Методи оптимізації оподаткування: як не потрапити в «зону турбулентності»

Серед знаменитих законів історика Паркінсона, таких як «Витрати ростуть разом з доходами», «Робота заповнює час, відпущений на неї», є влучний афоризм про податки: «Неможливо ухилитися від податків. Від них можна ухилитися законним чи незаконним способом. Обидва способи так само старі, як і сама податкова система ». Які методи оптимізації оподаткування легітимні, а до яких вдаватися зараз не варто? як сучасна електронна програма може допомогти знайти оптимальну систему оподаткування і оцінити ризик податкової перевірки? На ці питання відповімо в нашій статті.

Перш ніж задуматися про оптимізацію оподаткування або про вибір режиму оподаткування на старті бізнесу, потрібно заглянути в Податковий кодекс РФ і уважно простудіювати його другу главу «Система податків і зборів в РФ». У ній прописані всі види податків і зборів, умови встановлення податків, спеціальні податкові режими. Документ «живий», в нього постійно вносяться зміни. Експерти відзначають, що сильного збільшення податкового тягаря не відбувається, проте вносяться зміни можуть суттєво змінити процедуру сплати податків, терміни і т.п.

Також, перш ніж почати податкову мінімізацію, потрібно провести аналіз фінансового становища компанії в цілому, визначитися з короткостроковими і довгостроковими планами. Для отримання максимального результату вам потрібна чітка картина цілей і завдань бізнесу. Після цього можна приступати і до вибору методів оптимізації оподаткування.

Методи оптимізації оподаткування можна розділити на дві великі групи і одну «прошарок» між ними: незаконні методи, за які можна отримати покарання у вигляді реального терміну позбавлення волі, законні методи і так звані лазівки в законі, які можуть виявитися чреваті штрафними санкціями. Незаконні методи ми не розглядаємо і вам не радимо, а ось законні способи оптимізації податкових ризиків і ті, за якими ви можете напоротися на виїзну перевірку податкової, опишемо нижче.

Як мінімізувати податки законними способами

Методи мінімізації податків діляться на три групи: зовнішні, внутрішні і особливі.

Методи зовнішньої мінімізації оподаткування:

  • Зміна суб'єкта.

Зміна організаційно-правової форми діяльності підприємства на більш сприятливу. Наприклад, поширена практика, коли малі компанії створюють товариства інвалідів або відводять штатні місця для них.

  • Зміна виду діяльності.

Зміна виду діяльності на більш вигідне по податках. Це може бути перехід на суміжне або новий напрямок діяльності.

  • Зміна юрисдикції.

Сплата податків здійснюється за місцем реєстрації суб'єкта. Підприємство може бути зареєстровано в регіоні, що надає податкові послаблення. Варіантом при зміні прописки може стати і зарубіжна офшорна зона - захід непопулярний, але цілком законна.

Методи внутрішньої мінімізації оподаткування

  • Податкові пільги.

Преференції по податках - один з найбільш поширених державних інструментів для стимулювання окремих галузей економіки. Серед таких пільг податкові знижки і кредити, звільнення від сплати по групі осіб і т.п.

  • Зміна системи оподаткування.

Організація має право сама вибрати систему оподаткування. Спеціальні податкові режими можуть передбачати особливий порядок визначення елементів оподаткування, а також звільнення від обов'язку щодо сплати окремих податків і зборів. Наприклад, ті, хто вибрав ССО Доходи або ЕНВД, має право зменшувати розрахований податок в два рази за рахунок сплати страхових внесків. ІП на ССО і ПСН мають можливість два роки після реєстрації працювати з нульовим податком.

  • Використання оборотних коштів.

Прискорена амортизація, переоцінка основних засобів (приведення вартості активів бізнесу до рівня ринкових цін) - методи, що дозволяють зменшити виплати по податку на прибуток. Переоцінку основних засобів можна проводити не частіше двох разів на рік.

Спосіб локальної оптимізації «на випередження». Передбачає більш чітке прописання договорів, підписання кількох угод замість одного.

Особливі методи мінімізації оподаткування

  • Відстрочка платежів.

Підприємство в ряді затверджених ФНС випадків може скористатися відстрочкою податкового платежу терміном до одного року.

  • Скорочення об'єктів оподаткування.

Заміна об'єктів оподаткування або скорочення їх розмірів з метою зниження або скасування нарахування податків.

Також варто виділити і ще одну групу інструментів, умовно її можна назвати - «інструменти мінімізації проблем з оподаткуванням»:

  • Перевірка сумлінності контрагентів.
  • Перевірка повноважень осіб, які підписують договори.
  • Підготовка та архівація первинних документів, що підтверджують факт здійснення господарської операції.
  • Правильна облікова політика.
  • Дотримання термінів здачі звітів, декларацій та сплати податків.
  • Мінімізація критеріїв ризику податкової перевірки.

Мінімізація критеріїв ризику податкової перевірки

Спірні способи оптимізації оподаткування

Експерти відзначають, що останнім часом збільшилася кількість податкових виїзних перевірок, а також підвищилася їх результативність. Сперечатися з податковою частіше без користі. За даними, озвученим в федеральної пресі, за останні два роки при розгляді податкових суперечок з юридичними особами податкова служба виграла більше 80% справ, в суперечках з ІП ​​- понад 60% справ.

Пропонуємо вашій увазі способи оптимізації оподаткування, «забраковані» податкової:

  • Завищення цін на продукцію і вартість робіт.

Стара схема отримання податкових відрахувань, яка показує свою неефективність - надання неправдивих відомостей про вартість виконаних робіт. У суді без особливих зусиль доводиться факт незаконного збагачення. Стаття 252 НК РФ зобов'язує платника доводити не тільки реальність, але і економічну обґрунтованість ціноутворення і витрат.

  • Зловживання ГПД.

Занадто велика кількість цивільно-правових договорів, а не трудових, викликає ризик податкової перевірки. Судова практика ж показує, що податкової не складає труднощів перекваліфікувати угоду.

  • Самостійна торгівля під виглядом комісійної.

Номінальна продаж продукції за договором комісії, але фактично самостійне ведення торгівлі. При такій схемі здійснюється сплата ПДВ і податку на прибуток не з усієї вартості реалізованої продукції, а тільки з комісійної винагороди.

  • Сіра зарплата для співробітників під виглядом оплати робіт.

Переклад одноденки грошей нібито за надані послуги, за фактом роботи виконують співробітники компанії. Контрагент перераховує гроші на зарплатні картки співробітників компанії. Податківці схему вирахували, компанії завернули відрахування ПДВ, а також перерахували ПДФО і внески.

Чи не потрапити в халепу з податковою оптимізацією допоможе сервіс аналітичного блоку тарифу Розширений НВІС , Який дозволить вам об'єктивно оцінити фінансовий стан компанії, провести аналіз податкового навантаження, порівняти її з середньогалузевої, розрахувати оптимальний для організації варіант оподаткування.

Також наш сервіс автоматизує оцінку податкових ризиків. Процес оцінки дуже швидкий, дані надаються в зручній для сприйняття формі. А щоб мінімізувати особисте спілкування з податковою, вам знадобиться ЕЦП - електронний цифровий підпис, який дозволить візувати електронні документи. Ми розробили для вас сервіс «Центр ЕЦП» - магазин електронних підписів, в якому можна купити електронний підпис швидко і за оптимальною ціною.

Про всі особливості оподаткування вам розкажуть наші фахівці . Вирішуйте свої завдання за допомогою сучасних зручних програмних рішень і платите податки з розумом!


Які методи оптимізації оподаткування легітимні, а до яких вдаватися зараз не варто?