Мережевий маркетинг як бізнес, його різновиди

  1. Історія розвитку
  2. переваги
  3. Види мережевого маркетингу
  4. Класифікація за маркетинг плану
  5. Лінійний або однорівневий маркетинг план
  6. Матричний маркетинг план
  7. Бінарний маркетинг план
  8. Ступінчастий маркетинг план
  9. Гібридний маркетинг план
  10. Класифікація за моделлю поведінки продавця
  11. Класифікація за структурою
  12. Критика мережевого маркетингу

Мережевий маркетинг - метод розповсюдження товарів або послуг за допомогою рекомендацій від однієї людини до іншої. Синонімами є назви багаторівневий маркетинг або МЛМ (від англійського multilevelmarketing). Основна мета полягає в тому, щоб мотивувати клієнта вибрати товар, стати постійним покупцем або консультантом. В мережевому маркетингу, як правило, відсутня традиційна реклама, її замінюють особисті рекомендації.

Історія розвитку

Ідеї ​​мережевого бізнесу зародилися в США в першій половині XXвека. З'явилися перші підприємці, які пропонували радити продукцію знайомим і отримувати за це винагороду.

Розквіт припав на два останніх десятиліття XX століття. Асортимент компаній, що використовують метод прямих продажів, охопив багато сфер: від косметики і нижньої білизни до автомобільних шин і послуг телефонного зв'язку.

В цей же період багато іноземних організацій вийшли на російський ринок. Інтерес жителів нашої країни до можливості швидко заробити великі гроші підігрівало погіршення соціально-економічної обстановки. Згодом з'явилися вітчизняні аналоги.

Нову епоху в розвитку такого напрямку, як мережевий бізнес відкрило інтенсивне впровадження в повсякденне життя інтернет технологій. Всемирная сеть дозволила вибудовувати систему продажів не тільки серед найближчого кола, а й серед сетіon-line контактів.

переваги

Найбільші компанії, які ведуть бізнес на основі прямих продажів, розповідаючи про те, що таке мережевий маркетинг, відзначають наступні переваги для клієнтів:

  1. Споживач платить за якість товару, а не за його просування і рекламу.
  2. Виключена ймовірність підробки.
  3. Швидкий процес доставки за рахунок продуманої логістики, розвиненої системи складів.

Мережеві організації орієнтовані на постійний приплив розповсюджувачів. Як мотивуючих чинників використовуються такі аргументи:

  1. Не потрібні стартові вкладення.
  2. Гнучкий графік, можлива часткова зайнятість, суміщення з основною роботою.
  3. Для співробітників доступна сучасна й ефективна система навчання.
  4. Високі гонорари, а в разі залучення послідовників - пасивний дохід.

Види мережевого маркетингу

За багато років існування мережевий маркетинг пройшов довгий шлях розвитку. Згодом ускладнювалася структура, з'являлися нові форми, змінювалися схема мотивації персоналу.

Сьогодні існує кілька класифікацій, в основі яких лежать різні критерії.

Мережевий маркетинг - метод розповсюдження товарів або послуг за допомогою рекомендацій від однієї людини до іншої

Варіант плану в мережевому маркетингу

Класифікація за маркетинг плану

Люди - основний інструмент MLM компаній. Розвиток мережевого бізнесу неможливо без постійного залучення нових співробітників.

Потенційних розповсюджувачів цікавить, перш за все, за що і як вони будуть отримувати дохід. Схема нарахування винагород та інших заохочень дистриб'юторів називається маркетинг план. Залежно від нього виділяють такі базові види мережевого маркетингу.

Лінійний або однорівневий маркетинг план

Ціна товару для всіх дистриб'юторів однакова. Співробітник не отримує додаткових заохочень за особистий обсяг. Спонсор має можливість зареєструвати 1 лінію дистриб'юторів. Кількість осіб не обмежена. Мета - привести якомога більше людей. Існує обмеження в глибину, традиційно це 3-5 ліній.

переваги:

  • Легко розрахувати комісійні.
  • Новачок закріплюється за спонсором, який завжди буде отримувати відсоток від доходів підопічного.
  • Конфлікт між спонсором і розвитком його співробітників відсутня.
  • Новачок може почати отримувати дохід уже з перших днів входження в мережу.

недоліки:

  • Чи не найвигідніший варіант для тих, хто орієнтований на великий особистий обсяг, так як він не дає переваг.
  • Кількість оплачуваних поколінь обмежена.

Матричний маркетинг план

Група спонсора має обмеження. Стандартні матриці 2 * 2, 3 * 3, 4 * 7. Перший параметр - кількість людей в першій лінії, другий - кількість ліній. Вони визначають максимальну глибину і ширину мережі 1 людину. Після того, як матриця заповнюється, відкривається нова. Учасник отримує комісійні, якщо заповнюється вся матриця. Це може бути фіксований бонус або відсоток від обороту. Існують матричні плани з додатковими умовами. Наприклад, м'які матриці. Дистриб'ютор набирає більше людей, ніж належить в матриці. Якщо хтось не виконає план, враховується результат іншого продавця.

переваги:

  • Проста схема: заповни матрицю - отримай бонус.
  • Спонсор може отримати подарунок у вигляді співробітника від іншого дистриб'ютора, матриця якого вже заповнена.
  • Мережа росте дуже швидкими темпами.

недоліки:

  • Компанії не орієнтовані на довгий термін роботи. Тривалість життя від 1 до 3 років.
  • Немає надійних зв'язків між спонсором і продавцями наступних рівнів.

Приклад матричного мережевого маркетингу

Бінарний маркетинг план

Одна з різновидів матричного. Принципова умова - на першій лінії біля дистриб'ютора тільки 2 співробітника. Однак для отримання прибутку їх необхідно врівноважити за обсягом продажів. Для підтримки балансу 1 людина може повторно входити в мережу, займати відразу кілька позицій.

