Один з цих пологових будинків - в селищі Борисоглібський - намагалися відстояти самі вагітні жінки, але це їм не вдалося. Чиновники наполягали, що закриття пологових будинків в малонаселених містах і селах доцільно. В результаті такої доцільності за півроку під час пологів померли четверо новонароджених і одна породілля - багатодітна мати.

Тепер народжують вдома

«Жінку, у якої ось-ось родові сутички почнуться або навіть почалися, на перекладних везуть туди, куди вона повинна надходити по дорожній карті, а там кажуть, що місць немає. Її везуть в інший пологовий будинок - знову за десятки кілометрів, - в результаті відбувається трагедія, гине немовля, а іноді і мати », - розповідає настоятель Іллінського храму села Іванівське Борисоглібського району священик Феодор Божков.

За словами батька Феодора, тепер багато жінок в районі воліють народжувати вдома. Звиклі до дбайливому персоналу та домашній обстановці в Борисоглібському пологовому будинку, вони бояться, що в райцентрі або великому місті, де породіль десятки, а то і сотні (в Борисоглібському було приблизно 70 пологів на рік), до них будуть ставитися не так тепло. Але головне - доїхати проблематично.

У настоятеля Благовіщенського храму села Щурово Ярославської області священика Олександра Аниканова в цьому році народилася четверта дитина. Від Щурово до Борисоглібського 25 кілометрів, і трьох старших дітей матінка Ольга народжувала там. Тепер відстань до найближчого пологового будинку збільшилася майже вдвічі - від Борисоглібського до Ростова Великого ще 22 кілометри. Але їхати за акушеркою отця Олександра довелося в об'їзд.

священик Олександр Аниканов

«В результаті повені траса від Борисоглеб на Ростов була затоплена, машини, які ризикували там проїхати, з'їжджали з дороги і тонули, - згадує отець Олександр. - Довелося об'їжджати через села, де бездоріжжя - грунтовка і купини. Більше десяти кілометрів на годину їхати там ризиковано. В ту ніч, коли у матінки почалися перейми і я поїхав за акушеркою, на цьому бездоріжжі була пробка, десятки машин стояли, я дуже довго добирався до Ростова і навіть не уявляю, що було б, якби жінку, у якої сутички, везли по такій дорозі на швидкій ».

Втім, швидкої могло і не бути, як не виявилося її днями в Борисоглібському, де ошпарила окропом дворічна дівчинка. Батько Феодор і батько Олександр розповіли, що коли в області закривалися пологові будинки, керівник Департаменту охорони здоров'я Ярославської області Сергій Вундервальд обіцяв забезпечити райони сучасними машинами «швидкої допомоги». Насправді Борисоглібському району виділили одну так звану санітарну «буханець» (УАЗ-452) і замінили стару газель, яка вже не на ходу, на нову. У районі проживає 15 тисяч чоловік, протяжність його близько ста кілометрів. Природно, постійно виникають ситуації, коли людину необхідно госпіталізувати на швидкій у Ростов або Ярославль, а вільної машини немає. Батькові ошпарити дівчинки довелося силою домагатися, щоб її вчасно доставили в опіковий центр. І хто посміє його в цьому дорікнути?

З великою ймовірністю в такій же ситуації - немає машини - може виявитися жінка, яку необхідно терміново вести в пологовий будинок. Більшість з них відвозять на своїх машинах чоловіки або інші родичі, а й сьогодні машини є не у всіх. Та й не в будь-якому стані поїздка на легковику, коли поруч немає медика, безпечна для здоров'я вагітної жінки.

Та й не в будь-якому стані поїздка на легковику, коли поруч немає медика, безпечна для здоров'я вагітної жінки

«Нещодавно по телевізору показували зустріч президента Путіна з міністром охорони здоров'я Скворцової, - розповідає отець Олександр Аниканов. - Він запитав, яка ситуація з пологовими будинками, сказав, що від будь-якого будинку до пологового будинку має бути не більше 20 кілометрів і протягом години з моменту виклику швидкої будь-яку породіллю повинні доставити в пологовий будинок. Скворцова відрапортувала, що з цим все в порядку. Від мене до найближчого пологового будинку майже 50 кілометрів, а доставка може зайняти більше двох годин. Ми схильні думати, що міністра вводить в оману наш департамент - він у нас як ярославське князівство. Окопалися там, і плювати їм і на народ, і на директиви ».

Заощадив гроші - ефективний губернатор

Академік РАМН Сергій Колесников

Академік РАМН Сергій Колесников вважає, що закриття пологових будинків в Ярославській області - одне з багатьох наслідків соціальної політики держави, точніше, відсутність цієї політики. «Ефективність роботи губернаторів оцінюється сьогодні в тому числі і по тому, наскільки ефективно він витрачає бюджетні кошти, - пояснює Колесніков. - Тому і закривають соціально значущі осередки (школи, лікарні) у віддалених малонаселених районах, що вони обходяться дорожче. При цьому не будують дороги, не закуповують транспорт, щоб доставляти з цих районів хворих або учнів до місця їх лікування або навчання. Діє ринковий принцип, а освіту і охорону здоров'я не можуть бути економічно ефективними в тому сенсі, який вкладають в це поняття риночники. І за таким ринковим принципом оцінюють роботу губернаторів. А оцінювати її треба за соціальними показниками. Якби хоча б одного губернатора зняли за непристойно високі показники смертності, захворюваності вагітних і дітей, справа в країні посунулась б, але цього не робиться ».