переваги:

  • Швидка побудова структури.
  • Елемент гри і відчуття того, що людина сама впливає на свій дохід балансуючи структуру.

недоліки:

  • Велика частина доходу дістається верхнім дистриб'юторам.
  • Часто такий бізнес недовговічний.
  • У кризові часи складно заповнити і врівноважити структуру.

Ступінчастий маркетинг план

Комісійні залежать від рангу, який визначається обсягом продажів як особистих, так і дистриб'юторів. Критерії встановлюються як помісячно (необхідно досягти стабільного товарообігу на певну суму в місяць), так і накопичувально (потрібно продати товар на затверджену суму, хтось може зробити це за тиждень, хтось за півроку). Обмежень за кількістю осіб у команді немає. Досягаючи заданої планки, учасник починає користуватися додатковими благами, наприклад, отримує сертифікати на подорожі.

Якщо продавець досягає такого ж рівня, як його спонсор, спонсор перестає отримувати комісійні з його продажу. Однак в деяких організаціях існує додаткова опція: спонсор отримує відсотки від загального обсягу відокремилася групи. Такий варіант маркетинг плану отримав назву ступінчастий з відділенням.

переваги:

  • Гарний для тих, хто орієнтований на роздрібні продажі. Крім отримання прибутку від торгівлі, з'являється дохід з особистого обсягу за рахунок персональної знижки, яка збільшується з ростом рангу.
  • План заохочує прихильність співробітників. Досягнувши високого рангу, людина явно не захоче втрачати персональну знижку, додаткові блага.

недоліки:

  • На перших етапах отримати заробіток складно.
  • Спонсорам найбільш вигідно працювати з дистриб'юторами першого рівня.
  • Необхідно постійно набирати новачків.

Гібридний маркетинг план

Як було описано вище, кожен базовий спосіб нарахування винагород має позитивні і негативні сторони. Гібридний план поєднує в собі елементи інших. Завдяки такому підходу компанії намагаються компенсувати недоліки. Більшість великих і відомих гравців у такій сфері, як мережевий бізнес, використовують подібний концепт.

Класифікація за моделлю поведінки продавця

Успіх поширення товарів від людини до людини залежить від того, яким чином продавець встановлює контакт і розвиває взаємини з потенційними покупцями. Компанії приділяють цьому блоку пильну увагу під час навчання співробітників.

Залежно від моделі поведінки продавця виділяють наступні види мережевого маркетингу:

  • Пасивний. Продавець проявляє мінімальну активність. Він не прагне розповісти про продукт. Продажі здійснюються постійним клієнтам, які добре знайомі з товарами.
  • Агресивний. Продавець дуже активний, іноді навіть нав'язливий по відношенню до клієнтів, ігнорує зворотний зв'язок. Виникає ризик спровокувати негативну реакцію потенційного споживача замість встановлення довгострокових відносин.
  • Дружній. Основну вигоду отримує покупець. Продавець готовий йти на максимальні поступки по вартості, використовує особисту знижку.
  • Ефективний. Обидві сторони отримують вигоду. У покупця є потреба, яку може задовольнити продукт. Консультант допомагає підібрати оптимальний товар. При постійній співпраці зростає знижка і з'являються спеціальні пропозиції.

Структурна схема мережевого маркетингу

Класифікація за структурою

Залежно від організаційної структури та розподілу функціональних обов'язків компанії, що діють за принципом мережевого просування товарів, умовно поділяють на 2 види:

  • Листковий пиріг. Структура складається з прошарків співробітників на різних рівнях. Дистриб'ютори 1 рівня над ними менеджери 1 рівня. Далі шар за шаром. Відбувається поділ функцій. Продавці займаються реалізацією продукції. Менеджери набирають групи і курирують їх діяльність. Такий підхід зустрічається у більшості відомих компаній в косметичному бізнесі.
  • Піраміда. Є засновник, під ним кілька дистриб'юторів, під ними ще ряд і так далі. Тобто функції у всіх співробітників ідентичні, але чим ближче вони до засновника, тим вище рівень доходу.

Наявність рівнів в структурі мережевих компаній часто призводить до порівняння з фінансовими пірамідами. Насправді, існує одна кардинальна відмінність. MLM компанії мають продукт, який має корисні властивості. Не важливо, засіб для миття посуду або помада, кінцевий споживач може з їх допомогою задовольнити реальні потреби.

У фінансових пірамідах людина платить гроші за право входження в структуру і отримує дохід від новачків. Ніякого товарообігу при цьому не відбувається, або він існує тільки на папері.

Критика мережевого маркетингу

Незважаючи на досить популярні запевнення про те, що мережевий маркетинг це можливість для будь-якої людини стати успішним підприємцем без вкладень, в реальності все ні так просто.

Участь в подібній формі діяльності може стати джерелом солідного доходу, але потребують активної роботи.

Більшість людей очікує швидкий і легкий дохід. У такій ситуації закономірно приходить розчарування, а іноді і гострий негатив по відношенню до мережевих компаніям. Це виливається в потоки критики, особливо в мережі Інтернет.

З тисяч тих, хто прийшов, лише одиниці стають успішними, отримують високий пасивний дохід і додаткові заохочення у вигляді подорожей по всьому світу і цінних подарунків.

За допомогою грамотного підходу до системного планування мережевого маркетингу і правильному вибору галузі, будь-який бажаючий зможе направити свій життєво-дослідний потенціал на подальший розвиток бізнесу.

https://www.youtube.com/watch?v=KZu1ac6yabY&t=815s

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Com/watch?