На охорону здоров'я сьогодні, за словами Колеснікова, в Росії грошей виділяється приблизно в 5 разів менше, ніж в колишніх країнах Варшавського договору. До 2015 року заплановано зниження фінансування охорони здоров'я. «Кажуть, вся Європа так робить, тому що криза, - обурюється Колесников. - Ми, медики, запитуємо: хлопці, а ви порівнювали, з якого рівня хочете знижуватися ви і з якого трохи знижується Європа. Європа - з 4-6 тисяч доларів на людину в рік - стільки там витрачається на охорону здоров'я, а ми - з шестисот доларів в рік. На мій погляд, з такого рівня знижуватися злочинно ».

Академік Колесніков нагадав, що ефективність витрат на охорону здоров'я визначається не тим, скільки коштів вдалося заощадити, а зниженням смертності, захворюваності, втрати працездатності. До 2009 року, коли в президентський національний проект «Здоров'я» вкладали пристойні гроші, захворюваність і смертність вдалося знизити, але потім фінансування зупинилося на рівні 3,4% від внутрішнього валового продукту (ВВП), і тут же зупинилося зниження смертності. Тепер планується знизити відсоток ВВП, що виділяється на охорону здоров'я, до 2,8% в той час як в розвинених країнах витрачають мінімум 7,5% від ВВП.

«Я якось написав статтю" Хто у нас в країні головний: президент чи безіменний бухгалтер? ", Маючи на увазі Мінфін, - розповідає Сергій Колесников. - В Академії медичних наук в цьому році фінансування скорочується на 10 відсотків, хоча ми говоримо про інноваційний підхід, а РАМН - це 53 інституту інноваційної спрямованості. До 2015 року високі технології перестануть фінансуватися з бюджету і будуть включені в систему обов'язкового медичного страхування, де, за підрахунками експертів, брак коштів становить 30-40 відсотків. Значить, ми повинні забути про значну частину успіхів, які були досягнуті в національному проекті "Здоров'я", коли число операцій за рахунок федерального бюджету збільшилася з 70 тисяч до 400 тисяч на рік. Операцій, заради яких люди раніше розорялися, продавали квартири. Тепер ми знову все занурюємо в ОМС і отримаємо нову проблему. Ми постійно створюємо проблеми, а потім починаємо їх "героїчно" вирішувати ».

Спочатку треба думати і будувати

За таким же принципом економії закривають пологові будинки, не збудувавши доріг, не забезпечивши райони транспортом. Якщо немає транспорту і вагітна жінка вчасно не отримує необхідне їй догляд, кожна трагедія, кожна смерть породіллі або немовляти на совісті губернатора або керівника муніципалітету, вважає академік Колесніков.

«Перш ніж закривати пологовий будинок, треба відремонтувати дороги, визначити, на якому терміні вагітності куди надходить жінка, куди вона надходить при ускладненні вагітності, - пояснює Колесніков. - Потрібні койко-місця, дороги, транспорт, фахівці. Це процес. Як кажуть риночники, бізнес-процес. Так ви його спочатку збудуйте, потім поясніть населенню, що за півгодини будь-яку вагітну можна буде доставити в добре оснащене пологове відділення, тому не потрібен тут кволенький неоснащеність пологовий будинок. Тоді всі зрозуміють, і дітей та вагітних втрачати не будемо. Замість цього люди починають бездумно виконувати укази зверху ».

«За ситуацією в Ярославській області спостерігаю вже півроку, - розповів Правміру член Громадської палати Денис Дворніков. - На Водохреща ми виїжджали з колегами в Ростов Великий і, пам'ятаючи про скандал із закриттям Борисоглібського пологового будинку, не могли не заїхати туди. Розмова з місцевими лікарями і жителями глибоко шокував. Мало того, що жінок позбавили можливості народжувати за місцем проживання, так ще і обхамілі - директор департаменту охорони здоров'я області в ефірі радіопрограми назвав стурбованих породіль "тітками". Пізніше цей пан відзначився кількома позамежними висловлюваннями з обговорюваної проблеми, які виключають конструктивний діалог.

Пізніше цей пан відзначився кількома позамежними висловлюваннями з обговорюваної проблеми, які виключають конструктивний діалог

Котельня Борисоглібського пологового будинку

Ми продовжували бути на зв'язку з жителями Ярославської області, обмінювалися інформацією і думками про зміну ситуації, проте після декількох трагедій, дві з яких можна без сумнівів віднести до результатів "оптимізації", стало ясно, що мовчати більше не можна. Якщо ситуацію залишити в нинішньому стані, то російське село вимре, або відбудеться поступове заміщення менш вибагливими поселенцями з інших країн. У будь-якому випадку, колиска російського народу і російської культури перестане існувати.

Сьогодні мною, як членом Громадської палати направлено звернення президенту Путіну і міністрові охорони здоров'я Скворцової. Мені дуже хочеться вірити, що вищі керівники просто не знають про те, що жінки відрізані від пологових будинків непрохідною дорогою. І це в двохстах кілометрах від Кремля ».

Підготував Леонід Виноградов

І хто посміє його в цьому дорікнути?
«Я якось написав статтю" Хто у нас в країні головний: президент чи безіменний бухгалтер?